Dovolenka na Mykonose podľa Milana Bez Mapy a itinerár na 3 dni

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Dovolenka na Mykonose podľa Milana Bez Mapy? Nie som si istý, či to zvládnete, haha. Môj príbeh s Mykonosom je tak trochu zvláštny. Keď som tu bol prvýkrát, ostal som sklamaný. Suchý ostrov sa mi nepáčil. Dal som mu ešte jednu šancu a urobil na mňa taký dojem, že som sa naň v danom roku vrátil ešte raz. Pomaly plánujem ďalšiu návštevu, hoci som na Mykonose videl už všetko. Prečo? To musíte zažiť a potom pochopíte.

Dovolenka na Mykonose podľa Milana Bez Mapy a itinerár na 3 dni

Dovolenka na Mykonose podľa Milana Bez Mapy a itinerár na 3 dni
Dovolenka na Mykonose podľa Milana Bez Mapy a itinerár na 3 dni

Rozhodol som sa dať dokopy itinerár na ideálnu dovolenku na Mykonose podľa Milana Bez Mapy za tri dni. To je podľa mňa dostatočný čas na to, aby ste Mykonos spoznali, navnímali a užili si tiež párty v mojich obľúbených kluboch. Poďme na to. Tu si pozrite aktuálne akciové letenky na Mykonos, s predstihom sa dajú kúpiť za dobré ceny okolo 60 EUR spiatočne. Ak nemáte cestovné poistenie, odporúčam moje obľúbené od Safety Wing, tu som napísal recenziu.

Kedy ísť na Mykonos a aké je tam počasie

Sezóna na Mykonose začína niekedy koncom mája a trvá do polky septembra. Vtedy je tu aj najlepšie počasie a najteplejšie. Mimo sezóny neodporúčam chodiť pre veľmi silný vietor a studené more.

Kde sa ubytovať na Mykonose

Počas mojich početných návštev ostrova som dospel k názoru, že najlepšie ubytovanie na Mykonose je rozhodne v meste. To má dobré autobusové spojenie s celým ostrovom a je v ňom bohatý nočný život. Bola by hlúposť ubytovať sa niekde pri pláži, kde to zvykne byť po tom ako skončia beach parties mŕtve.

Ubytujte sa v centre mesta. Ja mám veľmi dobré skúsenosti s Airbnb, no pozor na august – vtedy tam ceny za ubytko vystrelia na rovnaké, ako sú na Manhattane v New Yorku. Je to vrchol sezóny.

Dovolenka na Mykonose a čo vidieť za tri dni

Deň prvý, spoznajte pamiatky ostrova na skútri

  1. Maják
  2. Mesto Ano Mera a reštaurácia Fokos
  3. Veterné mlyny a západ slnka z reštaurácie 180 sunset Mykonos
  4. Prechádzka po meste

Vezmime to zhurta. Odporúčam prenajať si skúter, ktorého ceny sa pohybujú okolo stovky na deň a prejsť s ním pamiatky na ostrove. Nie je ich až tak veľa, nemajte paniku. V mojom článku čo vidieť na Mykonose som pekne zhrnul všetky. Začnite známym majákom, ktorý má za sebou peknú históriu, tragédiu britského parníka a tiež ocenenie.

Tento starý maják stojí ako strážca nad oblasťou Armenistis a je nemým svedectvom bohatej námornej minulosti Mykonosu. V súčasnosti tento legendárny maják spravuje hydrografický úrad helénskeho námorníctva. Celý maják je vysoký 19 metrov. Najlepšie na tomto majáku, ktorý je nápadný svojou osemhrannou vežou, je, že je stále v prevádzke.

Od majáku zamierte do historického mesta Ano Mera, ktoré mi príde, akoby na Mykonos ani nepatrilo. Prečo? Má pamiatky a krásny kostol. Ano Mera je jediná dedina na ostrove Mykonos, ktorá neleží pri mori. Ano Mera je jedným z najtichších miest na ostrove, keďže turisti vyhľadávajú predovšetkým slnko, pláž a párty. Mesto sa rozprestiera okolo taverien, kde môžete ochutnať miestne špeciality, ako aj cukrárne s tradičnými sladkosťami. Kostol Panagia Tourliani a kláštor Paleokastro sú staré stáročia a nájdete tu aj hroby starovekej éry Grécka. Odtiaľ odporúčam zastávku v reštaurácii Fokos v severnej časti ostrova. Táto reštaurácia má prevažne morské plody a dostať sa sem len autom, nechodia sem autobusy.

Do mesta sa stihnite vrátiť tak, aby ste nezmeškali západ slnka so sunset baru, ktorý sa volá 180 sunset bar Mykonos. Predtým vráťte skúter. Viem o ňom vďaka môjmu kamarátovi z ostrova, ktorý ma sem dostal, lebo poznal sbskára. Inak je tu potrebná rezervácia vopred. Po západe slnka vybehnite k mlynom a prejdite sa historickým mestom. Možno natrafíte aj na pelikána Patrosa. Večer vám odporúčam stráviť v niektorom zo známych barov. Môj tip je rozhodne Negrita alebo Argo a prechádza po Little Venice.

Maják na Mykonose
Maják na Mykonose
Mesto Ano Mera
Mesto Ano Mera
Mesto Ano Mera
Mesto Ano Mera
Reštaurácia Fokos
Reštaurácia Fokos
Mlyny na Mykonose
Mlyny na Mykonose
Pelikán Patros na Mykonose
Pelikán Patros na Mykonose
Prechádzka po Little Venice
Prechádzka po Little Venice

Deň druhý, pripravte sa na najlepšie pláže na Mykonose, vodný taxík a plážovú párty

Ráno niekam vybehnite na raňajky. Moje obľúbené raňajkové miesto v meste na Mykonose sa volá il forno di Gerasimo. Majú skvelú kávu, pečú si pečivo a tiež majú sladké croissanty. Vždy sa tu ráno po párty rád zastavím na silné espresso, ktoré ma preberie. K tomu jogurt s ovocím a cereáliami. Pešo prejdite na autobusovú stanicu „Old Port“. Mykonos má dve, Old Port (severná stanica) a Fabrika (južná). O 10:00 odchádza autobus na Elia beach, pripravte si drobné na autobusový lístok a foťák.

Cesta autobusom z Mykonosu na Elia beach trvá niečo okolo pol hodinky. Tu vám odporúčam pobudnúť, okúpať sa, prípadne zbehnúť na nudistickú časť. Dnes spoznáme tri pláže a budeme sa voziť na vodnom taxi. Elia má podľa mňa krásne more, obzvlášť, keď sa presuniete viac dozadu (smerom napravo od autobusovej zastávky) smerom k nudapláži.

Mykonos water taxi je výmysel storočia, ktorý by mal dostať Nobelovu cenu. Nižšie je plánik aj časy odchodov. Za dvadsať eur si u kapitána kúpite neobmedzený lístok, inak stojí jedna cesta desať euro. Neviem ako fungujú, keďže lístky nedávajú, no ak máte celodenný, vodiči si dajú medzi sebou vedieť a stačí im povedať. O 12:45 nastúpte na loď a odvezte sa o dve pláže ďalej, na Super Paradise Beach, kde zamierte do Jackie O’ Mykonos beach baru. Hraje tu živá hudba, majú tu bazén, veľmi originálne sprchy a výhľad na celú Super Paradise Beach.

Nezabudnite, je to plážový bar, čiže žiaden dress code nie je potrebný. Z mojej skúsenosti na Mykonose, čím menej, tým lepšie, haha. S alkoholom ešte opatrne, na to bude ďalšia zastávka. Keď si dáte obed v Jackie O’ Mykonos, sprchu a okúpete sa v bazéne, odporúčam vám pomaly sa presunúť na tretiu zastávku, Paradise beach do klubu Guapa Loca. Lode chodia raz za hodinu, ideálne ak stihnete tú o 14:00. Tu je každý deň brutálna beach party s happy hour, dva drinky za cenu jedného. Ja si veľmi nepamätám odchody odtiaľto, haha. Kamarátka tu stratila doklady a na druhý deň ju preto nepustili do lietadla domov. Prečítajte si ako riešiť stratené doklady v zahraničí.

Hrajú tu skvelú hudbu, drinky sú super a najlepšie je, že párty začína už na obed. Po západe slnka má väčšinou každý dosť a z neďalekej zastávky autobusov si vezme autobus naspäť do mesta. Alebo taxi, hneď pri zastávke sú potraviny s bankomatom. Ak ešte vládzete, opäť vybehnite do Negrity na gin tonic. Verím vo vás, že to dáte.

Cesta na water taxi po Mykonose medzi plážami
Cesta na water taxi po Mykonose medzi plážami
Vodný taxík po plážach Mykonosu
Vodný taxík po plážach Mykonosu
V plážovom klube Jackie O na Super Paradise Beach
V plážovom klube Jackie O na Super Paradise Beach
Jackie O, Super Paradise Beach
Jackie O, Super Paradise Beach
Vodný taxík po plážach Mykonosu
Vodný taxík po plážach Mykonosu.

Tu je cestovný poriadok vodného taxi, no overte si ho, keďže záleží od sezóny:

  • Odchod z Elia: 11:45,každú hodinu, posledná loď o 17:45
  • Agrari do Super Paradise: 11:50, každú hodinu, posledná loď o 17:50
  • Super Paradise to Paradise: 12:00, každú hodinu, posledná loď o 18:00
  • Paradise do Paragy: 12:15, každú hodinu, posledná loď o 18:15
  • Paraga do Platis Gialos: 12:25, každú hodinu, posledná loď o 18:25
  • Platis Gialos do Ornos: 12:30, každú hodinu, posledná loď o 17:30

Deň tretí, celodenný výlet na ostrov Delos loďou z Mykonosu

Ak ste to včera veľmi neprehnali s alkoholom v Guapa Loca, dnes vybehnite na maličký ostrov, ktorý patrí Mykonosu, Delos. Malý neobývaný ostrov, neďaleko Mykonosu leží v Egejskom mori. Je to úžasný stredobod kruhu krásnych gréckych ostrovov nazývaných Kyklady a je ideálnym jednodňovým výletom z mesta Mykonos, ktoré leží hneď za rohom. Lístky na loď sú 20 EUR za spiatočnú cestu. Nezahŕňajú vstupné na ostrov Delos, ktoré stojí 12 EUR.

Ostrov Delos je pokojný a úžasne krásny. S väčším počtom vykopávok ako ktorékoľvek iné miesto v Stredozemnom mori, ruinami a pohľadom na starovekú grécku civilizáciu je Delos jedným z najdôležitejších historických, archeologických a mytologických miest v Grécku.

Dnes je celý ostrov Delos chránený svetovým dedičstvom UNESCO a navštíviť Delos je ako cestovať v čase do starovekej gréckej histórie. Celý ostrov je archeologickým náleziskom. Leží iba 3,5 km juhozápadne od Mykonosu v centre súostrovia Kyklady v Grécku. Delos je vzdialený len 30 minút loďou od Mykonosu.

Viac ako tisíc rokov bol Delos, označovaný aj ako Isle of Light, posvätným ostrovom. Prvýkrát ostrov osídlili Gréci od roku 3000 pred Kristom. Okolo roku 800 pred Kristom sa ostrov stal svätyňou boha Apolóna a nakoniec sa stal multikultúrnym obchodným centrom. Pod rímskou nadvládou sa Delos stal dôležitým bezcolným prístavom a trhom s otrokmi, ale do roku 300 nášho letopočtu, keď sa obchodné cesty posunuli ďalej, bol Delos úplne opustený.

Podľa gréckej mytológie je Delos rodiskom Artemis a Apolóna, dvojčiat Dia a Leta. Keď Hera zistila, že Leto otehotnel jej manžel Zeus, vyhnala Leta v žiarlivosti a vyhlásila, že nikdy nikde na tejto zemi neporodí. Zeus prosil svojho brata Poseidona, aby našiel miesto, kde by mohla porodiť. Poseidon sa nad ňou zľutoval a ponúkol Delos ako bezpečný prístav. Najprv sa narodila Artemis, bohyňa lovu a panenstva a o deväť dní neskôr sa objavil Apollo, boh svetla, pravdy a hudby, a tak začína naša delosská mytológia. Celý ostrov Delos je jedno veľké archeologické nálezisko. Ak máte čas, odporúčam vyliezť na vrchol hory Kynthos s výhľadmi na Delos, ruiny a blízke ostrovy. Cestou hore sa určite zastavte v Hérinom chráme a vo svätyniach Dia a Athiny.

Dovolenka na Mykonose podľa Milana Bez Mapy a itinerár na 3 dni

Ach môj Mykonos. Ako ste si po prečítaní článku všimli, nájdete tu párty, zábavu, krásne more aj niečo málo pre tých, ktorí chcú spoznať niečo z gréckej kultúry. Mykonos stojí za to a ak sa vám na prvýkrát nepáčil, rovnako ako mne, dajte mu ešte jednu šancu. Dovolenka na Mykonose sa vám, dúfam, bude páčiť.

Jamas! Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.