Čo treba vidieť vo Washingtone D.C. + tipy na múzeá, ktoré ma nenudili

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo treba vidieť vo Washingtone D.C.? Od hlavného mesta USA som nemal žiadne očakávania a vedel, respektíve myslel si, že tu nájdem maximálne tak Biely dom. A ako to už býva, keď nič nečakám, ostanem vždy veľmi milo prekvapený.


Ak nemáte čas článok čítať, vypočujte si ho ako podcast:


Čo treba vidieť vo Washingtone D.C., hlavnom meste USA

Čo treba vidieť vo Washingtone D.C., kam ísť a reštaurácie, kde som jedol
Čo treba vidieť vo Washingtone D.C., kam ísť a reštaurácie, kde som jedol.

Čo treba vidieť vo Washingtone D.C. počas výletu

Washington D.C. nikdy nebol na mojom zozname toho čo vidieť v USA a kam ísť. Politiku neriešim vôbec, Biely dom ma teda nezaujíma a v okolí Washingtonu D.C. nie je ani žiaden národný park alebo niečo, kvôli čomu by sa tam fakt oplatilo ísť na výlet. To je ale celkom zlý štart na článok, nie? Aby som to ale napravil, Washington D.C. je jedno z najkrajších miest USA, ktoré som navštívil.

Páčilo sa mi v ňom rovnako ako v San Franciscu či v San Diegu a s hrdosťou môžem naďalej tvrdiť, že taký Los Angeles je naozaj jedno z najmenej zaujímavých miest v Amerike. Poďme teda do Washingtonu, D.C.


ANKETA: Láka vás Amerika?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Výlet do Washingtonu D.C. z New Yorku

Washington D.C. budem odteraz každému odporúčať ako príjemný výlet z New Yorku.  New York je a vždy bude podľa mňa to najlepšie mesto sveta, no každému môže po čase začať liezť na nervy. Ak teda nemáte svoj itinerár do Ameriky ešte hotový, odporúčam vám ho naplánovať nasledovne:

 1. Prileťte do New Yorku a prečítajte si článok o tom, čo vidieť v New Yorku. Tiež odporúčam článok na tému toho, koľko stojí výlet do New Yorku, kde som spísal všetky svoje výdavky. Tiež prikladám odkaz na aktuálne akciové letenky do NYC.
 2. Spravte si aj výlet z New Yorku na Niagarské vodopády.
 3. A posledné dni zakotvite vo Washingtone D.C., v hlavnom meste USA.

Ohľadom dopravy, samozrejme, lietadlá lietajú, no ak nenájdete fakt dobré ceny leteniek, čo si myslím, že je tak 25 dolárov jeden smer, choďte autobusom. Ja som si z New Yorku zobral autobus a spiatočne ma cesta vyšla okolo 35 dolárov. Cesta trvá približne štyri hodiny a páčilo sa mi, že sme išli cez štáty, o ktorých som nikdy nepočul – ako je napríklad Delaware. Keď sa už ale bavíme o štátoch, v akom štáte je Washington D.C.?

V akom štáte je Washington D.C.?

V žiadnom. Celý život som si myslel, že to je štát Maryland alebo Virgínia. Omyl. Skratka D.C. na konci názvu je veľmi dôležitá. Keď som akémukoľvek Američanovi povedal, že idem do Washingtonu (a nespomenul D.C.), automaticky si mysleli, že idem do štátu Washington na západnom pobreží.

Keď sa budete s niekým baviť o svojich plánoch, vždy stačí povedať iba „D.C.“ a oni už budú vedieť. Príklad: „Dobrý, pán šofér autobusu. Idete do dísí?“. Hotovo. Skratka D.C. znamená District of Columbia a prakticky, Washington D.C. nie je v žiadnom štáte. Jeho obyvatelia majú na občianskom napísane, že žijú v D.C. Na toto mesto odporúčam tak jeden, maximálne dva dni. Ja som to spravil tak, že som jeden deň do D.C. prišiel, druhý ho celý deň skúmal a na tretí išiel naspäť autobusom do New Yorku.

Ubytovanie vo Washingtone D.C.

Klasika, Airbnb. Bytov je tam fakt veľa. Odporúčam akýkoľvek byt v časti Cardozo alebo jej okolí. Je to krásna štvrť. Navyše, Washington D.C. je tak malý, že ja som tu celé dva dni chodil peši a dostal sa všade, kam som potreboval. Oproti New Yorku som sa tu cítil ako na dedine. Tu prikladám odkaz na 25 € zľavu na ubytovanie cez Airbnb. Ak sa vám podarí nájsť Airbnb byt blízko centra (rozumej blízko Bieleho domu), vyhráte, lebo ušetríte na doprave. Všade sa dá ísť pešo,

Rady a tipy na Washington D.C., ktoré sa zídu na cestu

 • TIP číslo 1: Kedy je najlepšie ísť do Washingtonu D.C.? V podstate kedykoľvek počas roka, no ak môžem odporučiť, tak keď v máji kvitnú čerešne. Hovoria tomu cherry blossom season, ktorá trvá týždeň. Organizujú k tomu celý festival a je to najkrajší čas na návštevu Washingtonu D.C.
 • TIP číslo 2: Ak chcete vidieť všetko a rýchlo, odporúčam v D.C. využiť takzvaný D.C. Circulator bus, ktorý je tiež zadarmo pre všetkých. Na svojej webovej stránke majú zoznam zastávok, po ktorých autobus krúži dookola celý deň. Iba nastúpite a vystúpite kde potrebujete, autobusy chodia v 10-minútových intervaloch. Ja som sa to dozvedel až pri písaní tohto článku, lebo som ho našiel vyfotený medzi svojimi fotkami, tak som gúglil, haha.
autobusy zadarmo vo washingtone dc
D.C. Circulator je autobus, ktorý chodí po Washingtone D.C. zadarmo.

Čo treba vidieť vo Washingtone D.C. a kam ísť na návštevu

Vedeli ste o tom, že žiadna budova vo Washingtone D.C. nemôže byť vyššia ako Capiol? Po niekoľkých dňoch v New Yorku na mňa pôsobilo veľmi príjemne, že som nad hlavou nemal tony a tony betónu. Takže, čo vidieť vo Washingtone D.C.? Všetky nasledovné spomenuté zastávky sú v pešej dostupnosti od centra. Síce sa nachodíte, nie je to nič hrozné.

Je tu toho viac než dosť a ja som nestihol všetko. Na jednej strane, múzeá veľmi nemusím, no tie vo Washingtone D.C. sú vskutku zaujímavé. Vybral som teda do článku tri, ktoré ma zaujali najviac. Väčšina sa nachádza pozdĺž veľkého parku, ktorý tvorí centrum D.C., The Nationall Mall. Pozor, nejde o obchodné centrum, ale o rozsiahly park s múzeami a galériami po jeho obvode.

 1. Biely dom,
 2. budovu Capitolu,
 3. Národné múzeum letectva a vesmíru,
 4. Prírodovedecké múzeum a Národnú galériu,
 5. Washington monument,
 6. Lincolnov pomník a
 7. pamätník 2.svetovej vojny.

Ostatné zastávky čo treba vidieť vo Washingtone D.C., ktoré som nestihol:

 • Kennedyho centrum,
 • múzeum holokaustu,
 • Smithsonian museum,

Biely dom vo Washingtone D.C.

Samozrejme, Biely dom je tá najznámejšia budova vo Washingtone D.C., no podľa mňa najmenej zaujímavá. Ide o oficiálne sídlo prezidenta USA a vždy okolo nej stojí milión novinárov. Keď som tu bol ja, vo vnútri sa konala dáka konferencia a dokonca sem prišiel Trump, ktorého som ochlp minul a videl už len odchádzajúce čierne limuzíny.

Celkom zaujímavý zážitok. Pokiaľ viem, prehliadky sú tu veľmi výnimočné a treba ich nahlasovať a plánovať veľmi dopredu. Taký fun fact, ktorý som si všimol, trávnik pred Bielym domov bol zelenší ako ktorýkoľvek iný trávnik v jeho okolí, za plotom, haha.

biely dom vo washingtone navsteva
Biely dom.

Capitol vo Washingtone D.C.

Capitol, známy aj ako Capitol Building je najvyššia budova vo Washingtone D.C. Kapiol má pre svoju veľkosť svoje vlastné metro, ktorým sa politici presúvajú. V jeho podzemných častiach je postavená hrobka, ktorá mala byť pôvodne pre prezidenta Georga Washingtona, ktorý položil základný kameň pri jeho výstavbe, a jeho ženu. Nakoniec chcel byť pochovaný inde a hrobka ostala dodnes nevyužitá. Zaujímavosťou, ktorá ma prekvapila bolo, že počas vojny v roku 1820 Briti kapitol podpálili a skoro celý padol. Záhadne však prišla silná búrka, ktorá ho pomohla uhasiť a zachránila =)

capitol washington
Známy Capitol.

Národné múzeum letectva a vesmíru vo Washingtone D.C.

Ako som spomenul vyššie, takmer všetky múzeá a galérie vo Washingtone D.C. majú vstup zadarmo. Navštívil som väčšinu a zo všetkých sa mi najviac páčilo Národné múzeum letectva a vesmíru. Jazyky na Instagrame hovoria, že je zo všetkých najlepšie, tak som si ho nechal na koniec.

Vesmír ma vždy zaujímal, aj keď ma z čo i len rozmýšľania o ňom, rozbolí hlava. Sú tu vystavené skutočné rakety, lode, balóny a dozvedel som sa tu veľa zaujímavých informácii o vzdialenostiach vo vesmíre. Vždy, keď vidím tie porovnania veľkosti planét, uvedomím si, ako strašne maličkí vo vesmíre sme. Amen.

Prírodovedecké múzeum a Národná galéria umenia

Druhé dve zastávky, ktoré pokladám za najlepšie, sú Prírodovedecké múzeum a Národná galéria umenia. Samozrejme, so vstupom zdarma. V Prírodovedeckom múzeu majú viac ako 126 miliónov vzoriek ľudských pozostatkov, živé zvieratá, motýlí dom, fosílie, minerály, rastliny, meteority a všetko, čo si viete predstaviť. Tie múmie a kostry ma, samozrejme, zaujali najviac. Brr. Priamo v múzeu majú aj vedci svoje kancelárie a môžete ich sledovať priamo pri práci. Celkom znervózňujúce, nie?

Hneď vedľa stojí Národná galéria umenia vo Washingtone D.C., ktorá má perfektnú zbierku umenia, prevažne obrazov. Škoda, že som bol tak neuveriteľne vyčerpaný a neužil si ju viac.

čo treba vidieť vo washingtone dc
Výskum v priamom prenose.
čo treba vidieť vo washingtone dc
Ahoj, tarantula.
čo treba vidieť vo washingtone dc
Tunel pod zemou, ktorý spája dve budovy Národnej galérie.
národná galéria washington
Národná galéria.
Zamyslenie.

TIP: Nedávno otvorili aj múzeum venované africko-americkej histórii, ktoré je tak populárne, že si musíte lístky rezervovať cez internet v to ráno, kedy tam chcete ísť. Sú zadarmo, no musíte si rezervovať vstup. Funguje to tak, že okolo šiestej ráno spustia prihlasovanie a majú len obmedzený počet lístkov na daný deň. Kto skôr rezervuje, ten ide. Ja som chcel o šiestej ráno ešte spať, takže nabudúce.

Washington Monument a prvý prezident USA

Washingtonský monument je po Bielom dome asi druhý najznámejší objekt v meste. Určite ho poznáte. Je to ten štíhly a vysoký obelisk, ktorý si pripomína prvého prezidenta USA, Georgea Washingtona. Ide o najvyšší obelisk na svete, ktorý sa týči do výšky 170 metrov a aby svoju monumentalitu ešte zvýraznil, celý sa odráža vo vode. Vidieť ho teda dvakrát. Zaujímavosťou je, že prežil zemetrasenie 5,8 magnitúdové v roku 2011.

washington monument
Washington monument.

Lincolnov pamätník a pomník druhej svetovej vojny

Iba 15 minút od Washingtosnkého monumenutu je ďalší pamätník, Lincoln memorial. Tento si pripomína Abraháma Lincolna, ktorý bol 16.tym prezidentom USA a je postavený v štýle hrobky. V jeho vnútri sa nachádza nadživotná socha Lincolna. Len pár minút pešo od pomníka druhej svetovej vojny.

lincoln pamatnik
Socha má niekoľko metrov.
pomník druhej svetovej vojny
Pamätník druhej svetovej vojny.

Čo vidieť vo Washingtone D.C.

Na Washingtone D.C. ma okrem iného prekvapilo aj to, ako veľmi gay friendly to mesto je. Myslím si, že dúhovú vlajku na kostole som ešte nikde nevidel. Nešiel som sem so žiadnymi očakávaniami a zrazu som sa ocitol v príjemnom meste, ktoré má históriu, žiadne mrakodrapy a ľudí na úrovni. Obrovský kontrast oproti New Yorku, ktorý odporúčam zažiť.

gay kostol
Kostoly vo Washingtone.

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.