Toľkoto času treba na prestup aby som nezmeškal lietadlo

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Koľko času treba na prestup na letisku? Otázka za milión eur na ktorú nie je jednoznačná odpoveď. Tá závisí od viacerých faktorov, ktoré si rozpíšeme nižšie. Tento článok je súčasťou článkov zo série „Milan búra mýty“ kde pravidelne búram cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria. Prečítajte si aj ostatné diely a cestujte 🙂

Koľko času treba na prestup na letisku aby som nezmeškal lietadlo

@milan_bezmapy Koľko času treba na prestup? Ja som už nejeden prestup NESTIHOL, no vždy ma prebookovali na ďalší let zadarmo a ponúkli ubytovanie, ak bol let na ďalší deň. Máte s tým skúsenosť? Platí to len v prípade, že máte lety rezervované v rámci jednej letenky. Ak si ich kúpite zvlášť a nestihnete lietadlo kvôli meškaniu predošlého, môžete si na čelo napísať SMOLA, takto sa to nerobí. A ak, dajte si medzi letmi aspoň 3 hodiny pauzu 😅 #milanbezmapy #milanburamyty #bratislava #kosice#ryanair #dnescestujem #milujemcestovanie #dnesletim #fyp #foryourpage ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Prestup ak mám letenky kúpené v rámci jednej rezervácie

Povedzme si napríklad, že máte letenku z Košíc cez Viedeň do New Yorku s Austrian airlines, no na webe sa píše, že na prestup vo Viedni máte len hodinku. Bude to stačiť? V tomto prípade áno. Letecká spoločnosť o vás vie a majú to vypočítané, inak by to takto nepredávali. Krátkych prestupov sa teda nemusíte vôbec báť, ak vám ich takto predala letecká spoločnosť.

Dokonca aj na rušných letiskách ako je Frankfurt alebo Paríž som videl, že letecké spoločnosti predávajú letenky s veľmi krátkym prestupom. Síce, pravdepodobne, nebudete mať čas sa ani vycikať, prestup stihnete. Letecká spoločnosť na vás počká keď v systéme vidí, že vaše lietadlo z Košíc už pristálo. Ak má mierne meškanie, zamestnanec letiska vás príde vyzdvihnúť už rovno pred prvé lietadlo aby vás odprevadil k druhému.

  • TIP: Dajte si pozor na predajcov leteniek, ktorí kombinujú letenky „do jednej rezervácie“ ktorá jednou rezerváciou nie je. Písala mi čitateľka, že mala letenku z Ázie cez Atény do Viedne. Z Ázie letela so Scoot a v Aténach mala prípoj s inou leteckou spoločnosťou. Scoot meškal a ona zostala v Aténach. Kúpila to ako „jednu rezerváciu“ no v tomto prípade to nie je to isté. Komplikovanejšie letenky s viacerými prestupmi odporúčam kupovať len cez stránky leteckých spoločností alebo cez overených predajcov.

Pri krátkych prestupoch je vysoká šanca, že vaša batozina nedorazí s vami

Treba si ale uvedomiť, že pri ultra krátkych prestupoch, čo je jedna hodina, sa často stáva, že sa nestihne preložiť batožina z jedného lietadla do druhého. Rátajte s tým. Batožina príde ďalším letom. Nie je to pravidlo, no stáva sa to častejšie. Preto vždy odporúčam, aby moji čitatelia cestovali iba s príručnou batožinou 🙂

Koľko času treba na prestup na letisku aby som nezmeškal lietadlo
Koľko času treba na prestup na letisku aby som nezmeškal lietadlo

Prestup ak mám letenky kúpené zvlášť

NECHAJTE SI TU ASPOŇ TRI HODINY. Vážne. Samozrejme, aj ja som to už riskol, no je to zbytočný stres. Ak napríklad cestujete z Kanárskych ostrovov do Viedne a kúpili ste si jednu letenku do Barcelony a odtiaľ druhú do Viedne, ak bude meškať let z Kanárov, budete si musieť z Barcelony kúpiť novú letenku. Vždy odporúčam nechať v takýchto prípadoch minimálne tri hodiny.

Prečo tri? Ak bude vaše prvé lietadlo meškať viac ako tri hodiny, obvykle máte nárok na odškodné až do 600 Eur a to vám preplatí druhú letenku. O tom ako získať kompenzáciu za meškanie lietadla si prečítajte su.

Zvážte aj tieto faktory:

  • Dajte si viac času ak musíte prejsť pasovou kontrolou
  • Ak máte batožinu, budete ju musieť vyzdvihnúť a znova podať na presupnom letisku
  • Zistite si, či jednotlivé lety odlietajú z toho istého terminálu. Napríklad v spomínanej Barcelone presuny predzi terminálmi trvajú aj 30 minút autobusmi

Čo s batožinou keď prestupujem na letisku?

V niektorých prípadoch, ak máte prestup s viacerými leteckými spoločnosťami alebo ak ide o medzinárodný prestup, môže byť potrebné znovu odovzdať batožinu pri prestupe. Informácie o postupe s batožinou zvyčajne nájdete v letiskovej terminálovej budove, na informačných tabuliach alebo sa môžete informovať u leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete. Najčastejšie vám to oznámia už pred prvým letom na check-ine.

Cestujte.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.