Moje prípravy na dlhodobé cestovanie prebiehajú…nuž, nijako

Obsah článku:

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Dlhodobé cestovanie: Tí, ktorý čítate cestovateľský blog Bez Mapy pravidelne určite viete, že sa začiatkom októbra chystám na dlhšie preč. Už dávno som tvrdil, že po skončení školy nebudem minimálne zimy tráviť v Európe, nakoľko mi život v hlavnom meste počas zimy nepríde plnohodnotný. Blato, tma a depresie nemám rád. Už minulý rok som mal na celú zimu odísť do Thajska, čo som spomenul aj v rozhovore pre rádio FM, no z finančných a aj súkromných dôvodov som odísť nemohol. Tento rok je tomu inak. Moja veľká cesta na Filipíny, Fiji, Thajska, Malajzie a do Austrálie sa nezadržateľne blíži. Už len pár dní.

Dlhodobé cestovanie

Pätnásteho októbra odchádzam na Filipíny, kam som si kúpil jednosmernú letenku z Dubaja priamo do Manily. Do Dubaja sa dostanem z Prahy deň vopred, takže lietadlo stihnem. Síce už mám viac menej naplánovanú celú cestu, zasekol som sa v jednom bode. Kedy sa vrátim? O tom je dlhodobé cestovanie…neviem.

Moje cestovné poistenie je na h…. 🙂

Cestovné poistenie si platím každý mesiac po celý rok. Založil som si ho pred svojou cestou do Afriky a musím priznať, že to bol viac menej zlý krok. Cestovné poistenie totiž nemôžem zrušiť a musím ho na základe zmluvy mesačne platiť jeden rok. Síce to je iba zhruba 7 € každý mesiac, mohol som si kúpiť lepšie. Riešil som to na poslednú chvíľu, deň pred odletom do Johannesburgu a takto to teraz vyzerá. Toto poistenie by bolo fajn, ak by ma nelimitovalo na dobu 90 dní, ktoré môžem stráviť v zahraničí. To je málo, nakoľko som chcel na Filipínach a v okolí ostať minimálne do apríla.


PONAUČENIE: V  budúcnosti už túto chybu nespravím a zaplatím si poistenie, ktoré má neobmedzuje v počte dní strávených v zahraničí. Síce niekedy stojí viac ako 300 €, určite sa oplatí. Keď však doň nezahrniem USA a Kanadu, cena môže klesnúť aj na polovicu. Takže teraz, keď uplynie doba 90 dní, budem si musieť zo zahraničia vyriešiť nové cestovné poistenie. To budem práve v Malajzii a verím, že poistenie na dlhodobé cestovanie dáko šikovne vykoumám. Alebo žeby nie.


dlhodobé cestovanieMoje očkovania a zdravie na ceste po trópoch

Idem len so základom. Zltačku A+B už mám dávno, tetanus tiež. Idem sa však dať budúci týždeň zaočkovať proti týfusu tu v Bratislave. U lekárov som nedávno absolvoval všetky preventívne prehliadky, nech mám na rok pokoj. Verím, že človek je zdravý do vtedy, kým nezačne chodiť k lekárom. Do príručky si zabalím paralen a dáke tabletky na žalúdok a hnačku. To, čo som zažil v Juhoafrickej republike už nikdy zažiť nechcem.

Čo si balím na dlhú cestu?

Nuž…Nad tým som ešte neuvažoval. Avšak, jedno viem. Idem iba s príručnou batožinou. Prečo? Mám tam mnoho krátkych preletov po Filipínach, do Malajzie a Austrálie a nakoľko som si kupoval letenky prevažne s nízko nákladovými spoločnosťami, platiť za kufor nepripadá do úvahy. Dokopy by som zaplatil viac ako 110 € len za to, aby som so sebou mohol nosiť svoje veci. Nie. 110 € miniem na nové oblečenie a pri ceste domov si kúpim letenku so spoločnosťou, ktorá prepravuje kufor zadarmo. Kúpim si dáky lacný a kúpené veci si vezmem domov.

Kde budem a čo tam budem robiť?

Časť cesty strávim na Filipínach, zhruba desať dní v Sydney, tri týždne na Fiji, mesiac v Malajzii a zvyšok ešte neviem. Mám kúpenú jedmosmerku z Kuala Lumpur do Chiang Mai v Thajsku na začiatok januára. Možno teda Thajsko alebo Bali v Indonézii. Na Bali som už bol a v Thajsku tiež, takže sa mi nechce ani jedno, ani druhé. Letenku domov ešte nemám a riešiť to budem až vtedy, keď sa budem cítiť na to vrátiť sa. Budem sa ďalej živiť prácou cez internet a konečne chcem napísať knihu, na ktorú budem hrdý.

Držte mi palce.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

16 COMMENTS

  1. Skus Lombok ked si uz bol na Bali, na juhu su neskutocne plaze ktore schovaju cele Bali, pripadne track na sopku, ci vodopady…

      • Niet zac. S internetom moc neviem, nam stacila hotelova wifi ktora bola v oboch hoteloch stabilna, rychla a spolahliva. Predplatene karty sme nekupovali, ale v miestnom obchodaku som ich videl. (Mataram Epicentrum Mall, okrem toho ma nenapada kde 😀 ani na letisku nic :D)Ale pokrytie sietove bolo dobre na celom ostrove. Turisti niesu skoro nidke, takze neni tam vela ,,Balijskych zdieracov,, 😀 teda samozrejme az na Gili Islands kde su snad iba turisti, ale mna osobne ovela viac zaujala juzna cast ostrova a hlavne selong belanak beach, vacsinou po jednom dni na plazi mi staci ale na tejto mi nerekazalo stravit viacej dni, tu jednoznacne odporucam.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.