Koľko zarábajú blogeri? Toľkoto som zarobil najviac a najmenej za mesiac

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Koľko zarábajú blogeri? To je otázka, ktorá zaujíma hádam každého, kto už takmer 5 rokov číta môj cestovateľský blog Bez Mapy, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Tento blog je mojim zamestnaním na trvalý úväzok, no veľa ľudí si to idealizuje. Ako je to v skutočnosti a koľko zarába bloger?

Koľko zarábajú blogeri každý mesiac

Rozhodol som sa napísať presnú sumu, koľko som nazobil najviac a najmenej za jeden mesiac v minulom roku. Ľudia sa ma to pýtajú na každom kroku a najskôr ma táto otázka urážala. Nejdem k pokladníčke a nepýtam sa na jej plat. Takže, koľko zarábajú blogeri?

Potom som si uvedomil, že si ľudia myslia, že som milionár. Ak by som bol, na rovinu poviem, nepísal by som blog. Pre mňa je to spôsom obživy, aby som si zarobil peniaze. A tak k tomu pristupujem. To zmanená stanovená pracovná doba, žiadne pracovanie cez víkendy a pod. Dnes chce byť každý bloger, či travel bloger z jedného dôvodu. Cestovať a mať za to zaplatené. To je taká polopravda. Koľko zarábajú blogeri? Toľko, koľko projektov za mesiac zoberú.

„Pre mňa je však väčšou motiváciou to, že si sám menežujem svoj čas a pracujem len na projektoch, ktoré ma niečim napĺňajú. Ostatné odmietam.“

Koľko zarábajú blogeri
Na prednáške o blogovaní na Fakulte masmediálnych komunikácii v Trnave.

Povedal som si, že z toho nebudem robiť žiadne tajomstvo. Je to téma, ktorá ľudí zaujíma najviac, viac ako to, že je toto cestovateľský blog. Môj absolútny rekord zárobku v jednom mesiaci za rok 2017 bol zatiaľ 2006,42 €. Moje absolútne minimum v roku 2017 bolo 693,11 €. To je celkom priepastný rozdiel, že? Avšak, uvedom si, že si platím všetky odvody a dane sám.

No a navyše, zrovna v pondelok ma potešila pokuta 60 € z daňového úradu za omeškanie podania súhrnného výkazu DPH o 4 dni. Nehnevám sa, bola to moja chyba, že som bol nedôsledný.


Tip od Milana: Celý postup ako na zarábanie blogom sme spolu s Crazy Sexy Fun Traveler zhrnuli na 197 stranách v eBooku „Bloger ako zamestnanie„. Kúp si ho.


Je dôležité si uvedomiť, že keď chceš podnikať na internete, musíš mať viacero zdrojov príjmu. Ja ich mám aktuálne asi desať, čo ma zamestnáva dostatočne počas celého mesiaca. Patrí medzi ne vlastná relácia v českom rádiu, predaj eBookov, písanie pre časopisy, ako je F.O.O.D., účasť na press tripoch, affiliate, PR spolupráce, konzultácie, speakovanie na eventoch, a podobne. V minulom mesiaci som mal tak strašne veľa roboty, ako hádam ešte nikdy a nestíhal sa venovať sebe.

Taký výstup zo zaplateného press tripu vyzerá aj takto: Safari v národnom parku Seewinkel, ako tip na výlet do Burgenlandu a dlho na Slovensku panovala „politka“, že sa blogerom za účasť na press tripoch neplatí. Že majú výlet, stravu a ubytovanie zadarmo. Čas, ktorý som strávil písaním poznámok priamo v teréne, fotením, písaním samotných článkov z výletu a pridávaním fotiek na Instagram a Facebook, nikto nevidel. Blogeri, a z čoho chcete mať na chlieb? Koľko zarába bloger? Toľko, koľko si vypýta.

Popravde, sám musím občas bojovať, aby som mal zaplatené a zadarmo nepracujem. Za barter výnimočne a tou výnimkou myslím napríklad spiatočnú letenku na Nový Zéland v biznis triede, ktorej hodnota je približne 4 500 €. To bola vydarená spolupráca, za ktorú som vďačný. Jedným z výstupov tej spolupráce bolo aj toto video:

Aj preto som sa minule rozčuľoval v článku „Môj malý problém s neziskovými organizáciami„, keďže prácu, za ktorú nemám zaplatené robím vo voľnom čase. Ten chcem ale využiť na iné aktivity.

Zarábať blogom a koľko zarábajú blogeri na Slovensku

Koľko zarábajú blogeri
Potulky po jarnej Malte, no večer s notebookom v posteli.

Veľa spoluprác odmietam z toho dôvodu, aby som mal tiež dostatok času na seba a svoje koníčky, keďže tento blog beriem ako svoju prácu, od ktorej potrebujem odpočinok. Preto nemám rád, keď sa ma niekto pýta na cestovanie, keď vypnem počítač, haha. Ale chápem, som známy tým, že cestujem.

„Za úspešný mesiac pokladám ten, keď zarobím viac ako 1000 €. Po zaplatení odvodov, jedla, fitka a ostatných nákladov pre bežný život, mi ostane ešte asi 200 €. Tie si môžem odložiť na daňové priznanie, haha.“

Moja filozofia je, že keď niečo (napríklad affiliate) zarobí v jednom mesiaci 200 €, môže to v druhom zarobiť 2000 €. Obrovskou výhodou podnikania je, že nemám strop toho, koľko môžem zarobiť. Závisí to od mojej šikovnosti a toho, ako sa snažím. Obrovskou nevýhodou je, že tak, ako môžem zarobiť za mesiac milión, tiež to môže byť nula. Pasívny príjem tvorí zhruba 30 % môjho mesačného príjmu. Čo to znamená? Ak by som si reálne za počítač nesadol jeden celý mesiac, išiel by som do mínusu.

No a koľko mesačne odpracujem hodín? Neutším, nerátam si to. V premere robím 5-9 hodín od pondelka do štvrtka. Cez víkendy (už) zo zásady nepracujem, lebo mi to niekedy prerastá cez hlavu.

Aké mám výdavky?

To je druhá vec. Keď cestujem, mám dvojnásobné výdavky, než keď som doma. Kedysi som sa ich snažil mať rovnaké, ako doma a darilo sa mi to v krajinách, ako Thajsko či Malajzia. V Austrálii a na Havaji som to prešvihol trojnásobne.

Doma sa svoje výdavky snažím udržať pod 500 € na mesiac, plus odvody. Tiež investujem do rozvoju podnikania, kupujem si lístky na konferencie a podobne. Zatiaľ som bol v mínuse len dvakrát, keď som jeden mesiac zarobil málo a potom ešte vtedy, keď som zaplatil daňové priznanie. Koľko zarába bloger? Už vieš. Tak čo, stále to vidíš tak ružovo?


Koľko zarábajú blogeri
Koľko eur zarobím pomocou blogu? To je otázka, na ktorú sa pýta hádam každý. Rozhodol som sa to napísať presne do posledného centu. Koľko eur zarobím pomocou blogu je čisto na mne a na mojej šikovnosti.

7 COMMENTS

  1. Super článek, díky za otevřenost a všechny informace. Spousta lidí si myslí, že blogování je pasivní příjem, je to ovšem hodne hodne práce a hlavne na začátku investovaného času bez okamžitého výdělku. Původní smyls mého blogu bylo tak vydělávání, ale vidím, že si jako překladatelka a copywriterka na volné noze vydělám tu ideální částku, o teré mluvíš, tak se možná budu radši věnovat dál tomu, co umím nejlíp a blog psát sobě a přátelům pro radost 🙂

  2. Presne toto ťa odlišuje od všetkých ostatných 🙂 Sú takí blogeri, ktorí chcú, aby si ľudia mysleli, že žijú luxusne a že sú nejaké hviezdy. Ty sa na nič nehráš, píšeš úprimne, vieš sa priblížiť ľuďom a na rovinu povieš, koľko zarábaš, ako zarábaš a podelíš o know-how. Toto sa vo svete blogovania len tak nevidí.

    Inak pamätám si jednu reportáž v telke, kde hovorili, že slovenské celebrity išli na ples v opere a požičiavali si drahé autá, ktoré si za svoj plat nemohli dovoliť, ale chceli vyzerať v telke luxusne, tak si ich požičali 😀 Toto, čo robíš, je presný opak, žiadne falošné pozlátko 🙂

  3. Podporujem! Znie to ako praca snov, aj v urcitom hladisku urcite je, avsak viem, ze sadnut za ten pocitac a napisat tam nieco zmysluplne niekedy vyzaduje sa niekedy prinutit to urobit, a ze to nie je uplne take jednoduche.

    Len tak dalej. 😉

  4. Pekne povedane. Hlavne v tvojom pripade nie je dolezite zarabat teraz velke peniaze na minanie. Ovela dolezitejsie je budovat si okolo seba svoju znacku, ktora bude zarabat v buducnosti. Treba len pokracovat 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.