Tipy ako na COVID-19 cestovné poistenie pred dovolenkou v zahraničí


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


Cestovné poistenie na COVID-19 začína pri vstupe vyžadovať stále viac a viac krajín, či už pre dovolenkárov, ale aj bežných cestujúcich, ktorí idú na služobné cesty alebo pracovne. Je to z dôvodu prípadnej hospitalizácie a karantény, ktorá môže byť v určitých krajinách pre daný štát nákladná. Ako sa na túto situáciu pripravili slovenské poisťovne? Zatiaľ takéto poistenie ponúkajú iba dve poisťovne na Slovensku.

Kde vybaviť Covid-19 cestovné poistenie

Nedávno som sa vrátil z mexického ostrova Holbox, kde nebolo v januári pre vstup Covid cestovné poistenie vyžadované. Avšak, kamarát, ktorý tam je práve teraz, ma informoval, že sa to zmenilo a ani na Holbox a do Mexika sa bez poistenia na COVID-19 pre prípad pozitivity a karantény nedostanete. Prečítajte si môj najnovší blog o tom, čo vidieť na Holboxe v Mexiku. Do tohto článku vám dám všetky informácie k tomu, aby ste vedeli, ako a kde vybaviť cestovné poistenie na koronavírus v prípade, že idete na dovolenku a cieľová krajina ho vyžaduje ako podmienku pre vstup.

Covid cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí

Covid cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí
Covid cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí

Do cestovného poistenia, ktoré bežne poznáme, sa najčastejšie radí poistenie liečebných nákladov, poistenie zodpovednosti za škodu, úrazové poistenie, poistenie batožiny, asistenčné služby, poistenie storna, a dokonca, najnovšie v roku 2021 je to aj Covid poistenie. Kto by to čakal, že? =) Tento článok vznikol v spolupráci s portálom Netfinancie.sk. Odporúčam využiť Netfinancie kalkulačku cestovného poistenia, do ktorej zadáte dátum odchodu, dátum príchodu, krajinu a počet cestujúcich, pre ktorých potrebujete poistenie.

Kalkulačka vám vygeneruje všetky dostupné ponuky cestovného poistenia aj s možnosťou tých, ktoré kryjú COVID-19, a vy si vyberiete tú najvhodnejšiu pre vás. Nájdete ju pod týmto odkazom: Kalkulačka cestovného poistenia.

Kalkulačka cestovného poistenia od Netfinancie
Kalkulačka cestovného poistenia od Netfinancie.sk vypočíta ceny poistného podľa zadaných údajov a ponúkne aj krytie pre COVID-19.

Ktorá poisťovňa na Slovensku pokrýva liečebné náklady na COVID-19 a karanténu?

Na Slovensku sú v súčasnosti (maj 2021) iba dve poisťovne, ktoré vedia zabezpečiť úhradu liečebných nákladov vzťahujúcich sa na ochorenie COVID-19 pri vycestovaní do hociktorej krajiny sveta. Časom pravdepodobne pribudnú ďalšie, no aktuálne svoju ponuku na cestovné poistenie v čase koronavírusu ponúkajú iba poisťovne AXA ASSISTANCE a Union. Ostatné poisťovne kryjú toto riziko iba pri vycestovaní do krajín, ktoré sú z epidemiologického hľadiska označené ako menej rizikové. V súčasnosti sú však za rizikové krajiny označené takmer všetky krajiny sveta.
Podobné je to pri storne zájazdu pred odchodom. Poisťovne vám ho uznajú v prípade, že sa u vás alebo u vašej blízkej osoby potvrdí ochorenie COVID-19. Rozlišujú však, aká je cieľová destinácia klienta.

Tieto poisťovne kryjú storno zájazdu bez ohľadu na cieľovú krajinu: Allianz, Groupama, UNIQA, AXA ASSISTANCE a Union. Krytie iba pre nerizikové krajiny poskytuje Kooperativa a Wüstenrot. Žiadne poistenie sa však nevzťahuje na všeobecnú karanténu, to je vtedy, keď nemáte potvrdený koronavírus, no musíte byť v izolácii – napríklad po kontakte s nakazeným.

1. AXA ASSISTANCE s balíkom EXCELENT aj s možnosťou celoročného poistenia
2. UNION s pripoistením PANDEMIC

AXA ASSISANCE má v ponuke v balíku s názvom EXCELENT krytie liečby koronavírusu a tiež kryje aj náklady na stravu a ubytovanie počas nútenej karantény v zahraničí. Cena tohto balíka sa zvýšila oproti pôvodnej cene iba o 0,60 € pri krátkodobom poistení, v prípade celoročného poistenia, balík vyjde o 30 € drahšie. Poistné krytie je na sumu 40 000 €, no platí aj pre rizikové krajiny s výnimkou USA, Kanady a Mexika. V poisťovni Union je možné pripoistenie PANDEMIC s poistným limitom do 50 000 €, hradené sú aj náklady spojené s ubytovaním počas karantény a náklady na spiatočnú cestu domov. Cena nadštandardného pripoistenia PANDEMIC je 1,5 € na deň. Osobne mi tak výhodnejšie vychádza Union a skôr by som si dal ten.

Krytie ostatných rizík pandémia nijako neovplyvnila, cestovné poistenie vás bude chrániť napríklad pri úrazoch, zdravotných ťažkostiach či problémoch so stratenou batožinou. S postupným uvoľňovaním opatrení a blížiacou sa dovolenkovou sezónou sa predpokladá upravenie poistných podmienok, zmiernenie obmedzení či pripravenie iných výhod aj v ostatných poisťovniach. Riziká koronavírusu zatiaľ kryjú iba dve vyššie spomenuté poisťovne — Union a AXA ASSISANCE.

Ostatné poisťovne majú riziko epidémie uvedené vo svojich výlukách, to znamená, že ak vycestujete do krajiny, ktorá je označená za rizikovú, nepreplatia vám liečebné náklady spojené s liečbou koronavírusu. Mieru rizika určujú podľa cestovateľského semaforu od Ministerstva zahraničných vecí SR. Pred odchodom si preto vždy skontrolujte, či krajina, do ktorej sa chystáte vycestovať, nie je považovaná za rizikovú.

Poistenie nákladov počas karantény v zahraničí

Covidová karanténa je ťažký oriešok aj pre poisťovne, pretože počas karantény nie je poistený klient hospitalizovaný, po jej ukončení nie je k dispozícii žiadna lekárska správa, ktorá by popisovala poskytnuté lekárske ošetrenia, zákroky a liečbu, ktorú by poisťovňa mohla preplatiť. Počas karantény vznikajú náklady na ubytovanie a stravu, ktoré však nie sú považované za liečebné náklady, a tak ich poisťovne nevedia pokryť. Výnimkou sú vyššie spomenuté poisťovne Union a AXA ASSISTANCE, ktoré ponúkajú aj krytie nákladov súvisiacich s povinnou karanténou, a to na ubytovanie a stravu.

Poistenie nevyužitej cesty a nákladov pre predčasný návrat na Slovensko a storno zájazdu

V poisťovniach AXA ASSISTANCE, Allianz, Groupama a Uniqa si môžete poistiť aj storno nevyužitej cesty a predčasného návratu. Poisťovňa Kooperativa tiež poskytuje toto poistenie, no bude vás kryť iba v prípade, že sa nachádzate v nerizikovej krajine. Storno zájazdu predstavuje jeho zrušenie pred odchodom, predčasný návrat predstavuje prípad, kedy je klient v zahraničí a musí ísť skôr domov.

TIP: Niektoré poisťovne ponúkajú aj individuálne baličky pre konkrétne cestovky. Ak vám bude cestovná kancelária ponúkať poistenie na COVID -19, vyžiadajte si cenovú ponuku a potom si môžete porovnať ceny cez vyššie spomenutú kalkulačku a zvážiť, čo sa vám viac oplatí.Preplatenie PCR testov poisťovňou

Zatiaľ žiadna poisťovňa neprepláca z cestovného poistenia PCR testy potrebné pred odchodom, pripadne počas pobytu a ani po návrate domov. Súčasťou cestovného poistenia sú aj 24/7 asistenčné služby, ktoré pomáhajú pri komunikácii s lekármi a úradníkmi v cudzom jazyku, dokonca môžu zabezpečiť tlmočníka vo vami navštívenej krajine. Klient môže zavolať aj v prípade pozitivity na koronavírus, asistenti radi poradia, ako ďalej postupovať.

Poistenie zrušenia cesty z dôvodu pandémie či pozitivity na koronavírus

Zrušenie zájazdu z dôvodu pandémie alebo epidémie nie je kryté ani v prípade, že má klient uzatvorené poistenie storna zájazdu. Rovnako vám poisťovňa neuzná zrušenie zájazdu vtedy, keď máte obavu zo zhoršujúcej sa situácie v krajine, kam ste mali odcestovať. Ako je spomenuté vyššie, storno zájazdu v súvislosti s ochorením COVID-19 si môžete uplatniť iba vtedy, keď sa u vás alebo u vašej blízkej osoby potvrdí pozitivita na toto ochorenie. Poistenie storna v rámci cestovného poistenia sa vzťahuje na vážne zranenie či chorobu klienta, jeho blízkej osoby, prípadne spolucestujúceho v prípade, že si toto zdravotné obmedzenie vyžiada domáce liečenie alebo hospitalizáciu. V niektorých poisťovniach sú týmto kryté napríklad aj neúspešné štátnice, maturita, strata zamestnania, ale aj rozvod.

Ak by som to mal zhrnúť, určite si pred cestou zistite na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR, aké má daná krajina opatrenia pre vstup turistov a povinnosti. Obvykle medzi ne patrí povinný PCR test, niekedy aj cestovné poistenie na Covid. Kalkulačkou si vypočítajte poistenie a ak je potrebné, dokúpte pripoistenie na koronavírus. Osobne si myslím, že sa takéto Covid-19 cestovné poistenie časom stane úplnou samozrejmosťou pre každého cestujúceho, tak, ako rúška a respirátory. Odporúčam vám tiež prečítať si môj článok na tému, ako pandémia zmenila lietanie a ako vyzerá cestovanie lietadlom cez koronavírus.

S láskou, Milan Bez Mapy


TIP: Po 9 rokoch blogovania vydávam debutovú knihu INFLUENCER, ktorá však nie je návodom ako cestovať lacno, no osobným pohľadom na zákulisie "dokonalého" života jedného influencera, Milana Bez Mapy.Kniha Influencer, Milan Bez MapyJe to otvorená spoveď bez filtra o tom, kto stojí za značkou Milan Bez Mapy, jedného z najčítanejších cestovateľských blogov na Slovensku. Prečítajte si ju a sledujte ma na Instagrame @milan_bezmapy.


3 KOMENTÁRE

  1. Rád by som ešte doplnil, že nárok na poistné plnenie z poistenia PANDEMIC v UNION poisťovni vznikne za podmienky, že:
    – vycestovanie nastalo z územia Slovenskej republiky alebo z krajiny trvalého pobytu poisteného a v čase
    platnosti poistnej zmluvy. Pri nesplnení tejto podmienky poisťovateľ nie je povinný poskytnúť poistné plnenie.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.