Moje prípravy na dlhodobé cestovanie prebiehajú…nuž, nijako

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

Dlhodobé cestovanie: Tí, ktorý čítate cestovateľský blog Bez Mapy pravidelne určite viete, že sa začiatkom októbra chystám na dlhšie preč. Už dávno som tvrdil, že po skončení školy nebudem minimálne zimy tráviť v Európe, nakoľko mi život v hlavnom meste počas zimy nepríde plnohodnotný. Blato, tma a depresie nemám rád. Už minulý rok som mal na celú zimu odísť do Thajska, čo som spomenul aj v rozhovore pre rádio FM, no z finančných a aj súkromných dôvodov som odísť nemohol. Tento rok je tomu inak. Moja veľká cesta na Filipíny, Fiji, Thajska, Malajzie a do Austrálie sa nezadržateľne blíži. Už len pár dní.

Dlhodobé cestovanie

Pätnásteho októbra odchádzam na Filipíny, kam som si kúpil jednosmernú letenku z Dubaja priamo do Manily. Do Dubaja sa dostanem z Prahy deň vopred, takže lietadlo stihnem. Síce už mám viac menej naplánovanú celú cestu, zasekol som sa v jednom bode. Kedy sa vrátim? O tom je dlhodobé cestovanie…neviem.

Moje cestovné poistenie je na h…. :)

Cestovné poistenie si platím každý mesiac po celý rok. Založil som si ho pred svojou cestou do Afriky a musím priznať, že to bol viac menej zlý krok. Cestovné poistenie totiž nemôžem zrušiť a musím ho na základe zmluvy mesačne platiť jeden rok. Síce to je iba zhruba 7 € každý mesiac, mohol som si kúpiť lepšie. Riešil som to na poslednú chvíľu, deň pred odletom do Johannesburgu a takto to teraz vyzerá. Toto poistenie by bolo fajn, ak by ma nelimitovalo na dobu 90 dní, ktoré môžem stráviť v zahraničí. To je málo, nakoľko som chcel na Filipínach a v okolí ostať minimálne do apríla.


PONAUČENIE: V  budúcnosti už túto chybu nespravím a zaplatím si poistenie, ktoré má neobmedzuje v počte dní strávených v zahraničí. Síce niekedy stojí viac ako 300 €, určite sa oplatí. Keď však doň nezahrniem USA a Kanadu, cena môže klesnúť aj na polovicu. Takže teraz, keď uplynie doba 90 dní, budem si musieť zo zahraničia vyriešiť nové cestovné poistenie. To budem práve v Malajzii a verím, že poistenie na dlhodobé cestovanie dáko šikovne vykoumám. Alebo žeby nie.


dlhodobé cestovanieMoje očkovania a zdravie na ceste po trópoch

Idem len so základom. Zltačku A+B už mám dávno, tetanus tiež. Idem sa však dať budúci týždeň zaočkovať proti týfusu tu v Bratislave. U lekárov som nedávno absolvoval všetky preventívne prehliadky, nech mám na rok pokoj. Verím, že človek je zdravý do vtedy, kým nezačne chodiť k lekárom. Do príručky si zabalím paralen a dáke tabletky na žalúdok a hnačku. To, čo som zažil v Juhoafrickej republike už nikdy zažiť nechcem.

Čo si balím na dlhú cestu?

Nuž…Nad tým som ešte neuvažoval. Avšak, jedno viem. Idem iba s príručnou batožinou. Prečo? Mám tam mnoho krátkych preletov po Filipínach, do Malajzie a Austrálie a nakoľko som si kupoval letenky prevažne s nízko nákladovými spoločnosťami, platiť za kufor nepripadá do úvahy. Dokopy by som zaplatil viac ako 110 € len za to, aby som so sebou mohol nosiť svoje veci. Nie. 110 € miniem na nové oblečenie a pri ceste domov si kúpim letenku so spoločnosťou, ktorá prepravuje kufor zadarmo. Kúpim si dáky lacný a kúpené veci si vezmem domov.

Kde budem a čo tam budem robiť?

Časť cesty strávim na Filipínach, zhruba desať dní v Sydney, tri týždne na Fiji, mesiac v Malajzii a zvyšok ešte neviem. Mám kúpenú jedmosmerku z Kuala Lumpur do Chiang Mai v Thajsku na začiatok januára. Možno teda Thajsko alebo Bali v Indonézii. Na Bali som už bol a v Thajsku tiež, takže sa mi nechce ani jedno, ani druhé. Letenku domov ešte nemám a riešiť to budem až vtedy, keď sa budem cítiť na to vrátiť sa. Budem sa ďalej živiť prácou cez internet a konečne chcem napísať knihu, na ktorú budem hrdý.

Držte mi palce.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Vitajte na blogu Milana Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013. Otázky k článku píšte dole do komentára, sledujte ma na Instagrame, a hlavne, cestujte :)

16 KOMENTÁRE

      • Niet zac. S internetom moc neviem, nam stacila hotelova wifi ktora bola v oboch hoteloch stabilna, rychla a spolahliva. Predplatene karty sme nekupovali, ale v miestnom obchodaku som ich videl. (Mataram Epicentrum Mall, okrem toho ma nenapada kde :D ani na letisku nic :D)Ale pokrytie sietove bolo dobre na celom ostrove. Turisti niesu skoro nidke, takze neni tam vela ,,Balijskych zdieracov,, :D teda samozrejme az na Gili Islands kde su snad iba turisti, ale mna osobne ovela viac zaujala juzna cast ostrova a hlavne selong belanak beach, vacsinou po jednom dni na plazi mi staci ale na tejto mi nerekazalo stravit viacej dni, tu jednoznacne odporucam.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.