Navštívil som najnebezpečnejšie mestá na svete. Toto som tu zažil.

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Najnebezpečnejšie mestá na svete? Ťažko povedať, ktoré to sú. Vždy, keď čeknem na internete zoznam najnebezpečnejších miest na svete, sú tam napísané iné. Kto sa v tom má vyznať, dopekla? V jednom som dokonca našiel Košice, tak som sa s týmto úlovkom podelil v Stories na svojom Instagrame. Ľudia boli pohoršení. Navštívil som však mestá, ktoré sa v týchto zoznamoch opakujú celkom často. Prečítaj si, ako ich hodnotím ja a čo som v nich zažil.

Najnebezpečnejšie mestá na svete

Johannesburg v Juhoafrickej republike

Áno, Johannesburg patrí medzi najnebezpečnejšie mestá na svete, čo ma však neodradilo od jeho návštevy. Videl som v ňom všetko, čo treba vidieť, no stihol som to za jeden deň. Jednak preto, že som dostal neskutočnú sračku a grcačku a po druhé, nie je tu bezpečno. Ako som teda zvládol navštíviť centrum? Prvýkrát v živote som vyskúšal hop on hop off autobus, čo na internete ľudia odporúčali ako bezpečný spôsob prehliadky mesta.

TIP: Prečítaj si, aká je skutočná bezpečnosť v Juhoafrickej republikeNajviac ma ale šokoval rasizmus v Juhoafrickej republike. Pokladám ju za naj rasistickejšiu krajinu na svete.

Najnebezpečnejšie mestá na svete Johannesburg
Ulice Johannesburgu sú vyľudnené.
Najnebezpečnejšie mestá na svete Johannesburg
Pohľad z najvyššej budovy Afriky.
Najnebezpečnejšie mestá na svete Johannesburg
Takto som videl Johannesburg ja.
Najnebezpečnejšie mestá na svete Johannesburg
Nikde nič.
Najnebezpečnejšie mestá na svete Johannesburg
Hneď za mestom je to oveľa krajšie a bezpečnejšie.

Uberom som sa z hotela odviezol na stanicu autobusu, nastúpil a vždy vystúpil na jednotlivých zastávkach. Autobusy tu majú „extra“ bezpečnostnú procedúru, vždy, keď niekde vystúpiš, máš so sebou v cene sprievodcu, ktorý na mňa dával pozor. Ale, pred tým, že som skoro odpadol, jak mi bolo zle vo výťahu na najvyššiu budovu Afriky, ma neochránil. Lol.

Nebezpečný príbeh z Johannesburgu: V reštaurácii som si objednal neperlivú vodu s ľadom. Najbližšie dva dni som nevedel, či mám skôr grcať alebo s…Tak som to robil naraz.


Nairiobi v Keni

V Afrike ešte ostanem. Hlavné mesto Kene, Nairobi, bol exotický zážitok. Ako prvé, hneď po čekine v hoteli, sa ma opýtal okoloidúci hosť „To ty si ten, koho včera večer prepadli?“. Vitaj v Keni. Hlavné mesto tiež stačí tak na jeden deň. Vďačím mojmu kamošovi, Killianovi, ktorý je odtiaľ a spravil mi sprievodcu. Inak by som z Naorobi nevidel, okrem hotela, asi nič.

Ja som typ turistu, čo rád využíva miestnu dopravu, žere v miestnych reštikách a pofľakuje sa po uličkách. V Keni nemožné, pre farbu mojej pokožky. V momente som mal na sebe tucet detí, ktoré žobrali o ryžu.

Nebezpečný príbeh z Keni: Bez Killiana som sa odvážil tak maximálne krížom cez ulicu, do potravín. Po tom, ako som zistil, že v nich mali samé nezdravé veci, ktoré boli extrémne predražené, vrátil som sa hladný na hotel. Avšak, pozerali po mne všetci. Potraviny sú v Keni naozaj drahé a sám Killian povedal, že nerozumie, prečo.

nebezpečná mestá sveta
Kenské scenérie.
nebezpečná mestá sveta
V uliciach Naorobi.
nebezpečná mestá sveta
Centrum Nairobi.
nebezpečná mestá sveta
Pohľad na mesto.
Najnebezpečnejšie mestá sveta
Ulica pri mojom hoteli v Nairobi.

Bogotá v Kolumbii

Hlavné mesto Kolumbie, Bogotá, má niečo do seba. Aj napriek tomu, že tam je stále zima. Je vo vysokej nadmorskej výške, často tu prší a fúka. Čo sa týka bezpečnosti, využíval som tu hromadnú dopravu, prechádzal sa po meste a aj keď som si dával pozor, o svoju bezpečnosť som na 98% nemal obavu nikdy. Zásada je nechodiť po zotmení pešo po vonku. Inak mi Bogotá prišla ako bezpečné mesto, no po mojich desiatich dňoch som si povedal, že stačilo. Prečo? Zápchy, smog, veľa ľudí a hluk spôsobil, že ma z Bogoty bolela hlava. Patrí však medzi najnebezpečnejšie mestá sveta?

Prečítaj si moje znepokojujúce zistenia o Kolumbii.

Nebezpečný príbeh z Bogoty: Ako som písal, chodiť po zotmení vonku je tabu. Jeden večer som sa zdržal v reštaurácii a kráčal si to cez uličky do hostela. Bola tma a bol som tam jediný. A to bolo len asi deväť hodín večer. Zrazu sa odnikadiaľ vynoril feťácky vyzerajúci človek a začal na mňa hovoriť. Tváril som sa že nepočujem a pridal som. V tom momente mi nebolo všetko jedno.

hlavné mesto kolumbie
Monserrate nad mestom.
hlavné mesto kolumbie
Ruch v centre.
hlavné mesto kolumbie
Miestne grafity.
hlavné mesto kolumbie
Centrum Bogoty.
Najnebezpečnejšie mestá sveta
Kočka kŕmi holuby.
hlavné mesto kolumbie
Pekná časť mesta, kde som býval.
hlavné mesto kolumbie
Vitaj v Južnej Amerike.

Deň na to som bol pozvaný na párty od Mexičana, s ktorým som sa tu zoznámil. Bolo to len o päť ulíc ďalej. Predstava, že odtiaľ pôjdem okolo polnoci peši domov sa mi nepáčil a pozvanie som odmietol.


Mexico city v Mexiku

Kto zaradil Mexico city medzi najnebezpečnejšie mestá na svete, je idiot. Niekde som dokonca čítal, že má nižšiu kriminalitu ako Washington, DC. Ja som sa do Mexico city úplne zamiloval a po 11 dňoch sa mi odtiaľto nechcelo odísť. Počasie tu je geniálne, ani teplo, ani zima. Navyše, málokedy prší a slnko svieti skoro stále. Mexico city je v nadmorskej výške viac ako 2000 m, čo môže niekomu spôsobovať bolesti hlavy a nevolnosť, no ja som nepocítil vôbec nič. Okrem miest USA je to prvé mesto sveta, kde som Starbucks videl na každom kroku – a ja ho tak milujem.

Neoficiálne tu žije až 30 miliónov ľudí, čo je viac, ako v New York City. Ubytuj sa v časti La Condesa a zažiješ dokonalú kombináciu zelených parkov, kaviarní a reštaurácií. V Mexico city som spoznal dve modelky zo Slovenska, Janku a Evu, tak som s nimi trávil veľa času v bazéne na streche. Mexico city je moja láska. Aj tento článok píšem práve tu. Možno patrí medzi najnebezpečnejšie mestá na svete, no nie celé.

Najnebezpečnejšie mestá na svete

Mexico City návšteva
Street food.
Mexico City návšteva
Galéria digitálneho umenia.
Mexico City návšteva
Teotihuacán, hneď za mestom.
Mexico City návšteva
Scenérie mesta.
Mexico City návšteva
Ulice Mexico city.
Najnebezpečnejšie mestá sveta
Angel.

Nebezpečný príbeh z Mexico city: Žiaden nemám.


Košice na Slovensku

To je v tip, nedalo mi, haha. Košice milujem a keď ešte kedysi v minulom tisícročí existoval DanubeWings, lietal som tam na otočku z Bratisky za 30 €. Košice medzi najnebezpečnejšie mestá sveta rozhodne nezaraďujem, haha.

Danube Wings v Košiciach na letisku
Danube Wings v Košiciach na letisku. Zlaté časy.
Milan Bez Mapy na párty v Košiciach
Dáka párty v Košiciach.

Ponaučenie: Never všetkému, čo ti hovoria ostatní. Sprav si vlastný názor, no používaj rozum a nebuď chlap, hrdnina, dub, stroj.

Navštívil som najnebezpečnejšie mestá sveta. Toto som tu zažil.
Navštívil som najnebezpečnejšie mestá sveta. Toto som tu zažil.

45 COMMENTS

 1. Port Moresby v Papue NG, nie je nič dlžné svojej povesti ako 3.najnebezpečnejšie mesto sveta. Vyše 60 % nezamestnanosť robí z tohto mesta z turistov štvancov, ktorí sa nepohnú bez domáceho guida. Hotel nám ho poskytol zadarmo, on si to dal privátne slušne zaplatiť. Zohnal aj taxi, ktorý nás ošklbal z peňazí ako husy. Namiesto dohodnutých 120 kina vypýtal ďalších 300. Nadrogovaní betelom sú tam totálne všetci. 2 noci v Port Moresby je veĺa. Už by som tam len tranzitovala bez návštevy mesta. Nie je tam čo pozerať a ten zlý pocit, že by vás najradšej obrali o všetko, ten bol zo všetkých pocitov na 1.mieste.

  • Prosim Ta to odkial si vsetko nabrala. Nezamestnanost je tam iba 3%. Turistov je tam malo, zdrogovanych ludi som nevidel ani jedneho. Ano prezuvaju betel nuts, ale nie su to silne drogy, je to skor do nalady. Tym ze prezuvaju betel nuts ich nerobi agresivnymi. Drogy v Europe a USA meni ludi k agresivite. Chodil som sam vsade den a noc, citil som sa bezpecne, ludia aj v noci sa prihovaraju usmeju a pozdravia. Nikde nebolo nic drahe. NIKTO sa nesnazil ma okradnut, alebo dat vyssiu cenu. Nekydaj na PNG, lebo ti este niekto uveri! Tam sa chcem vratit este niekolko krat!

 2. Milan s vyúlazením jazykom Hans Andersen zomrel – rozpravkam je koniec tak tie svoje o Južnej Afrike, Keni atd nechaj pre seba…..

 3. Najnebezpecnejsie mesto bolo podla mna Rio de Janeiro kde ma okradli s pistolou, Sao Paulo celkom sejf, Mexico City mi prislo bezpecnejsie ako Guatema City alebo San Jose v Costa Rice, San Salvador bol tiez celkom fajn

 4. Ja som sa citila ohrozena v Jeruzaleme,ked som s priatelom zabludila do ortodoxnej zidovskej stvrte,kde sa normalne ziadni turisti nedostanu.Dalej v Jordansku,ked sa zamestnanocom letiska nepacilo,ze mame krizik na krku.Neda mi zabudnut ani na Palestinu a este ma napada Bejrut ,kde sme zase o chlp minuli basu,tak tam nam pomahal uz nas slovensky konzul.

  • Ortodoxna stvrt zidov ze sa turista bezne nedostane???? joooj to neviem odkial mas tu info ale vska tam clovek normalne vstupi a nikto ti nikde neublizi…to ze su inak obleceni sa ma clovek hned v nebezpeci citit ? ludia su v dnesnej dobe precitliveni….a co ze mas krizik na krku na hraniciach s jordanskom. mne na hrnaiciach s kordanskom presiel zidovsky svietnik na ktory clonici ukazovali a prezerali si ho….co by dali ludia zo zon kde je ebola , emormna kriminalita slumov , vojna a teroristicke utoky . to su nebezoecne miesta…

 5. Mne toto hovorili o Irane a skoncilo to tym, ze som trcal 24 hodin na hranici lebo kurdska povstalecka skupina vyhodili do luftu zeleznicu. Na Tureckej strane co vtedy si vsetci mysleli ako je okej (ked som bol v Irane tak primerie medzi vladou a povstalcami bolo vypovedane a obe strany na seba vleteli celkom silno).

 6. Taak toto poznaam. V r.2000 som letela s kamoskou do dominikanskej. Robili sme spolu v sudtirol…a teda od zarucenych cestovatelov sme dostali info: nikde okrem hotelu… nikde inde ako hotel club lebo all inclusiv. Velka kriminalita… a zlodeji na kazdom kroku jedlo inde nejest atd. Tak sme sa zariadili takto: ranajky a vecere na hoteli a okrem toho vsade mozne… vylety z cestovky z mesta…. disko vsade aj vo vedlajsich dedinach ci mestach… pili sme kafe u domacich zien… a najkrajsia dovca a dobrodruzna to bola. A nemci samo ze sedeli na hoteli pri bazene a vyuzivali na plno all inclusive a bezpecnost hotela

 7. Milaaanku…ak si este nepocul o nebezpecnom europskom meste,tak ta ppzyvam do nocneho Neapolu.Bol by si mega prekvapeny ako tam je nebezpecne sa vecer flakat po vonku.Ci v centre alebo na periferii.

 8. Kamarát bol so svojou ženou (blond) týždeň v Keni na svadobnej ceste. Samozrejme – v Afrike ťa budú okukovať vždy, lebo nie je tak bežné vidieť tam belocha (samozrejme ako – kde). Mali aj nejaké historky, pri ktorých im nebolo všetko jedno, no v každom prípade sa tam chcú vrátiť. Bolo to lacné a krásne – to sú ich dojmy. Bývali v rezorte nejakého Taliana, ten im dal tipy kde čo ako a kde čo nie. Ak nevyužívali „európske“ obchody pre turistov, dalo sa nakúpiť veľmi lacno. V tých „európskych“ zhruba za ceny ako u nás. Chápem, že Nairobi môže byť zas niekde inde… Boli aj tam, ale tam na svadbe druhého kamaráta, takže po uličkách sa asi až tak veľmi nemotkali…

 9. S Johannesburgom prudko nesuhlasim. Nie je to mesto na prvy pohlad lubive ako Cape Town. Nemame dramaticku horu a super ladovy ocean ;). Bezpecne tu sice nie je ako v Skandinavii ale do mesta chodime vela a radi aj s malymi detmi, vodu pijeme len z kohutika(takze to musel byt iny virus) a je tu kopec krasnych miest. Treba nabuduce menej verit vselicomu… 😉 je tu napr jedna z naj klim na svete. Nikdy prilis zima, nikdy prilis teplo, Joburg je najvacsi man made forest na svete a pohlad na mesto niekedy posobi ako na les, oproti Cape Town mame statisticky polovicny pocet vrazd a zevraj Joburgcania ovela radsej zuruju (co som pri malych detoch este nestihla zistit).

  • To je zaujimave, Nina. V ktorej casti Joburgu zijes? Ja som bol ubytovany (uz si nepamatam meno) v dakej modernej casti, kde boli restiky, vsetko, bieli ludia na ulici – ale samozrejme, cele oplotene 🙂 a to co bolo za plotom bol proste des

  • My zijeme vo Fourways na sever od centra. Skoda, ze si ziskal taky dojem. Je tu kopec krasnych a prijemnych stvrti. Vela z nich zmiesanych. Vela parkov. Samozrejme su aj stvrte kde radsej rychlo prefrcim autom. Po tme moc nechodime von. Len restika a spat. Ale cez den ludia su vonku vela. Napr do CBD, ktore bolo predtym cele osquatovane a nikto tam nechodil sa vracia zivot. Kopec toho opravili a spravili tam take cool hipsterske centrum. S trhami v nedelu, galeriami atd. Mozno nabuduce 😉 ale priznavam, ze ked mi muz pred dvoma rokmi povedal, ze sa stahujeme do Johannesburgu mala som pocit, ze vystupim na letisku okradnu ma, unesu a cely cas budem sediet len doma za elektrickym plotom. Sama som prekvapena ake je to prijemne mesto na zivot ked si clovek zvykne na iste veci.

  • Toto je napr fotene v centre z Four Seasons hotela. Vpredu je univerzita a Hillborow tv veza. Ale verim zase tomu, ze ak chce niekto podat ake je to tu strasidelne tak je to celkom lahke. Asi ako keby som niekoho viezla z Dolnych honov okolo slovnaftu cez pristavny do Petrzalky 😉

 10. S Mexico City súhlasím. Bola som tam podobne dlho ako ty a neskutočne sa mi tam páčilo. Milí ľudia, krásne počasie, skvelé jedlo, bezpečno 🙂 Šla by som znovu hneď.

 11. Mňa zas s rovnakými argumentami skoro každý odhováral od brazílskeho Sao Paulo…žila som tam dva mesiace a pokiaľ je človek troska opatrny, nič zle sa nestane 😉 avšak tam sú paradoxne najviac okradani zástupcovia ázijskej rasy a majitelia Iphonov 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.