Čo vidieť v Bukurešti, tipy na pamiatky a jedno varovanie

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Bukurešti? Keď som sa dozvedel, že Lauda začne z Viedne lietať priamo do Bukurešti, potešil som sa. Pamätám si časy, keď som do Bukurešti letel s Austrianom za 120 €. OMG. Od vtedy som úplný milovník Bukurešti a Rumunska samotného a Rumunsko patrí medzi moje najobľúbenejšie krajiny v Európe. Ani neviem, prečo mi tak dlho trvalo napísať tento článok. Prečítaj si, čo vidieť v Bukurešti.

Čo vidieť v Bukurešti, kam ísť a navštíviť pamiatky

TIP: Pozri si aktuálne akciové letenky do Bukurešti.

čo vidieť v bukurešti počas návštevy a čo sa oplatí vidieť
Vitaj v Bukurešti.

Keď sa povie Rumunsko, všetci prevrátia oči, pichnú si vidličku do brucha a predstavia chudobnú krajinu s množstvom žobrákov. Popravde, takúto predstavu som mal o Rumunsku aj ja dávno pred tým, než som sa tam vybral. Avšak, úchylka na upírov, Nosferatu a Draculu ma presvedčili zmeniť názor na Rumunsko. Čo vidieť v Bukurešti?

Ubytovanie v Bukurešti a doprava z letiska

Ako všade, perfektne tu funguje Airbnb. Vezmi si 30 € kredit na tvoje ubytko s Airbnb v Bukurešti, alebo kdekoľvek inde na svete. V priemere noc v Bukurešti stojí od 10 €, no nájdeš aj oveľa drahšie. Z letiska ide priamy autobus rovno do centra a cesta trvá asi hodinu. Plánujú pristaviť aj metro z letiska v Bukurešti, no predsa len, stále to je Rumunsko.

Toto mesto má štýl a fičí hlavne jazzom. Pre atmosféru si pusti toto video, je moje obľúbené a vystihuje Bukurešť.

Je v Bukurešti bezpečne?

Jedným z mojich hlavných obáv pred cestovaním do Rumunska a Bukurešti bolo, či tu je bezpečne. Všetci ma strašili, ako ma v Rumunsku zabijú a okradnú. Vraj ma aj znásilnia – bohužiaľ, nikto nechcel. Avšak, nikdy som sa tu necítil ohrozene a dokonca, bolo mi príjemnejšie, než som čakal.

Bukurešť je niekoľkomiliónové mesto a všade sa nájdu uchyláci. Je tu len jedna vec, na ktorú by som rád upozornil – pozor na psy. Túlavé psy behajú po celom Rumunsku a aj keď sú celkom flegmatici a ľudí si nevšímajú, ja som ich obchádzal širokými oblúkmi. Bohvie, aké besnoty a blchy majú. Psy ležia pri zastávkach, mostoch a najviac ich je asi na vlakových stanciach. Verím, že tu maj svoje vlastné územia.

Opäť tu platia tie úplné zásady, že nebehaj po temných uličkách v noci a nekupuj si drogy a ženy. Bukurešť má aj metro, ktoré je bezpečné a je ideálne na bezpečné pohybovanie sa po meste. Keď som tam bol ja, Uber ešte neexistoval, no dnes fičí Uber v Bukurešti na 120% a cesta z letiska by nemala stáť viac ako 7 €.


Čo vidieť v Bukurešti

Budova Parlamentu v Bukurešti a iné pamiatky

Budova Parlamentu v Bukurešti je asi najznámejšia budova parlamentu na svete. Aj keď moc nie som na históriu a skôr ma zaujímajú pekné parky a reštaurácie, tu som sa jednoducho musel zastaviť. Na svojej rozlohe 365 000 metrov štvorcových a s viac ako 1000 izbami (z ktorých sú mnohé neobývané), ide o druhú najväčšiu administratívnu budovu na svete.

Ani Rumuni sa nevedia rozhodnúť, či sa im páči, alebo nie, keďže jej výstavba poriadne zadĺžila celú krajinu. Dá sa ísť aj dnu, no mne to bohato stačilo zvonku. Popravde, ani neviem, koľko stojí návšteva. Na oficiálnej stránke je info o lístkoch a cene.

čo vidieť v bukurešti
Pred budovou Parlamentu.

Staré mesto v Bukurešti a Arcul de Triumpf

Je zaujímavé, že Bukurešť dlho nemala žiadne historické centrum alebo miesto, kde by sa stretávali miestni obyvatelia, aby sa ukázali a dali si kávu či obed. Staré mesto bolo v Bukurešti vytvorené umelo a bolo naň vyhradených niekoľko miest. Podarilo sa im to. Je tu veľa fancy reštaurácií a tie ceny ťa tu udržia pekne dlho. Bukurešť je naozaj lacná.

PS: Svoj víťazný oblúk má aj Bukurešť. Je však mimo centra a ja som ho zhliadol iba jedným okom z autobusu po ceste z letiska. Asi by som sa s k nemu ani nevyberal, keďže stojí uprostred križovatky a povedzme si na rovinu, doprava v Bukurešti mi celkom pripomínala Indiu. Trúbenie, smog a chaos. To sa však nedá povedať o zvyšnej časti Rumunska, kde napríklad, v Transylvánii som bežne videl konské záprahy.

čo vidieť v bukurešti
Ulice Bukurešti.

Dimitrie Gusti National Village Museum

Ide o vonkajšie open-air múzeum, ktoré znázorňuje tradičný rumunský vidiek. Niečo ako u nás múzeum oravskej dediny, avšak na rumunský štýl s domami starými aj 200 rokov. Vraj ide o najnavštevovanejšie múzeum v Rumunsku, neviem. V podstate od toho čakaj taký väčší park s drevenými domami a veľa zeleňou. Na návštevu odporúčam hlavne počas slnečného dopoludnia.

Cismingiu Park a iné parky v Bukurešti

Dôvod, prečo sa mi v Bukurešti tak veľmi páčilo je, že tu majú parkov ako nas…ých. Úplne vážne. Bukurešť je zelené mesto a z mnohých parkov sa mi páčil hlavne Cismingiu park. Úplne zhodou okolností som tu bol počas nedele a park bol plný ľudí, ktoré sem prišli relaxovať, voziť sa na člnoch alebo piť pivo. Áno, v Rumunsku sa pije a veľa. Cismingiu sa nachádza v úplnom centre mesta a nájsť ho úplne ľahko. K slzám ma dojali hlavne dlhé aleje, člny, mini kaviarničky a zmrzlinárne. Ak máš čas, vezmi svoju polovičku na výlet do Bukurešti a povoz ju/ho/to na člne. Svadba zaručená.

čo vidieť v bukurešti
Nedeľa v Cismingiu.

Prečo by som ale v Bukurešti vedel žiť? Tu sú tri dôvody:

  1. V Bukurešti je lacno. Áno, stále to je Rumunsko a aj keď v Starom meste nájdeš aj drahé reštaurácie, stále sa nevyrovnajú cenovo Parížu či Londýnu. Cenovo je na tom Bukurešť podobne ako napríklad Sofia v Bulharsku. Sofia však nemá atmosféru, čo sa nedá povedať o Bukurešti. Ceny v Bukurešti sú o niečo nižiše, ako v Bratislavy.
  2. Bukurešť má veľa parkov. Stačí si vybrať a každý víkend stráviť v inom parku v Bukurešti. Bol som prekvapený, prečo je toto mesto tak zelené, no Rumuni majú zrejme radi prírodu.
  3. Bukurešť je blízko prírody. Stačí nasadnúť na vlak a o dve hodiny môžeš byť v úplne inom svete. „Temná“ Transylvánia a známy Brašov je naozaj na skok a víkendový výlet z Bukurešti do Brašova či inde do Transylvánie je super jednoduchý.

Za mňa Bukurešť postupuje do divadla a dávam jej desať bodov z desiatich. Mesto úplne ideálne na víkendový výlet v Európe. Prečítaj si tento článok o tom, čo vidieť v Bukurešti.

4 COMMENTS

  1. Milan super, článok. 1.novembra sa tam chystám na víkend. Chcel by som sa informovať ako sa najlepšie dopraviť z Bukurešti na Drakulov hrad – Bran. Ďakujem.

    • Ahoj, Marek. Ďakujem. Z Bukurešťi na Drakulov hrad..asi myslíš Bran castle, nie? Ja som išiel vlakom do mesta Brašov, kde som prespal a odtiaľ je to asi hodinku autobusom k Bran hradu.

  2. Parlament nebola ani nie je najväčšia administratívna budova, pred ňou je minimálne Pentagon a medzičasom sa už v Číne postavil nejeden vačší magistrát.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.