Čo robiť pri úraze na dovolenke a ako postupovať s poistovňou

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo robiť pri úraze na dovolenke? Či chceme, či nie, poistnej udalosti na dovolenke sa nevyhneme na sto percent. Nevieme, či nás počas druhého dňa dovolenky nechytí zápal stredného ucha, či si polovicu výletu nebudeme mať čo obliecť, lebo nám bude meškať batožina a rovnako tak nevieme, či sa nám na roadtripe Alpami nepokazí auto. Takéto udalosti nám však pokrýva cestovné poistenie. 

Čo robiť pri úraze alebo ochorení na dovolenke

@milan_bezmapy 🇬🇷 To NAJHORŠIE z Korfu v jednom videu. Nech sa tvárim akokoľvek super, práve tieto malé nepredvídateľné udalosti robia cestovanie najkrajším. Nedá sa pripraviť na všetko, no na to ostatné mám cestovné poistenie do ČSOB od 1,55 Eur na deň, aby som si domov nosil len magnetky a nie faktúru z nemocnice ako suvenír. Cestujte. *spolupráca #milanbezmapy #dnescestujem #dovolenka #korfu #grecko #csob ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Ak je uzatvorené vopred, nič nás neprekvapí. Ak ho v nemáte, v prípade poistnej udalosti vzniká problém nielen zdravotný, no aj v následnom odškodnení a preplatení nákladov na liečenie. Vy tak odchádzate z pokazenej dovolenky navyše aj s prázdnymi vreckami kvôli nečakaným výdavkom.

Uzatvorené cestovné poistenie vám v zahraničí zaručuje istotu. V tomto článku vám preto vysvetlím, ako postupovať pri poistnej udalosti na dovolenke. Ja mám konkrétne toto od ČSOB.

Potrebujem cestovné poistenie na dovolenke?

Prídete na Bali, kde vás skolí brušná viróza, no až tak, že potrebujete predpísať lieky, aby ste boli o pár dní fit a vedeli si užiť zvyšok dovolenky.

Niečo podobné sa mi stalo niekoľkokrát. Čo som urobil ja a odporúčam to spraviť aj vám, aby vám poistnú udalosť a náklady na ošetrenie uhradila poisťovňa?

Číslo na asistenčnú službu

Najdôležitejšie je ako prvé zavolať na asistenčnú službu. Tu vám povedia, kam ísť do nemocnice či ktorého lekára zvoliť a ako ďalej postupovať. Poisťovňa musí o poistnej udalosti vedieť hneď, pretože pravdepodobne bude zákrok hradiť ona, a tak ju nesmiete z procesu vynechať. Odporúčam vám preto si pred cestou uložiť číslo asistenčnej služby vašej poisťovne do mobilu.

S asistenčnou službou budete v kontakte po celú dobu pobytu. Poradí vám, ako sa vo vzniknutej situácii zachovať a zabezpečí hladký priebeh celého procesu.

TIP: Toto sú najčastejšie úrazy na dovolenke.

Kto platí za ošetrenie v prípade úrazu alebo ochorenia v zahraničí?

Na vyšetrenie si nezabudnite zobrať asistenčnú kartičku alebo iný doklad vydaný k cestovnému poisteniu vašou poisťovňou. Možno nebudete platiť nič, no nezľaknite sa, ak sa stane, že základné ošetrenie budete musieť hradiť vy. Po nahlásení a poskytnutí dokladov vám následne čiastku preplatí poisťovňa. 

Ak však pôjde o ťažší úraz, ktorý si bude vyžadovať operáciu s následnou hospitalizáciou, je jasné, že tisíce eur nemusia ísť z vášho vrecka. Záleží to na tom, v akej ste krajine a či je zdravotnícke zariadenie ochotné komunikovať s poisťovňou prostredníctvom asistenčnej služby, čo vo väčšine prípadov je, pretože tým má aj akúsi garanciu, že mu budú preplatené náklady za úkony, ktoré súvisia s vašou liečbou a ošetrením. Asistenčná služba má spravidla zoznamy overených poskytovateľov liečebnej starostlivosti.

Čo robiť pri úraze na dovolenke a ako postupovať s poistovňou
Čo robiť pri úraze na dovolenke a ako postupovať s poistovňou

Ak vás požiadajú platbu uhradiť v hotovosti, odložte si originály dokladov o zaplatení aj kópiu dokladov o ošetrení, ktoré vám vydá zdravotnícke zariadenie. Tiež si nechajte vyplniť a potvrdiť od lekára lekársku správu (u mojej ČSOB Poisťovne je to formulár Atestatio medici). Vždy sa však riaďte pokynmi asistenčnej služby a lekára.

Čo ak ste niekomu v zahraničí spôsobili škody na majetku alebo zdraví? 

Znovu platí, že najprv treba kontaktovať poisťovňu. Bez jej súhlasu nesmiete uznať akýkoľvek nárok poškodeného ani sa zaviazať k úhrade škody. Dobré je zavolať aj políciu a ak sú blízko svedkovia, poproste ich o kontakt.

 

Riaďte sa pokynmi asistenčnej služby, ktorá je v prípade cestovného poistenia od ČSOB Poisťovne dostupná nonstop. Rada nad zlato: nikdy nepodpisujte nič čomu nerozumiete.

Ako riešiť stratenú batožinu na dovolenke v zahraničí

Ak vaše cestovné poistenie zahŕňa aj pripoistenie batožiny (v ČSOB poisťovni je zahrnuté v krátkodobom cestovnom poisení v najvyššom Prémiovom balíku), volajte na asistenčnú službu, postupujte podľa ich pokynov a v ideálnom prípade vždy privolajte políciu.

Dajú vám potvrdenie, ktoré slúži ako doklad pre poisťovňu a následie si následne necháte preplatiť vzniknutú škodu na batožine. Tu si prečítajte ako na poistenie batožiny.

Ako nahlásiť poistnú udalosť z dovolenky

Poistnú udalosť v rámci cestovného poistenia môžete nahlasovať rôznymi spôsobmi. Ja mám cestovné poistenie od ČSOB Poisťovne, kde sa dá poistná udalosť nahlásiť:

  • telefonicky bezprostredne po poistnej udalosti na asistenčnej službe na čísle +421 2 4445 0050 a následne doručením potrebných tlačív,
  • písomne s doručením náležitých dokladov a tlačív k hláseniu poistnej udalosti, 
  • online prostredníctvom formulára na webovej stránke ČSOB Poisťovne.

V prípade, že budete akúkoľvek poistnú udalosť u ČSOB Poisťovne nahlasovať písomne, nezabudnite priložiť aj tlačivo „Oznámenie poistnej udalosti“

Čo robiť pri úraze na dovolenke a ako postupovať s poistovňou
Čo robiť pri úraze na dovolenke a ako postupovať s poistovňou

Za mňa je práve posledná možnosť najkomfortnejšia. Zaberie pár minút, doklady môžete nahrať okamžite v online procese alebo neskôr po nahlásení poistnej udalosti, ktorej ďalší stav a spracovanie viete po zadaní údajov sledovať. 

Poistné plnenie vám však vyplynie len v prípade, že máte uzatvorené cestovné poistenie. Ak ho nemáte, všetky výdavky spojené s ošetreniami si hradíte sami a nikto vám tieto peniaze nevráti.

Tak čo myslíte? Oplatí sa zaplatiť si cestovné poistenie v hodnote 1,55 € / deň, ako je napríklad to moje od ČSOB Poisťovne, alebo radšej tých pár eur riskovať, prísť o omnoho viac peňazí a nevedieť, u ktorého lekára sa nechať vyšetriť? Cestujte zodpovedne.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.