Návšteva Baja California & Puerto Vallarta v Mexiku za 20 dní

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Baja California a Puerto Vallarta v Mexiku je môj dlhodobý cestovateľský cieľ. Na úvod článku však chcem podotknúť, že som musel túto cestu zrušiť zo súkromných dôvodov (aká smola, že?). Po dlhšom uvažovaní som sa však rozhodol, že vám aj tak zdieľnem môj plánovaný itinerár.

Prečo? Plánovanie ma stálo veľa energie, researchu a tieto tipy sa môžu zísť aj ostatným. Nehľadajte tu preto nejaké moje názory, pôjde čisto o tipy čo vidieť. Ocením však, ak mi do komentára napíšete aj vaše tipy na návštevu štátu Baja California a Puerto Vallarta v Mexiku 🙂

Návšteva Baja California Sur & Puerto Vallarta v Mexiku podľa Milana Bez Mapy

Polostrov Baja California v západnom Mexiku sa rozdeľuje na severnú a južnú časť, Baja California Norte a Baja California Sur. Práve tá južná časť je turisticky známejšia a presne sem som mal namierené. Nižšie nájdete mnou vypracovaný itinerár na návštevu tejto časti Mexika za tri týždne, presnejšie za 20 dní.

Ako na letenky do Mexika a koľko je dobrá cena

Mexiko je obrovská krajina, kým dobrá cena lacnej letenky do Cancúnu je čokoľvek pod 499 Eur, do Mexico City to je 699 Eur.

 • TIP: Tu si pozrite aktuálne akciové letenky do Mexika, možno tam nájdete letenky aj do La Paz či Los Cabos v Baja California Sur. Odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje. Obvykle tam svieti Cancún. Ak nájdete lacné letenky do Cancúnu, kúpte ich ako vstupný bod do krajiny a dodatočne dokúpte ďalšie letenky po Mexiku.

Po Mexiku využite lietanie ich miestnými leteckými spoločnosťami. Najdrahšie je AeroMexico, no skúste aj Volaris a VivaAerobus. Obvykle ale nemajú batožinu v cene letenky. Z mojej skúsenosti sú letecké spoločnosti v Mexiku nespoľahlivé, často menia časy odletov, preto to zohľadnite pri plánovaní a majte dostatočne dobrú časovú rezervu na prestup medzi letmi.

Návšteva Baja California a Puerto Vallarta v Mexiku
Návšteva Baja California a Puerto Vallarta v Mexiku

Ako sa dostať do štátu Baja California v Mexiku a ktoré letecké spoločnosti využiť

Prečo navštíviť Baja California Sur a čo od návštevy očakávať

Baja California Sur je známa svojou pestrou kombináciou prírodných krás, faunou, flórou, aktívnym životným štýlom a kultúrou. Je to také iné Mexiko. Ja som ho za tie roky pochodil hore-dole, navštívil Mexico City, Cozumel, Holbox, Tulum, Meridu, pyramídy aj mesto Oaxaca. No Baja California ma vždy lákala, možno aj preto, že ľudia majú o Mexiku predstavu, že to je len Cancún, čo nie je pravda.

Pláže v Baja California Sur, ktoré sa oplatí navštíviť, potápanie a šnorchlovanie

Región Los Cabos v Baja California Sur má niektoré z najkrajších pláží na svete s bielym pieskom a tyrkysovými vodami. Pláže ako Playa Balandra a Playa El Tecolote majú čisté a teplé vody Zálivu Kalifornie a poskytujú skvelé podmienky na potápanie a šnorchlovanie. Ostrov Isla Espíritu Santo je obľúbeným miestom pre vodné aktivity.

Pozorovanie veľrýb v Baja California Sur

Bahía Magdalena a ďalšie oblasti v Baja California Sur sú známe aj ako miesta, kde sa môžete dostať blízko k veľrybám, najmä šedým, ktoré sem prichádzajú rozmnožovať.

Púšte, hory a historické mestá v Baja California Sur

Baja California Sur má známu púšť Vizcaíno, kde môžete vidieť unikátne geologické útvary a flóru, a pohorie Sierra de la Laguna, ktoré je ideálne pre turistiku a pozorovanie prírody. Mestá ako La Paz, Loreto a Todos Santos sú obľúbené pre svoje historické pamiatky, ako sú misie a koloniálne budovy.

Pláže v Baja California Sur, ktoré sa oplatí navštíviť, potápanie a šnorchlovanie
Pláže v Baja California Sur, ktoré sa oplatí navštíviť, potápanie a šnorchlovanie
Kam ísť v Baja California a čo vidieť

Baja California Sur je časť polostrova Baja California, ktorá má pekné pláže, púšte, hory aj bohatú divokú prírodu plnú kaktusov. To môžem 🙂 Tu je zoznam vecí, ktorých pridanie by ste mali zvážiť do vášho itineráru počas návštevy Baja California Sur.

 • mesto La Paz je hlavné mesto štátu Baja California Sur, pravdepodobne sem priletíte
 • Výlet na Isla Coronado známe svojimi piesočnatými plážami, priezračným morom a bohatým morským životom, vrátane pozorovania morských vtákov, tuleňov a rýb.
 • Loreto je mestečko pre turistov, ktorí hľadajú kľudnejšie miesta s peknou prírodou,  morom a vodnými aktivitami
 • Todos Santos je umelecké mestečko, ktoré ale nemá nič spoločné s plážovými letoviskami na juhu polostrova, v meste je aj známy Hotel California z tej pesničky 🙂 tu som našiel pekný blog o Todos Santos
 • dedinka El Pescadero je surfárska dedinka s malými obchodíkmi, reštauráciami a veľmi pomalým životom
 • Cabo je najznámejšie mesto na celom polostrove s množstvom aktivít, no je tu najviac turistov, hlavne Američanov
 • pohorie Sierra de la Laguna pre túry a treky v typickej prírode
 • Isla Espíritu Santo je UNESCO ostrov skvelý na potápanie a túry
 • Bahía Magdalena je skvelé miesto na pozorovanie veľrýb
Návšteva Baja California a Puerto Vallarta
Isla Coronado, zdroj: https://hotelsantafeloreto.mx/
El Pescadero, auto: Andrea Tosatto from Torino, Italia
El Pescadero, auto: Andrea Tosatto from Torino, Italia
Cabo je najznámejšie mesto na celom polostrove
Cabo je najznámejšie mesto na celom polostrove

Návšteva Puerto Vallarta a Sayulita

Síce Puerto Vallarta a Sayulita nie sú v štáte Baja California, ale v štáte Jalisco a Nayarit, pridal som ich na tento itinerár, keďže sú pomerne blízko a cestovatelia ich zvyknú spájať tiež. Kúpte si letenky z Cabo alebo La Paz do Puerto Vallarta, obvykle to je s prestupom v Mexico City. Ja som mal letenky s Volaris.

Puerto Vallarta je letovisko v Mexiku, známe svojou prírodou a kultúrou. Má niektoré z najkrajších pláží na pacifickom pobreží Mexika. Pláže, ako Playa de los Muertos a Playa Conchas Chinas, sú tie najznámejšie. Historické centrum Puerto Vallarta je plné koloniálnych budov, úzkych uličiek a tradičných námestí.

 • TIP: Nábrežná promenáda El Malecén je obľúbeným miestom pre prechádzky. Okrem toho, že ponúka výhľady na oceán, návštevníci tu nájdu aj umelecké diela, reštaurácie či a trhy.

Botanické záhrady, ako je Vallarta Botanical Gardens, ponúkajú rozmanité rastliny a kvety. Ďalšie prírodné krásy ponúka aj Los Arcos Marine Park, ktorý je obľúbeným miestom pre potápanie. Skúste aj západy slnka nad zálivom Bahía de Banderas.

Výlet z Puerto Vallarta do Sayulita

Sadnite na autobus a vymeňte rušné Puerto Vallarta za pobrežné mestečko Sayulita, známe svojou relaxačnou atmosférou, surfom, kultúrou a krásnymi výhľadmi. Sayulita je známa aj svojimi vlnami, a preto je ideálnym miestom pre surfovanie.

Playa Sayulita a Playa de los Muertos majú peknučký piesok. Pre tých, čo hľadajú dobrodružstvo, vybehnite aj na túry okolo Sayulity. Tu je pár tipov na túry v okolí mesta.

Návšteva Baja California a Puerto Vallarta
Výlet z Puerto Vallarta do Sayulita, zdroj: https://pvat.mijo.dev/
Výlet z Puerto Vallarta do Sayulita
Výlet z Puerto Vallarta do Sayulita

Vzorový itinerár na návštevu Baja California Sur a Puerto Vallarta za 20 dní

deň 1 La Paz, prílet
deň 2 La Paz, prehliadka mesta
deň 3 La Paz, prehliadka okolia
deň 4 La Paz, presun autobusom do Loreto
deň 5 Loreto, prehliadka mesta
deň 6 Loreto, prehliadka okolia
deň 7 Loreto, presun autobusom do Todos Santos
deň 8 Todos Santos, prehliadka mesta
deň 9 Todos Santos, prehliadka okolia
deň 10 Todos Santos, presun do El Pescadero
deň 11 El Pescadero
deň 12 El Pescadero
deň 13 El Pescadero, presun autobusom do Cabo
deň 14 Cabo
deň 15 Cabo
deň 16 Cabo, prelet do Puerto Vallarta a presun autobusom do Sayulita
deň 17 Sayulita, chill na pláži a prehliadka okolia
deň 18 Sayulita, návrat do Puerto Vallarta skoro ráno, prehliadka mesta
deň 19 Puerto Vallarta
deň 20 Puerto Vallarta, odlet domov

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.