Čo vidieť v Bangkoku, tipy na pamiatky a super celodenný výlet za mesto

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Bangkoku? Táto 8-miliónová metropola Thajska a obľúbená turistická destinácia je iná, ako ostatné veľké mestá v Ázii. No čo tých turistov tak láka na Bangkoku? Máš tam všetko. Pamiatky, super jedlo aj divoký nočný život

Čo vidieť v Bangkoku počas návštevy a pamiatky

Odporúčam ti však dobre sa pripraviť, nech ťa chaos veľkomesta neprekvapí, už keď vystúpiš z vlaku z letiska Suvarnabhumi (alebo trochu menšieho Don Mueang). Najväčšími atrakciami v Bangkoku sú budhistické chrámy (“wat”), aké naozaj len tak všade neuvidíš. Pred návštevou Thajska je dôležité vedieť všetko o tom, kedy potrebuješ víza do Thajska a kedy nie. Prečítaj si môj článok.

Čo vidieť v Bangkoku
Čo vidieť v Bangkoku?

Dobrá cena letenky do Bangkoku

Čo považujem za dobrú cenu letenky do Bangkoku? V hlavnej sezóne (november až marec) je všetko pod 500 € spiatočne dobrá cena. Mimo sezóny, keď je aj počasie škaredšie a je obdobie dažďov a monzúnov, často vyskočia akciové letenky do Bangkoku aj za 300 € spiatočne.

Síce si osobne myslím, že Thajsko má oveľa krajšie miesta, ako je Bangkok, a mňa toto mesto nikdy veľmi neoslovilo, za návštevu určite stojí. Po meste perfektne funguje Uber, je tu teplo (niekedy až moc vlhko) a ubytovať sa dá veľmi dobre aj cez AirBnb. Tu ti prikladám 25 € kupón na tvoje prvé ubytko s AirBnb kdekoľvek vo svete. V Bangkoku je to noc zdarma.

TIP: Keď si budeš hľadať dobré ubytovanie v Bangkoku, či už hotel alebo AirBnb, určite si daj do filtrov bazén na streche. V Bangkoku je to taká až samozrejmosť a v tom teple a vlhku padne naozaj veľmi dobre.

Čo vidieť v Bangkoku
Vodná doprava po Bangkoku.

Chrámy v Bangkoku a socha ležiaceho Buddhu

Tri najväčšie a najznámejšie chrámy v Bangkoku sú tieto:

  • Wat Pho,
  • Wat Arun
  • a Wat Phra Kaew.
Čo vidieť v Bangkoku
Všade chrámy.

V prvom menovanom chráme zo 16. storočia nájdeš obrovskú sochu ležiaceho Budhu, ktorá je 15 metrov vysoká a 46 metrov dlhá. Tiež sa tu nachádza najstaršia oficiálna škola thajskej medicíny, takže ak si chceš dať pravú thajskú masáž, za pár bahtov môžeš. Samotný vstup do chrámu stojí okolo 200 bahtov, čo je asi 5,50 EUR.

Do Wat Arun, alebo aj chrámu úsvitu, sa dostaneš za 50 bahtov (asi 1,40 EUR). Nájdeš ho neďaleko Wat Pho, stačí naskočiť na loďku cez rieku. Tento architektonický skvost s farebnými vežami (najvyššia má až 70 metrov) je vraj jeden z najkrajších chrámov v celom Thajsku.

Posledný z troch chrámov, Wat Phra Kaew, je trochu ďalej, ale je to najviac posvätný chrám v celom Thajsku. Hovorí sa mu aj chrám smaragdového Budhu – sošku, ktorej sa smie dotknúť len thajský kráľ, nájdeš vo vnútri. Wat Phra Kaew je súčasťou kráľovského paláca, ktorý je obrovský, okázalý a bohato zdobený. Nie je celý prístupný verejnosti, ale je to naozaj majestátne. Za vstup dáš 500 bahtov. A pozor – je tam striktný dress code. Musíš mať zahalené ramená, kolená, neobliekaj si nič priliehavé alebo priesvitné. A nesmieš mať žabky.

Priprav sa, že v týchto miestach v Bangkoku stretneš hromady turistov, takže si buď priprav trpezlivosť, alebo tam choď o pol deviatej ráno. Tiež si dávaj pozor na ľudí, čo sa ťa budú snažiť oklamať o peniaze. Ak ti povedia, že palác je zatvorený, never im. Pri taxíkoch a tuktukoch si dohodni cenu radšej vopred, ale najjednoduchšie je používať metro, nadzemný vlak a svoje nohy. Aspoň nebudeš zbytočne strácať čas v zápchach, ktorými Bangkok naozaj dosť trpí.

Treba to zohľadniť vtedy, keď si vezmeš Uber na letisko a prirátať si extra hodinu. Tieto ázijské metropoly teda vedia, ako spraviť poriadnu dopravnú zápchu.

Street food a nočný život v Bangkoku

A čo okrem najväčších pamiatok ešte môžeš vidieť a skúsiť v Bangkoku? Choď sa najesť niekam na ulicu – jedlo je fantastické a keď vidíš stánok, kde je veľa ľudí, je zrejme výborný. Veľa stánkov nájdeš v Chinatowne (24 hodín denne) alebo niekde na dennom či nočnom trhu – najobľúbenejší nočný trh je Ratchada Rot Fai, neďaleko zastávky metra.

Čaká ťa tam… naozaj všetko. Od polievok a rezancových misiek cez grilované mäso a hmyz až po rôzne sladkosti. A keď sme pri trhoch, ak chceš objaviť trošku menej známe miesto v Bangkoku, prejdi sa napríklad kvetinovým trhom Pak Khlong. A ak chceš trochu pokoja od rušného veľkomesta, v obrovskom parku Lumpini určite zrelaxuješ. V parku ale pozor na tie prerastené jašterice, ktoré tam behajú z kríka do kríka.

Ako chutí ovocie durian?

Thajčania milujú durian. Až tak, že ho museli zakázať nosiť do hotelov a lietadiel. Prečo? Je extrémne smradľavý. Neviem, k čomu by som ho prirovnal, no mne ten smrad až tak hrozný neprišiel a durian som ochutnal. Je to sladké ovocie, ktoré miestami pekne zapácha a chutí trošku nahnilo. Neviem prečo, ale mne durian celkom chutil a dal by som si ho znova kedykoľvek.

Čo vidieť v Bangkoku

Čo vidieť v Bangkoku
Park Lumpini.
Čo vidieť v Bangkoku
Chinatown.
Čo vidieť v Bangkoku
Durian.
Čo vidieť v Bangkoku
Dáš si?
Čo vidieť v Bangkoku
Toto je lepšie.

Celodenný výlet z Bangkoku do Ayutthaya

Medzi moje obľúbené celodenné výlety z Bangkoku, určite patrí výlet do Ayutthaya. Je to chrámové mestečko hneď za mestom a pre tú super atmosféru odporúčam výlet vlakom. Síce je Ayutthaya z Bangkoku vzdialená iba okolo 60 kilometrov, vlak ide riadne dlho. Existuje aj niekoľko cestoviek, ktoré za teba výlet do Ayutthaya z Bangkoku naplánujú s tým, že ťa vyzdvihnú v hoteli na recepcii a tam aj vrátia – stačí pogúgliť. Celý blogový článok o výlete do Ayutthaya si prečítaj v prelinku.

PS: Ten článok je z roku 2014 a na dnešné „štandardy“ sa už nechytá. Každopádne, informácie v ňom sú stále aktuálne.

Čo vidieť v Bangkoku
Ayutthaya.

Nočný život v Bangkoku a bary na streche

Bangkok je rajom všetkých turistov z celého sveta, ktorí milujú zábavu a alkohol. Niekedy to tu vyzerá ako jeden bordel. Nejdem síce vysvetľovať, čo je ping-pong show, no všetci vieme, že v Thajsku je populárny sex turizmus. Do článku som pridal rady, ako rozoznať chlapa od ženy, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

Bangkok má veľa luxusných strešných barov, ktoré s lacnou zábavou v uliciach nemajú nič spoločné. Tu už treba dress code a maniere. Žiaľ, už neviem odporúčiť žiaden konkrétny, no je to záležitosť pár minút na Googli. Určite sa ale zastav na Khao san road, kde je lacné pivo a predávajú tu aj šváby na zahryznutie.

Čo vidieť v Bangkoku
Škorpión? Mňam.

Čo vidieť v Bangkoku? Super jedlo a zábavu.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.