Čo ochutnať v Indii? Tieto indické jedlá mi šmakovali najviac

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo ochutnať v Indii a aké indické jedlo je najlepšie? Aj keď má návšteva Indie nedojala tak, ako iných blogerov a v článku o tom, či sa oplatí návšteva Indie, som úprimne vysvetlil všetky pre a proti. Dve veci sa musia Indii nechať. Krásne pamiatky a ešte lepšie jedlo. Čo ochutnať v Indii?

Čo ochutnať v Indii a najlepšie indické jedlo

Po návrate z Indie som si povedal, že navštívim čo najviac indických reštaurácii v Bratislave a možno z toho spravím zaujímavý článok. Indické jedlo ma dostalo najviac a doteraz sa neviem rozhodnúť, či mám radšej mexickú kuchyňu, alebo Mexiko vystriedala India. Tak, ako sa neviem rozhodnúť, či sa mi návšteva Indie páčila, alebo nie.

TIP: Prečítaj si celý článok o tom, prečo sa mi návšteva Indie až tak nepáčila a či by som ťa tam poslal na dovolenku.

Čo ochutnať v Indii? Toto indické jedlo mi chutilo najviac
India mi chutí.

Čo ochutnať v Indii a najlepšie indické jedlá

V Indii som strávil mesiac a navštívil Darjeeling, Amristar, Delhi, Palolem, Agru a Varanásí. Problém však nastal hneď, keď som si prvýkrát sadol v Darjeelingu do reštaurácie a išiel si objednať. Nič z toho som nepoznal, tak dom si dal sendvič. No časom som si všimol som jednu vec, názvy indických jedál sa stále opakujú. Ak poznáš čo znamenajú jednotlivé slová, dá sa z toho celkom ľahko vyvodiť, o aké jedlo približne ide.

Ja nie som vegetarián ani vegetarián, z celého mesiaca, čo som bol v Indii, som nejedol mäso tri týždne. Prvé po dlhej dobe som mal až po ceste z Varanásí do Dílí v lietadle, odkiaľ som potom letel domov. Prečo? Jednak som na mäso nemal chuť a na druhú stranu, hygiena v Indii je fakt katastrofálna a kamoška si doniesla pásomnicu.

Dalo mi to dáke zdravotné benefity? Neviem, nesledoval som to, no prvýkrát v živote som bol bez mäsa tak dlhú dobu a na moje prekvapenie, nechýbalo mi.

Čo ochutnať v Indii? Toto indické jedlo mi chutilo najviac
V Paloleme je vegánskych reštaurácii kopec.

Indické Thali

Thali je úplná klasika, celkom typická pre severnú časť Indie. Sranda, že na juhu v štáte Goa Thali nemali v žiadnom menu. Správne Thali zastupuje všetky chute, ktoré ľudský jazyk pozná. Je ich šesť: sladká, slaná, horká, kyslá, štipľavá a trpká. Tá trpká vraj nie je chuť, skôr pocit, no Thali má aj trpké jedlo a mne tam celkom chutilo. Podáva sa na typickom plechovom tanieri, alebo podnose, a jednotlivé ingrediencie sú buď len tak poukladané dokola (to je môj menej obľúbený variant), alebo v malých miskách, čo dobre vyzerá na fotkách.

Na Thali je super to, že som sa ho nikdy neobjedol. Tým, že v ňom je zastúpená každá jedna chuť, či som mal chuť na sladké, slané, neviemaké, vždy som si v tom dačo našiel, čo mi v ten deň chutilo. Tahli sa podáva buď s ryžou alebo roti, čo je placka. Navyše, správne Thali je all you can eat, čiže v momente keď doješ, príde čašník a spýta sa ťa, čo ďalšie ti z toho prinesie. Oh, nič, ďakujem. Jedna porcia Thali a človek je najedený na celý deň. V priemere som za dobré thali platil okolo dvoch eur.

Paneer a rôzne druhy tikka masala

V Indii na jedálenskom menu uvidíš rôzne kombinácie na štýl paneer tikka masala, palak paneer a podobne. Treba poznať jednotlivé názvy, že čo znamená či. Kura povedia len po anglicky, chicken. Tiež sa k nim objednáva buď ryža, roti alebo naan.

Ryža je ryža, roti je obyčajný suchá placka, ktorá mi trochu pripomínala arabský chlieb, tá istá, čo sa pridáva aj k thali a naan je taký upgradovaný roti na vyššej úrovni. Naan je často potretý maslom, alebo niečím plnený. Na mňa to už bolo príliš veľa chutí a vždy som si objednával klasický roti.

Čo ochutnať v Indii? Toto indické jedlo mi chutilo najviac
Indické raňajky a naan.

Paneer je jedoducho indický syr. Žiaden špeciálny, bez výraznej chuti, tvrdý. Tikka je často označenie jedla, ktoré je varené v keramickom podnose s nejakým druhom krémovej, jogurtovej alebo smotanovej omáčky. Masala je druh korenia, ktoré dávajú všade. Podľa mňa aj do vody. Ak je niečo masala, zrejme to bude štípať, no vedia ti na požiadanie objednať aj neštiplavé verzie indického jedla. Pod neštipľavé rozumej, že to neštípe ako šľak, ale iba štípe. Čiže neplačeš, len smoklíš.

Ja doma vôbec nejem štipľavé a prvý týždeň v Indii som s tým mal dosť veľký problém. Žalúdok si jednoducho nevedel na štipľavé jedlo zvyknúť a stále ma bolel. Po čase to prešlo, no po návrate domov sa štipľavým jedlám vyhýbam ako čert krížu.

Čo ochutnať v Indii? Toto indické jedlo mi chutilo najviac
Paneer a kravka na pláži.
Čo ochutnať v Indii? Toto indické jedlo mi chutilo najviac
Typická India.

Tieto tikka veci v keramických miskách mi chutili najviac. Vždy som sa dosýta najedol a ani mi veľakrát neostalo miesto na dezert. Ten pocit, keď ti čašník donesie keramickú nádobu plnú krémovej omáčky z ktorej vykúka obalený syr a ty si do toho namočíš suchý roti, je dôvod, prečo ma indické jedlo tak oslovilo. Inak, tento článok píšem vo vlaku z Bratislavy do Tatier a som hladný, toľko tie kvetnaté opisy.

Aby som zo zhrnul, toto je celá veda:

  • Paneer – syr
  • Palak – špenát
  • Tikka – príde ti to uvarené priamo v keramickej miske
  • Masala – bude to štípať
  • Roti alebo naan – druh žemle, ktorú k tomu chceš
  • Parantha je plnená placka

Jogurtový nápoj Lassi

Keď som doma na Slovensku, stále pijem šelijaké kefíry, acidká a podobné blbosti s bifidus aktiregularis =D (to poznám z reklamy). Aj keď si nemyslím, že lassi má dáke baktérie na trávenie, mega mi chutil. Lassi je jogurtový nápoj, ktorý pije celá India, keď sa chce osviežiť. Nevidel som ho, hádam, iba v Darjeelingu, kde bola zima, keďže mesto leží v Himalájach.

Čo ochutnať v Indii a najlepšie indické jedlo

Čo ochutnať v Indii? Toto indické jedlo mi chutilo najviac
Trošku tradičnejšie lassi.

Z lassi existuje viacero druhov. V lacných reštauráciách majú len varianty sladký a slaný, no vo viac fancy turistických vyskúšaj všetky druhy. Videl som ho tiež v mnohých pouličných stánkoch, no na tom som sa neodvážil, keďže meter odtiaľ kakala krava. Mne najviac chutil mangový lassi a potom jahodový. Ono, vždy sa oplatí ho vyskúšať na viacerých miestach a potom chodiť už len tam, kde majú najlepší. Niekde mi spravili taký meh oničom lassi, inde bol mega, že by som sa v ňom kúpal. A keď si vypýtaš xxl verziu, máš postarané aj o obed, lol. Čo ochutnať v Indii? Lassi.

Masala chai

To, že som v Indii skoro mesiac nejedol mäso, je jedna vec. Druhá, že som tam vôbec nepil ani kávu. Ja mám s kávou taký láska-nenávisť vzťah. Najdlhšie som bez pitia kávy vydržal sedem mesiacov a začal ju znova piť v Austrálii, lebo tam boli mega horúčavy. No v Indii mi káva nechýbala z jedného prostého dôvodu – majú masala čaj.

Masala chai je dokonalá náhrada kávy, z ktorého mi energia vydržala oveľa dlhšie. Ide o korenistý čaj so škoricou, no ja som mu stále hovoril vianočný čaj. Bol tak super, že sme si s mamou, s ktorou som cestoval po Indii, kúpili aj domov a urobili si. Masala chai sa predáva všade, no ak si niesi istý, že je to „ten“ spýtaj sa, či to je spicy chai with milk.

V Indii je populárny aj street food, no s tým nemám skúsenosti, lebo si vážim svoje zdravie. Fakt nie. Jeden problém je, že Indovia si zadok utierajú rukou, druhý, že tí predavači streed foodov nepoužívajú žiadne rukavice, aj keď jedlo naberajú druhou rukou. Stále mám blok. Jedným z populárnych street food jedál je aj samosa, ktorú som videl aj vedľa v Nepále. Dal som si ju v kaviarni a bol som sklamaný. Samosa mi nechutila, ide o vypražený obal (asi z dákeho cesta) plnený varenými zemiakmi. Ak sa potrebuješ rýchlo zasýtiť a máš posledných par centov, samosa je to, čo hľadáš.

Aj keď som z Indie ako krajiny nebol nadšený, jedlo si ma získalo. Výhodou toho je, že ak sa chcem dobre najesť po indicky, nemusím letieť do Indie, haha. Dobrú chuť.

1 COMMENT

  1. Veľmi slabučký a povrchný článok o indickej kuchyni… Navyše, ísť do Indie a neochutnať tam žiadny streetfood? Tak to je čistý fail!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.