Rasizmus v Juhoafrickej republike a 3 situácie, kedy mi zastal rozum
5 (100%) 3 votes

Rasizmus v Juhoafrickej republike je až v takej miere, v akej som ho nikde inde na svete nezažil. Nejde ani o to, že tu biely ľudia nemajú radi čiernych, skôr naopak. Čierni nemajú radi bielych. Počas môjho dvojtýždňového cestovania po Juhoafrickej republike som zažil tri situácie, kedy sa mi fakt zastavil rozum. Prečítaj si, čo sa mi stalo. Fakt som sa miestami pýtal, že to naozaj?

Rasizmus v Juhoafrickej republike je neúnosný


TIP: Pozri si aktuálny zoznam akciových leteniek, či medzi nimi nie je aj Juhoafrická republika.


Rasizmus v Juhoafrickej republike
Pouličné graffitti v Durbane.

PS: Aj keď tento článok vyznie skôr negatívne voči Juhoafrickej republike, po Austrálii to je druhá najkrajšia krajina, ktorú som navštívil. Neuveriteľná príroda, lacno a super služy. Perfektné cesty, geniálne jedlo a steaky. Avšak, pod tým všetkým sa nachádza neskonalý rasizmus o ktorom ti tu napíšem. Okrem týchto troch situácií sa mi nestalo nič a cítil som sa bezpečne. Prečítaj si tiež, aká je skutočná bezpečnosť v Juhoafrickej republike.

Prečo je Juhoafrická republika rasistická?

Rasizmus v Juhoafrickej republike voči bielym ľuďom je trochu oprávneno-neoprávnený. Nepoznám všetky historické detaily, no zhruba viem, kvôli čomu je to dnes v takej forme, v akej to je. Juhoafrickú republiku, kedysi mrte dávno, kolonizovali Holanďania a Briti. Osídlili, vybudovali mestá, cesty, železnice. Čiernych ľudí drzo vytlačili a spravili si z cudzej krajiny svoju kolóniu. Bežný postup, aký sa aplikoval rovnako v Austrálii a Amerike. Preto je tu úradný jazyk angličtina a afrikánčina – ktorá znie ako druhá holandčina.

Vedel si? Toto ma mrte prekvapilo. V Juhoafrickej republike sú už mrte dlho legálne registrované partnerstvá gayov. 

johannesburg
Pohľad na Johannesburg.
juhoafrická republika
Za mestom.

Bohužiaľ, bez bielych by dnes bola Juhoafrická republika len ďalšia krajina v Afrike s kopou AIDS, vysokej úmrtnosti novorodencov a pravdepodobne by tu ľudia žili v chatrčiach z hliny, ako napríklad niekde v Ghane. Bieli túto krajinu vybudovali, no čiernym veľa príležitostí na rozvoj nedali. Bieli ľudia tu žijú v oplotených vilách s bazénmi a strážnikmi, prasiatka v žite, kým veľa čiernych žile v slamoch a domoch z kartónu. Ak majú dáku prácu, tak robia ako upratovačky v hoteli, taxikári, či čašníci. Počas dvoch týždňov cestovania po Juhoafrickej republike som tu nevidel ani jedného černocha na vyššej pozícii.

Rasizmus v Južnej Afrike

TIP: Prečítaj si päť vecí, ktoré som podcenil v Juhoafrickej republike.

Tri nepríjemné skúsenosti, ktoré som zažil

Sedím v taxíku a sme v zápche na kruháči v Kapskom meste. Neviem, kto zdržuje premávku. Všeobecne sú cesty v Juhoafrickej republike mrte pekné a rovné. Predsa len, ide o najrozvinutejšiu krajinu Afriky. Ako tam všetci po sebe trúbia, taxikár, černoch, si zamrmle popod nos „faking vajt pípl“. (vyj***ní bieli ľudia). Hm, necítil som sa zrovna najkomfortnejšie.

Bitka na ulici v Durbane. Neviem, kto ju spustil, no bil sa beloch a černoch. Prišla biela polícia a automaticky začala uzemňovať černocha. Ten odišiel preč s krvácajúcou hlavou. Mrazilo ma a z dejiska som sa pratal.

Potraviny, keď som bol uprednostnený pred černoškou. Stojím si v dvojrade a vedľa mňa je černoška s nákupom. Potraviny tu fungujú ako v USA a v Austrálii, máš cca desať pokladní vedľa seba a predavačky si volajú kupujúcich tak, že zasvieti číslo nad pokladňou, keď je voľná. Inak super systém, mohli by sme ho vyskúšať v Slovakistane.

No a dvojrad sa krátil a stojím vedľa černošky. Rozsvietilo sa číslo a my sme tam stáli vedľa seba. Pokladníčka, tentokrát beloška, ukázala na mňa a dala mi prednosť pred čiernou ženou. Išiel som. Neviem prečo.

Rasizmus v Juhoafrickej republike
Najkrajšia príroda Afriky.
mys dobrej nádeje
Mys dobrej nádeje

Nuž, Juhoafrická republika stále patrí medzi moje najobľúbenejšie krajiny, no som rád, že som za tieto dva týždne videl aj jej druhú stránku. O ktorej sa veľmi nehovorí. Viac sú tu rasisti černosi – myslím, že právom. Bieli zabrali ich územie, vytlačili do slumov a dali im podradné roboty. Na druhej strane, bieli spravili z Juhoafrickej republiky najrozvinutejšiu krajinu Afriky.

"Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. - Milan Bardún (26)

Čo si myslíš ty?