Čo vidieť v Kyjeve? OMG, už skoro nič. Ale niečo tu aj tak ostalo.
3.2 (64%) 5 votes

Čo vidieť v Kyjeve: Hlavné mesto Ukrajiny, Kyjev s takmer troma miliónmi obyvateľov je najväčšie mesto Ukrajiny. Názov je odvodený od osobného mena Kyj, kde v preklade Kyjev znamená Kyjov alebo patriaci Kyjovi. My sme sem prišli tesne pred Veľkou Nocou práve vtedy, keď Ukrajinu zužovala snehová kalamita a doprava kolabovala, no nás to neodradilo. Aký je však Kyjev v porovnaní s lacnou Ukrajinou? My sme na to prišli a nestačili sme sa diviť. Čo vidieť v Kyjeve? Totok:

Čo vidieť v Kyjeve? Nuž, maj oči otvorené – možno niečo uvidíš

Čo vidieť v Kyjeve
Autobus z Košíc do Užhorodu, odkiaľ sme si vzali nočný vlak do Kyjeva
Čo vidieť v Kyjeve
Ako správna skupina zo Slovenska sme sa držali tradícií

Náš vlak spoločnosti Zakarpatia zastavil krátko pred štvrtou hodinou poobede na železničnej stanici “Kyiv-Pasazhyrskyi”. Po 16 hodinovej jazde nočnou Ukrajinou z 800 kilometrov vzdialeného Užhorodu sme konečne vystúpili, aby sme si užili priestor mimo kupé a ponaťahovali kosti. Nič také sa však nekonalo. Boli sme šokovaní, koľko ľudí sa tu mlelo. Krátka cesta z vlaku do stanice metra nám trvala dlhšie, než by sme čakali a takmer sme sa v tom dave stratili jeden druhému. Postupne sme sa však predierali, ťahali za sebou kufríky a nestačili sa diviť. Celá Ukrajina snáď žije v Kyjeve? Cítili sme sa ako v mravenisku do ktorého sme takmer dokonale zapadli a splynuli s ním. No my sme boli trochu iné mravce, nové v tomto dave a chceli sme sa dostať do metra. Čo vidieť v Kyjeve? Mrte ľudí.

Po nekonečných minútach predierania sa, narážania a postrkovania sme sa konečne preštrikovali až k oranžovým automatom na metro lístky. Do automatu sme vhodili dve hrivny, čo je 0,25 EUR a vypadli nám modré žetóny s logom Kyjeva a značkou metra. Boli to také, presne tie, ktoré dostanete, keď idete na kolotoč na Autodrom. Umelé a odreté od častého používania. Za dve hrivny sa teda odveziete jednu jazdu s neobmedzeným počtom prestupov, ak neopustíte systém metra. Kyjevské metro má 3 linky s dĺžkou dokopy 66,6 kilometra a 52 stanicami, kde denne odvezie až 1, 439 milióna pasažierov. Chcel by som prísť na to, ako prišli na toto číslo. Žeby zrátali žetóny vhodené do turniketov? :)

Čo vidieť v Kyjeve
Snehová kalamita práve počas našej návštevy
Čo vidieť v Kyjeve
Si tam iglu vykopem?

S troma ošúchanými žetónmi v ruke sme sa vydali do metro stanice, kde sme sa odviezli na zastávku pri našom prenajatom byte. Názvy staníc sú našťastie okrem azbuky aj v latinke, takže sme sa stratili len raz. V Kyjeve sú hotely tak drahé, že vás vyjde oveľa lacnejšie prenajať si na pár dní byt a zotrvať v ňom. Na stránke www.dobovo.com nájdete širokú ponuku apartmánov po celej Ukrajine za veľmi výhodné ceny. Pani, v ktorej byte sme bývali vyzerala typicky východoeurópsky, a bolo vidno, že prenájom bytu turistom je pre ňu vychytený biznis. Po blúdení na ulici s názvom “Tarasa Schevchenka”, čo bol Ukrajinský básnik a spisovateľ, sme našli ošarpaný vchod do bloku, vystúpili po schodisku a zaklopali na dvere. Čo vidieť v Kyjeve? Krásnu architektúru.


TIP: Je ti Kyjev veľmi ďaleko? Kukni jednodňové výlety z Bratislavy bez auta.


Otvorila nám asi 45 ročná pani Ruslana v džínsoch, s uhľovými vlasmi, hustým, polo zrasteným obočím a hrubým diárom v ruke plným záložiek. Biznis žena. Usmiala sa. My sme vstúpili dnu a zistili, že sa nemáme s Ruslanou ako dohovoriť, nakoľko jej angličtina bola nulová, tak ako naša Ukrajinčina. Z vrecka vytiahla starý Siemens A50, že zoženie tlmočníka, no nakoniec sme to uhrali po Slovensky. Ona nerozumela, my sme nerozumeli ale všetci sme sa na seba usmiali, zaplatili a byt opustila. To bolo naposledy, čo sme ju videli. Vydali sme sa do mesta, no našu návštevu stále viac a viac komplikoval pribúdajúci sneh.

Čo vidieť v Kyjeve
Nádherné centrum Kyjeva ešte pred tým, než si ho zbombardovali
Čo vidieť v Kyjeve
Nočný život je drahší, než v Bratislave

Kyjev je veľké mesto, no všimol som si, že ľudia na zastávkach MHD stoja v rade pri nastupovaní. Nastúpia tak, ako prišli, aby bolo spravodlivé to, kto sedí a kto nie. Celkom milé na takmer troj miliónové mesto, nie? To ako tu funguje platenie za lístky na MHD sme s otvorenými ústami zistili až počas našej cesty na letisko, no pred tým sme sa naplno nadýchali atmosféry ohromnej metropoly. Zablúdili sme do reštaurácie, kde sme chceli ochutnať pravý Boršč, čo je typická Ruská polievka. Prvý krát mi bol boršč servírovaný namiesto chleba s pampuškami potretými cesnakom. Pampušky sú niečo ako buchty, ale na slano a s cesnakom sa dokonale hodia k tejto známej cviklovej polievke. Táto pochúťka stála v prepočte 5 EUR. Dosť veľa, keď priemerná mesačná mzda na Ukrajine je niečo málo vyše troch tisíc hrivien, čo je cca 206 EUR. Potraviny tu nie sú o nič lacnejšie. Čo vidieť v Kyjeve? Chudobu a bohatstvo na jednej kope.

Kyjev má však nesmierne čaro a keď sa prechádzate ulicami centra, pohľad vám padá na nádherné vysvietené historické budovy a v posledné marcové dni vašu pozornosť upúta aj vianočná výzdoba. Rozhodli sme sa okúsiť aj nočný život v Kyjeve a boli sme milo prekvapení, koľko podnikov a štýlových kaviarní sa v okolí centra nachádza. Objavili sme aj miesto, kde sme mali pocit, že tam chodia iba umelci, ľudia v štýlovom oblečení, spisovatelia, básnici a ženy s červeným rúžom na opätkoch. V mnohých podnikoch si nebolo ani kam sadnúť a nočný Kyjev praskal vo švíkoch. Odľahlejšie kaviarne sú lacnejšie a niektoré aj tematicky zariadené. Počas návštevy Kyjeva by ste nemali obísť ani múzeum Černobyľu (Ukrainian National Chernobyl Museum), prípadne aj návštevu samotného Černobyľu a mesta Pripjať, čo je asi 2 hodiny vlakom od mesta. Čo vidieť v Kyjeve? Smutnú históriu a histériu.

Čo vidieť v Kyjeve
Múzeum Černobyľu pôsobí hrozivo
Čo vidieť v Kyjeve
Priletel mrak, len tak. Priletel mrááááák

Doprava po Ukrajine a Kyjeve je slušná, a zrejme postačujúca. Kyjevské metro sa vyznačuje aj tým, že má najhlbšiu stanicu metra na svete. Stanica s názvom “Arsenalna” je v hĺbke 105,5 metra a určite tiež stojí za zastavenie sa. Metro stanice sú plné babiek v šatkách predávajúcich čerstvé kvety za smiešne ceny. S mestskou hromadnou dopravou je to zaujímavé, a dodnes som nepochopil ako MHD funguje. V posledný deň našej expedície sme po ceste na letisko “Zhulyany” čo je druhé letisko v Kyjeve (to bližšie k mestu) využili služby autobusovej dopravy.

Po dlhšom zisťovaní sme zistili, ktorý autobus nás odvezie až na letisko a keď prišiel, museli sme si kúpiť cestovný lístok. Peniaze jednoducho položíte do misky, ktorú má šofér položenú pri volante. To je všetko. Usadili sme sa a ako sme tak takmer hodinu cestovali cez Kyjevské uličky smerom na letisko, ľudia nastupovali a vystupovali. Najlepšie je, že ak sa niekto posadí dozadu v autobuse, peniaze jednoducho pošle po ľuďoch až dopredu k vodičovi. Len tak som sedel a pozeral z okna, a sem tam som sa stal súčasťou tohto rituálu a občas mi niekto podal zo zadu hrsť mincí, ktorú som predal ďalším osobám sediacim predo mnou, až kým peniaze nedorazili k vodičovi. Ako tu robia kontroly cestových lístkov?
Po vystúpení z autobusu sme sa predrali snehovo- blatovou cestou až na letisko, aby sme stihli odlet nášho letu spoločnosti WizzAir do Budapešti. Letenka stála príjemných 30 EUR.

[socialpoll id=“2415570″]

Kyjev bol pre nás všetkých jednoznačne exotika. Nerozumiem však obrovským rozdielom v životnej úrovni medzi hlavným mestom a zvyškom krajiny. Jedni sa v Kyjeve ovešajú zlatom, druhí tu jedia zemiaky. Ak sa sem vyberiete, pripravte si základy ruštiny/ukrajinčiny, lebo s angličtinou tu naozaj nepochodíte. Kyjev sa určite oplatí vidieť ešte pred tým ako sa tieto rozdiely postupnou modernizáciou a snahe k priblíženiu sa k Európskej únii úplne stratia. Teraz je Kyjev úplne jedinečným mestom, už len spôsobom, akým to všetko funguje.

Miestami som si nevedel predstaviť, ako by niektoré veci fungovali na Slovensku, tak ako fungujú na Ukrajine. Turistov tu stretnete, no nečakajte že sa tu budete s nimi tlačiť. Jedine tak s domácimi. A na záver, keď som sa vrátil do Bratislavy, mal som pocit že žijem v super modernom, fungujúcom meste a štáte v porovnaní s Ukrajinou. Ukrajina je však taká aká je – jedinečná a určite môže byť zaujímavá pre mnohých cestovateľov. Na toto mesto si však odložte viac peňazí, trpezlivosť a pochopenie, že ste mimo únie :) Ja dávam Kyjevu a Ukrajine sto bodov zo sto, lebo tak jedinečnú krajinu som už dávno nenavštívil.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou :)
Uložiť

Uložiť

Uložiť

3 KOMENTÁRE

  1. Clanek popisujici bandu dementu na vylete :D wow – ja nevim ale porovnat bratislavu ktera nema ani metro s Kyjevem, a byt tak prekvapeni Ukrajinou ktera ve spouste ohledech vypada lepe nezli polomadarsko, i pres svou chudobu.A vubec tvrdit jak se v jinych castech ukrajiny zije hure nez v kyjeve kdyz jedine co jste navstivili je uzhorod a drahou restauraci kde jste si dali predrazeny Boršč – proboha, uz nic nepiste.

    K te supermoderni bratislave jen prilozim: https://www.stream.cz/gebrianvs/10006524-nadrazi-v-bratislave

Odpovedať

Okomentuj
Sem napíš svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.