Moja dovolenka na Fidži bola fiasko, kvôli týmto trom chybám

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Dovolenka na Fidži? Budem si ju musieť zopakovať. Prečo? Bolo to totálne fiasko. Práve som si uvedomil, že si prvýkrát po mojom návrate z Fidži pozerám svoje fotografie. A už to budú pomaly dva roky. Čo sa ale stalo? Moja dovolenka na Fidži bol totálny prepadák a bolo to mojou vinou.

Dovolenka na Fidži a čomu sa vyhnúť

Človek sa učí na vlastných chybách a na vlastných vyhodených peniazoch. Viacero čitateľov sa ma pýtalo, prečo mám na blogu iba jeden článok o Fidži a prečo nenapíšem viac. Všetkým som odpísal, že o Fidži písať nebudem, lebo sa mi tam nepáčilo a nechcel som si priznať, že sa mi tam nepáčilo preto, lebo som sa na túto krajinu nepripravil a vopred si ju nenaštudoval. Myslel som si, že nemusím.

Keď sa mi podarilo kúpiť relatívne lacné letenky na Fidži zo Sydney v Austrálii (370 € spiatočne), tešil som sa, že navštívim tak exotickú krajinu. Keď teraz spätne čítam tento článku, ťukám si na čelo. Ani ho nečítaj, možno ho zmažem. Neskôr som si to vynahradil tým, že som sa z Fidži presunul na Havaj, kde som dostal presne to, čo som hľadal. Trochu komercie. Tri chyby, ktoré som na Fidži spravil boli tieto:

 1. Pomýlil som si Fidži s Bali.
 2. Myslel som si, že vnútrozemie hlavného ostrova na cestovanie stačí.
 3. Čakal som, že tu bude menej odpadkov.

A ešte taký bonus, kvôli zabudnutému citrónu v batožine (robil som si šalát v Sydney), som dostal pokutu 200 € za nelegálny dovoz biologických látok na ostrov. Z platenia som sa našťastie vyhovoril, keďže na letisku vedeli po anglicky tak dve slová.


 • Pomýlil som si Fidži s Bali

Prečo som si myslel, že Fidži je tak lacný ostrov, ako Bali? Keď som bol mesiac v Austrálii, hľadal som lacnejšie miesto, kam sa na dva týždne presuniem zo Sydney. Nový Zéland to rozhodne nie je, no Fidži mi prišlo ako celkom dobrý nápad. Predstavoval som si niečo na štýl Bali, kde je dobré jedlo, lacná doprava a veľa turistov.

Na Fidži som nemal ani jedno, čo ma trošku vykoľajilo. Poloha ostrovov je celkom ideálna pre okolité „bohaté“ krajiny. Chodí sem veľa Austrálčanov, Američanov, Kanaďanov a Japoncov. No a presne im sú tu prispôsobené ceny. Nebolo tu extrémne draho, no ani extrémne lacno. Nepomýľ si Fidži s Juhovýchodnou Áziou tak, ako ja.

blog o fidži
Snažil som sa prísť Fidži na chuť. Neprišiel.

 • Myslel som si, že hlavný ostrov na cestovanie stačí

Keď ideš na Fidži, neostávaj iba na hlavnom ostrove. Ja som si rezervoval hotel kúsok od mesta Nadi na celú dobu pobytu a zaplatil ho. To bola chyba, lebo som ho nemohol zrušiť a ubytovať sa inde, keďže ma to na 3 týždne stalo asi 400 €. Keď pôjdeš na Fiji, choď na ostrovy, kde sa dá potápať. Na hlavnom ostrove sú pekné džungle a vodopády, no je tu trochu problém s infraštruktúrou. Najlepším spôsobom, ako sa tu pohybovať sú taxíky, z čoho som nebol nadšený.

Keďže cestujem sám, platiť celý taxík sa mi neoplatí a auto som si prenajímať nechcel. Dopadol som tak, že som sa prechádzal, no keď sa máš 3 týždne prechádzať v okruhu desiatich kilometrov od hotela, celkom ťa to znudí. Bol v hoteli s bazénom a raňajkami, chodieval sa prechádzať po pláži a zbierať kokosové orechy. Sem tam sa mi na obzore mihol dáky kôň a popravde, nudil som sa, tak som pracoval na internete. To isté som mohol robiť aj v Austrálii. No a keďže tam bolo extrémne teplo, obedy som trávil v príjemnom vánku klimatizácie. A to sa na Fidži nerobí =)

Navyše, na Fidži nie je až tak veľa bankomatov a mne sa po čase minula hotovosť. Vybrať som nemal kde, tak som všetko platil kartou, čo sa extra neoplatilo. Pri každej platbe kartou na Fidži mi prirátali pár dolárov navyše ako poplatok. Vezmi si hotovosť.

blog o fidži
Každodenné prechádzky.
blog o fidži
Cesta z môjho hotela na pláž.

 • Odpadky, všade samé odpadky.

Stalo sa mi to aj na Maldivách, aj v Paname a aj na Fidži. Ak ideš mimo turistických oblastí, budeš sa topiť v odpadkoch. Na Fidži o to viac. Každý jeden ostrov na svete má problém s odpadkami a na fotografii nižšie sa mi podarilo odfotiť jednu poriadnu iróniou. Drahú vodu z Fiji, ktorá sa predáva po celom svete a tu leží bezcenná na pláži. Aspoň, že tu všetci hovoria po anglicky. Takto si pamätám Fidži:

blog o fidži
Irónia.
blog o fidži
Domáci kúpu svoje kone.

Fidži a cestovanie

Ak si sa dočítal až sem a nedogrcal sa z mojej naivity, gratulujem. Lebo ja hej. Ja viem, že na Fidži sa vrátim, no tentokrát budem na 120% pripravený. Zvýšim svoj rozpočet, navštívim ostrovy a prinesiem si dostatok hotovosti. Citróny nechám doma, haha. Tu prikladám päť absolútnych svätých rád, ktorých sa drž, keď budeš cestovať po Fidži:

 1. Vezmi si hotovosť. Bankomatov tu je málo a za platbu kartou sa platia extra peniaze, ktoré nie sú malé.
 2. Navštív aj hlavný ostrov a to hlavne vodopády a národný park. Ale iba v jednom dni. Turistické Fidži je o ostrovoch a potápaní.
 3. Priprav sa na to, že sa budú s tebou fotiť. Miestni obyvatelia sú potomkovia pôvodných obyvateľov Oceánie, ktorí sú takmer čierni.
 4. Cestuj. Rezervovať si hotel na dlhšie na jednom mieste je najväčšia hlúposť, ktorú môžeš urobiť na Fidži.
 5. Na ostrovy je zakázané doviezť akékoľvek potraviny, mäsom, rastliny. Nič biologické. Nechceš, aby tvoja dovolenka na Fidži začala pokutou tak, ako moja.

Tu prikladám fotografie z Fidži, ktoré som zatiaľ nikdy nezverejnil od roku 2016. Prečo? Nechcel som si priznať, že chyba bola na mojej strane. Pritom, dovolenka na Fidži môže vyzerať aj inak. Mala by. PS: slovo Bula! je pozdrav, nie nadávka.

Fotografie, ktoré zverejňujem prvýkrát po 2 rokoch po Fiji:

blog o fidži
Mangrový prales.
dovolenka na fidži
Žena čaká na autobus.
dovolenka na fidži
Jedna z prechádzok.
blog o fidži
Cesty na Fidži.
blog o fidži
Moje obedy.
blog o fidži
Pláž.
blog o fidži
Domáci.
blog o fidži
Pri hoteli.

4 COMMENTS

 1. nuz presne, Fiji je nadherne ale treba mat dobry plan ako napriklad Yasawy katamaranom a hlavny ostrov s dzdovym pralesom a Suvou len ako chutovku

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.