Tri najšpinavšie mestá sveta, do ktorých určite nechceš ísť

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Najšpinavšie mestá sveta? No, podľa mnohých rebríčkov je 9 z 10 najviac znečistených miest na svete práve v Indii. Tento rebríček nájdeš na spodku článku. Ja mám vo svojom zozname však aj iné a na Indiu sa pozerať tentokrát nebudem. Aj keď ide rozhodne o najšpinavšiu a najvic znečistenú krajinu na svete. A s tým úplne súhlasím.

Najznečistenejšie a najšpinavšie mestá sveta

Toto nie je zoznam podľa dákych štatistík z výfukov, skôr z môjho pocitu a miest, ktoré som osobne navštívil. Avšak, s každým jedným zoznamom najšpinavších miest sa zhodnem na tom, že najšpinavší kontinent sveta je rozhodne Ázia. Zrejme to súvisí aj s tým, že je najviac zaľudnený. Ktoré sú teda najšpinavšie mestá sveta podľa mňa?

 1. Kathmandu, Nepál
 2. Jakarta, Indonézia
 3. Bogotá, Kolumbia
najšpinavšie mestá sveta
Kathmandu.

Kathmandu v Nepále

Keď teda neberiem do úvahy mestá v Indii, Kathmandu je rozhodne najviac špinavé a znečistené mesto, ktoré som kedy navštívil. Je to prvá krajina, kde som si bol jeden deň po príchode kúpiť svoje prvé rúško. Prečo? Ani nie kvôli smogu, ten sa dostane aj pod rúško, ale hlavne kvôli prachu. Toto je v Kathmandu naozaj veľa, hlavne po poslednom zemetrasení.

Kathmandu zažilo niekoľko zemetrasení a to posledné bolo naozaj silné. Jeden Nepálčan, ktorého som stretol v autobuse, mi hovoril, že s prachom je to naozaj zlé, hlavne po tomto poslednom zemetrasení, ktoré rozbilo veľkú časť mesta a zničilo veľa pamiatok. Navyše, nemyslím si, že v Nepále existuje dáka estekáčka, alebo niečo. To, čo dymia tie autá z výfukov, je nenormálne. Tak smradľavý a intenzívny smog, že sa čudujem, že tu ľudia dobrovoľne žijú.

Keď som si kúpil rúško, pomohlo skôr proti prachu, no proti smogu veľmi nie. Avšak, povedal som si, že keď nosia rúško aj miestni, zrejme bude dobrý nápad kúpiť jedno aj sebe. Kathmandu zaraďujem medzi najznečistenejšie a najšpinavšie mestá sveta.

najšpinavšie mestá sveta
Ulice Kathmandu.
čo vidieť v kathmandu
Pondelok ráno v Kathmandu.

Jakarta v Indonézii

Hlavné mesto Indonézie, Jakarta, je riadna divočina. Do Indonézie chodia všetci na Bali a veľa ľudí Jakartu obchádza. Ani sa nečudujem a už si nepamätám, kde vznikol ten nápad prísť sem na jeden deň, keď tu aj tak toho veľa čo vidieť nie je. Každopádne, podobne ako v Kathmandu, aj Jakarta je extrémne znečistená smogom a navyše, je tu mrte veľa odpadkov. Nuž, Ázia nepatrí medzi najčistejšie kontinenty na svete.

Ak teda nevieš, či bude tvoja ďalšia dovolenka Thajsko alebo Bali, prečítaj si môj článok. Našťastie, znečistenie v Thajsku a na Bali nie je tak hrozné, ako v Jakarte. Avšak, Jakarta určite patrí medzi najšpinavšie mestá sveta a najviac znečistené tiež.

návšteva jakarta
Ahoj, Jakarta.
návšteva jakarta
Ulice Jakarty.

Jakarta je povestná svojimi zápchami a niekde som čítal, že je to, okrem iného, aj najupchatejšie mesto sveta. Celkom s tým súhlasím. Dodnes si pamätám, ako som v taxíku išiel na letisko dve hodiny, aj keď to malo pôvodne trvať iba pol hodinku. Keď budeš v Jakarte, odporúčam plánovať presuny na letisko s poriadnou rezervou, haha.


Bogota v Kolumbii

Hlavné mesto Kolumbie, Bogota, je katastrofa. Samotné centrum je pekné, prečítaj si čo vidieť v Bogote, mesto samo o sebe sa mi aj páčilo. Avšak, taká cesta z letiska a mimo centra, všetko dokopy. Smog, smeti, prostitútky a neporiadok. Pamätám si, ako som sedel v taxíku v dopravnej zápche. Síce bolo neskutočne teplo, musel som zatvoriť okná, lebo ten smog sa nedal dýchať.

Zaujímavosťou je, že Bogotá je vo vysokej nadmorskej výške, podobne ako Kathmandu. Bogota je v nadmorskej výške až 2640 metrov nad morom, vďaka čomu je tu okrem smogu aj pekne zima a stále prší. Nuž, žiť by som tu nechcel. Skús však mesto Cartagena na pobreží, to je iná rozprávka.

hlavné mesto kolumbie
Hlavné mesto Kolumbie.

Najznečistenejšie miesto na svete je…

Keď ale vezmem do úvahy zoznam, ktoré je najznečistenejšie miesto na svete? Deväť z desiatich je v Indii. Aké „prekvapenie“…Celý zoznam nájdeš tu.

 1. Kanapur, India
 2. Faridabad, India
 3. Gaa, India
 4. Varanasi, India
 5. Patna, India
 6. Delhi, India
 7. Lucknow, India
 8. Bamenda, Cameroon
 9. Agra, India
 10. Guaron, India

Keď som na svojom Facebooku napísal, že idem do Indie, niekto okomentoval, že nechápe, prečo ľudia chodia na najväčšie smetisko sveta. Nuž, prečítaj si moje blogy o Indii a uvidíš, že India nie je iba znečistenie a smeti.

 

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.