10 krajín, v ktorých jedia tie najštipľavejšie jedlá sveta (rebríček)

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...
59,862FansLike
118,510FollowersFollow
66,834FollowersFollow

Najštipľavejšie jedlá sveta naozaj nemusím a snažím sa im vyhýbať. Štipľavé jedlo mi jednoducho nechutí a neviem si naňho zvyknúť. To je ale celkom problém, keď tak rád ochutnávam kuchyňu z celého sveta, nie?


Nemáte čas čítať? Vypočujte článok ako podcast:


V roku 2019 v spolupráci s potravinami Kraj cestujem po Slovensku, kde nenavštevujem naše krásne pamiatky, no lokálnych farmárov a výrobcov, ktorí u nás vyrábajú slovenské potraviny. Tentokrát som navštívil Tri Chilli v Ružomberku, ktorí ma inšpirovali k napísaniu tohto článku. Prečo?

V Tri Chilli vyrábajú slovenské kečupy a omáčky z čili papričiek, ktoré si môžete kúpiť v sieti potravín Kraj. Všetky diely nájdete v časti Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy.


Krajiny, v ktorých jedia najštipľavejšie jedlá sveta

Nižšie prikladám zoznam krajín, ktoré majú najviac štipľavú kuchyňu. Síce som, chvalabohu, nenavštívil zatiaľ všetky, navštívil som rovno tú, ktorá je na prvom mieste v rebríčku. A to bol doslova zápas!

Najštipľavejšie jedlá sveta

10 krajín, v ktorých jedia tie najštipľavejšie jedlá sveta (rebríček)
10 krajín, v ktorých jedia tie najštipľavejšie jedlá sveta (rebríček).
  1. India
  2. Srí Lanka
  3. Maldivy
  4. Mexiko
  5. Čína
  6. Thajsko
  7. Tunisko
  8. Malajzia
  9. Bhután
  10. Jamajka

India a Srí Lanka majú najviac štipľavú kuchyňu vďaka najštipľavejšiemu čili na svete

India má rozhodne to najviac štipľavé jedlo na svete a mal som tu s tým veľké problémy, keďže som po Indii cestoval jeden celý mesiac. Najštiplavejšie jedlo, ktoré môžete v Indii ochutnať, je Phaal curry. Dáva sa doňho najštiplavejšie čili sveta, Bhut Jolokia. Problémom Indie je, že tu štípe naozaj všetko. Odporúčam vám objednať si známy masala chai, ktorý tu pijú namiesto kávy. Síce štípe, vždy ma nakopne viac, ako káva.

TIP: Prečítajte si čo ochutnať v Indii a aké indické jedlá som si nakoniec obľúbil. Veľkým paradoxom je, že hoci neznášam štipľavé jedlo, v Indii a v Mexiku som jedol tie najlepšie jedlá z celého sveta a práve v týchto dvoch krajinách mi chutilo najviac.

Srí Lanka patrí na druhé miesto zoznamu krajín, ktoré majú najviac štipľavé jedlo, za čo možno vďačí aj bohatej histórii obchodu s koreninami v krajine. Kottu rotti je jedno z najviac štipľavých jedál, ktoré si môžete na Srí Lanke objednať, no o prvé miesto sa s ním bije aj Kukul Mas kari. Rovnako sú na tom aj nižšie na Maldivách, kde som jedol to najštipľavješie tikka masala kura v mojom živote. Bolelo to asi osemkrát.

S Indiou susedí aj malý štát Bhután, ktorý má kuchyňu poriadne líznutú tou indickou. Vedeli ste, že v Bhutáne pokladajú čili za zeleninu, a nie korenie? Ďakujem, neprosím si.

Mexická kuchyňa je poriadne štipľavá vďaka domácim čili papričkám

Mexická kuchyňa je moja najobľúbenejšia kuchyňa z celého sveta a tu som bol naozaj ochotný tolerovať všetko to pikantné jedlo. Hoci ma prvé týždne bolelo brucho neustále, po dvoch mesiacoch cestovania po Mexiku, som si na štipľavé jedlo takmer úplne zvykol.

V Mexiku do jedál pridávajú rôzne druhy čili papričiek, ktoré si pestujú doma. Návšteva Mexika sa nezaobíde bez ochutnávky tacos (odporúčam chorizo tacos, čo je štipľavá klobáska), no ak chcete niečo ešte štiplavejšie, dajte si pozole. Obsahuje čili, cesnak, cibuľu, avokádo a omáčku. Sranda je, že vždy, keď som bol v Mexiku v reštaurácii a vypýtal neštipľavú verziu niektorého z ich jedál, pozreli na mňa, ako keby som sadol z jahody…pardon, z čili papričky.

Jedlo v Thajsku a Malajzii štípe poriadne

Celá Ázia poriadne štípe. Minule som sa o tom rozprával s mamou – možno je to tým, že tu majú stále teplo a baktérie sa šíria rýchlejšie, no štipľavé jedlo ich v žalúdku zabije? Neviem. Ak chcete v Thajsku ochutnať niečo poriadne štipľavé, určite ochutnajte Khao Pad Nam Prik Narok či polievku Tom Yum. Nezostáva v tom ani Malajzia. Otak-otak je ich najštiplavejšie jedlo, no Malajzia je pre mňa jedna z najmenej zaujímavých krajín Juhovýchodnej Ázie.

Čínska kuchyňa je známa hádam každému, kto navštívil aspoň jeden food court kdekoľvek na svete, haha. A ak nie kvôli rýchlemu občerstveniu, určite vďaka rôznym bizardným jedlám, ktoré dodnes možno v Číne kúpiť. Známe dan dan nudle, Ma po tofu či kura saliva patria medzi najviac štipľavé jedlá v Číne, ktoré môžete dostať na tanier v reštaurácii. Čína je tak obrovská, že ťažko hovoriť iba o jednom jedle, no ak tam budete a máte radi štipľavé, ochutnajte toho čo najviac.

Jedlo na Jamajke štípe tak, že k nemu automaticky dávajú kokosové mlieko

Iba kúsok od Mexika leží ostrov Jamajka, ktorý nemá tradičnú stredoamerickú kuchyňu. Kým na vedľajšej Kube či nižšie v Kolumbii panuje na stoloch v reštauráciách najmä ryža a fazuľa, Jamajka si ide svoje a má rada štiplavé jedlá. Ochutnajte takzvané jerk chicken, ktorého hlavnou prísadou je čili paprička. Toto jedlo je tak štipľavé, že sa musí podávať s kokosovým mliekom, ktoré absorbuje štipľavosť, no nie úplne.

 

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.