Slováci v Dolnom Kubíne vyrábajú vegánske nápoje z oravskej vody

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Krížom Krajom #3: Vegánske nápoje som nepoznal vôbec. Prečo? Nie som vegán a takmer úplne zmizla mi aj moja intolerancia na laktózu. Keď som sa ale dozvedel, že mojou tretiou zastávkou v rámci Slovenska, kde cestujem po našej krajine a spoznávam to, čo u nás vyrábame, budú vegánske nápoje, potešil som sa.


Ak nemáte čas článok čítať, vypočujte si ho ako podcast:


Vegánske nápoje a mlieko z Oravy

vegánske mlieko
Takéto vyrábajú na Orave.

Od januára cestujem v spolupráci s potravinami Kraj po Slovensku za cieľom spoznať všetky kúty Slovenska. Avšak, s pridanou hodnotou. Svojim čitateľom približujem domáce potraviny, ktoré vyrábame iba nás, po celom Slovensku. Celý seriál sledujte v tejto podkategórii. Návšteva Oravy a výrobne vegánskych nápojov Nuttery mi trochu otvorila dvere do toho, ako sa vyrábajú vegánske potraviny, vegánske nápoje a hlavne produkty, ktoré neobsahujú laktózu, čo ako bývalý intolerant, oceňujem.

TIP: Prečítajte si čo vidieť a kam ísť na Orave. V článku mám toľko tipov, že víkend na Orave nie je dosť. 


Celý vlog z mojej tretej návštevy si mrknite tu:


Ako sa prejavuje intolerancia na laktózu a čo je laktóza?

Čo je laktóza? Ide o mliečny cukor (to mi poradila Wikipédia). Nachádza sa v mlieku a niektorým ľuďom spôsobuje alergie a bolesť brucha. Ak sa vám to deje, s vysokou pravdepodobnosťou máte intoleranciu na laktózu alebo alergiu na mlieko. Sám som si intoleranciou prešiel a môžem povedať, že to nie je nič príjemné. Jedného dňa mi ale intolerancia na laktózu prešla a ja dodnes neviem, prečo – ale tuším. Slečna mi v správe na mojom Instagrame, @milan_bezmapy, poradila, že intolerancia na laktózu je buď vrodená, alebo môže vzniknúť/zaniknúť kvôli rôznym zdravotným problémom a zmenám v tele. Jej intolerancia na laktózu vznikla počas tehotenstva, no ihneď po pôrode zmizla. Zaujímavé, ako telo reaguje.

V ktorých potravinách sa nachádza laktóza?

Laktóza sa nachádza naozaj v mnohých potravinách. To ale neznamená, že vás bude z každej potraviny, ktorá obsahuje laktózu, bolieť v bruchu. Záleží to od jej množstva a to si už musíte sami otestovať sami na sebe, čo zvládnete zjesť, a čo nie.

 • V masle,
 • v syroch,
 • v čokoláde,
 • v pečive – ale v nižšej forme,
 • v omáčkach,
 • vo veľa hotových jedlách,
 • v tvarohu,
 • v sladkostiach,
 • v palacinkách,
 • v pudingoch,
 • …a všade, kde sa používa mlieko.
vegánske nápoje nuttery
Nuttery vyrába vegánske nápoje bez laktózy.

Príznaky intolerancie na laktózu

Mne sa moja laktózová intolerancia prejavovala úplne štandardne. Pár minút po zjedení mliečneho výrobku, alebo vypití mlieka, som dostal nenormálne kŕče do brucha – také, že som nevedel chodiť. Keď som začal cvičiť a jedol oveľa viac zdravých tukov kvôli nárastu svalovej hmoty, zrazu som mohol piť mlieka toľko, koľko som chcel.

V mojom prípade išlo zrejme o nevyváženú stravu, kde som niekoľko rokov panicky nejedol nič, čo nebolo nízko tučné a bol som chudý. Na druhej strane, ak dnes pijem rôzne smotanové drinky, ako je napríklad Piña colada, bez následkov to stále nie je. Smotana vo väčšom množstve je pre mňa stále tabu, no mlieko môžem. Určite to ale konzultujte so svojom lekárom.

Náhrada za mlieko a mliečne výrobky

Ak mlieko nemôžete piť vôbec, sú tu rôzne náhrady. Ja som dlho pil sójové mlieko, dokým som si nepovedal, že nechcem piť geneticky modifikovanú potravinu. Mlieko sa dá nahradiť mandľovým mliekom, makovým mliekom či inými rastlinnými variantami. A tie vyrába Nuttery v Dolnom Kubíne.

lieskové nebo nuttery
Nápoje nemajú éčka. Tu sa preto prirodzene oddeľuje od vody. Pretrepať!

Vegánske nápoje a mlieko Nuttery

Čo sú vegánske nápoje Nuttery? Nuttery vyrába prírodné rastlinné vegánske nápoje, ktorým ľudovo môžeme povedať aj „mlieko“. Ono ale o mlieko nejde, čo je dobré pre tých, čo ho piť nemôžu. Tému, prečo piť mlieko a či potrebujú ľudia piť mlieko, otvárať nejdem. Nech si spraví názor každý podľa seba a hlavne podľa toho, ako jeho telo na mlieko reaguje. Ja ho milujem, no tí, či mlieko nepijú, alebo majú rôzne intolerancie, na Orave pre vás vyrábajú niečo dobré – vegánske nápoje a mlieko Nuttery.

Nuttery mlieko, či Nuttery jogurt. To sú dve veľmi často vyhľadávané slová na internete v súvislosti s Nuttery. Ide o 100% rastlinný produkt bez laktózy, vyrábaný ručne, a nápoje neobsahujú vôbec nič živočíšne. Väščina prísad v nápojoch je v BIO kvalite. Navyše, všetky produkty od Nuttery sú ľahko recyklovateľné, keďže sa predávajú v sklenených fľašiach. Nuttery je slovenský výrobca, za ktorým stoja dvaja šikovní ľudia. Miro a Zuzka. Miro vyštudoval Právnickú fakultu a Zuzka potravinárstvo a výživu ľudí.

Pre mňa bolo veľkou zaujímavosťou to, že všetky vegánske nápoje Nuttery, sú vyrábané z oravskej vody. Miro, zakladateľ, mi povedal, že si dali túto vodu špeciálne testovať a sami filtrujú, aby bola v čo najvyššej kvalite.

Mandľový raj a Makový sen od Nuttery

Kreativite sa medze nekladú. Mandľový raj a Makový sen sú prvé dva nápoje, ktoré spolu vyrobili. Mandľový raj je najhustejšie „mlieko“, aké na trhu aktuálne dostať. Má viac tuku, ako klasické mlieko, a preto sa s ním dá variť aj piecť. Je preto tou najlepšou náhradou mlieka, ktorú máme na trhu. Vďaka svojej hustote a vysokej nutričnej hodnote ponúka široké využitie v kuchyni, ako len na pitie. Ten, kto má intolerancie, no nechce sa v kuchyni obmedzovať, má skúsiť ich mandľové mlieko, hovorí Miro. Čo je pre mňa nepochopiteľné, je nutričná hodnota. Aj napriek tomu, že je Mandľový raj vyrobený z mandlí, čo je úplná kalorická a tuková bomba, má úplne málo kalórií a tuku.

lieskové nebo nuttery
Na zdravie!

Makový sen obsahuje vysoký podiel tohtoročných makov z Hlohovca, ktoré sú dobré na zuby, kosti, vlasy či osteoporózu. Ak si ale v potravinách všimnete usadeniny vo fľaši, je to úplne normálne. Keďže v Nuttery nepoužívajú emulgátory a éčka, tuky sa v ich vegánskych nápojoch neviažu s vodou a po čase sa oddelia. Je to známka prirodzených a zdravých potravín. Stačí pretrepať =) Všetky výrobky od Nuttery nájdete na predaj v sieti potravín Kraj a nezabudnite sledovať moje ďalšie putovanie Slovenskom s cieľom objavovať našich lokálnych výrobcov potravín.

 

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.