Farmári vo Važci vedia, ako robiť ekologické poľnohospodárstvo

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

EKO farma vo Važci je mojou desiatou zastávkou na ceste Slovenskom, kde s projektom Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy navštevujeme lokálnych slovenských výrobcov potravín. Vo Važci som sa dôkladne pozrel na to, ako sa vyrába bio mäso a bio syry, keďže 100% ich výrobkov je v BIO kvalite.


Vypočujte si článok ako podcast:


EKO farma vo Važci vyrába slovenské bio výrobky

Pozrite si video z návštevy:


Farmári vo Važci vedia, ako robiť ekologické poľnohospodárstvo
Farmári vo Važci vedia, ako robiť ekologické poľnohospodárstvo.

Čo je BIO kvalita a sú BIO potraviny naozaj zdravšie?

Čo je BIO a čo to znamená? Produkt, ktorý je označený ako BIO, vychádza z princípov ekologického poľnohospodárstva. Na to, aby mohli ekofarmári označiť svoje produkty BIO kvalitou, nemôžu používať žiadne pesticídy, priemyselné chemické hnojivá, či geneticky modifikované krmivá pre dobytok. Chemické hnojivá nahrádzajú maštaľným hnojom či kompostom a zeleným hnojením. Ide najmä o to, aby bola príroda zaťažovaná čo najmenej.

Ekologické poľnohospodárstvo rešpektuje prírodu

Ekofarmári, ktorí vyrábajú produkty v bio kvalite, sa vyznajú v princípoch striedania plodín v osevnom postupe, aby nebola vyčerpávaná pôda a rastliny boli odolnejšie voči chorobám a škodcom. BIO potraviny sú zdravšie, keďže neobsahujú chemikálie, no čo je dôležitejšie, sú šetrnejšie k prírode a k životnému prostrediu. Ekologické poľnohospodárstvo vychádza z princípov návratu k tradičným spôsobom obrábania pôdy, či výroby, ktorá nepoužíva chemické prostriedky. Cieľom ekologického poľnohospodárstva je neškodnosť výroby a rešpektovanie prírody bez jej intenzívneho zaťaženia formou chemikálií a nadmerného využívania zdrojov.

eko farma vazec
Ekofarma Važec.

EKO farma vo Važci vyrába slovenské bio potraviny prvotriednej kvality

EKO farma Važec nie je len taká hocijaká slovenská farma. Sto percent výrobkov a produktov z farmy je v bio kvalite. Vo Važci chovajú vlastný dobytok a medzi ich produkty patrí aj ovčie mlieko či rôzne syrárske výrobky, údený syr, bryndza, parenice, nite, zákvas a kyslomliečne výrobky.

Všetky spomenuté výrobky sú vyrábané tradičným spôsobom, ručne. Kým ovčí syr a 100% ovčia bryndza patria k sezónnym produktom, mäsové výrobky svoju sezónnosť nemajú. Prečítajte si ako sa vyrába bryndza. V klimatickom boxe na ekofarme nájdete aj dlho zrejúce mäso, ktoré zrie minimálne 21 dní. Toto mäso sa vyrába pre kvalitnejšie steaky, ako napríklad T-bone steak. Rozsiahle polia, ktoré eko farmu vo Važci obkolesujú, sú domovom pre takmer 1 300 kusov dobytka a 1 700 oviec. Aby si udržali bio kvalitu a mohli svoje výrobky predávať v bio kvalite, nepoužívajú priemyselné hnojivá ani látky, ktoré nie sú ekologické. Eko výrobky z BIO farmy vo Važci nájdete v regáloch potravín Kraj.

TIP: Iba o kúsok ďalej, neďaleko Popradu, nájdete mäsovýrobu Knižka, ktorého poctivý prístup k výrobe slovenských údených výrobkov vychádza z dlhoročných rodinných tradícií. A že je to naozaj cítiť na chuti =)

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.