Nudapláž v Čunove & úprimná recenzia kúpania podľa Milana Bez Mapy

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Nudapláž v Čunove nepatrí medzi najnavštevovanejšie nudapláže v Bratislave z jedného prostého dôvodu. Je ďaleko. Navyše, parkovanie tu bol vždy problém. Keď som zverejnil článok na tému najlepšie nudapláže na Slovensku, bol som prekvapený veľkej pozitívnej odozve.

Nudapláž v Čunove recenzia kúpania v malom a veľkom jazere

Osobne som si dal takú malú métu navštíviť tie najznámejšie a spraviť detailné recenzie pre každú jednu zvlášť. Dnes pokračujeme nudaplážou v Čunove a recenziou toho, aké tu je kúpanie bez plaviek.

Nudapláž v Čunove & úprimná recenzia podľa Milana Bez Mapy
Nudapláž v Čunove & úprimná recenzia podľa Milana Bez Mapy.

Čunovské jazerá sú známe všetkým Bratislavčanom, no nebývajú tak veľmi preplnené ako napríklad nudapláž Zlaté Piesky. Aj napriek vysokej kvalite a čistote vody, peknému prírodnému prostrediu a tichu, tu v bežné dni nie je hlava na hlave (ak sa nebavíme o letných prázdninách – mám pocit, že tie decká tu aj spia). Mám tu pár dôvodov, prečo je tomu tak. Pre mňa sú to väčšinou všetko dôvody, prečo do Čunova ísť =) Samotná nudapláž sa nachádza na týchto súradniciach: 48.040746, 17.172495. na malom jazere.

Kúpanie bez plaviek v Čunovských jazerách

  1. Na Čunovských jazerách je, bol a vždy bude problém s parkovaním. Oficiálne parkovanie tu jednoducho neexistuje a policajti radi dávajú pokuty a papuče.
  2. Autobusom je to veľmi ďaleko a z centra Bratislavy to priamo na nudapláž Čunovo zaberie približne 40 minút v spotenej MHD. Tá chodí iba raz za pol hodinu. Autom je to do Čunova na jazerá približne dvadsať minút plus hľadanie parkovania.
  3. Nie sú tu žiadne služby, toalety, občerstvenie ani bufety. Ide o jazerá uprostred lužného lesa kde je príroda. Smetné koše? Kdeže.
  4. Sú tu hady a iná háveď, keďže ste v prírode. Do pozornosti by som dal rád ovady, žaby a osy.
Veľké jazero v Čunove
Veľké jazero v Čunove, kde je zákaz kúpania. Na malom, ktoré je hneď vedľa, je kúpanie dovolené.

Ako sa dostať na nudapláž v Čunove autobusom, autom a kde parkovať

Autobusom na Čunovské jazerá

Ak pôjdete niekedy v lete v autobuse č.91, je vysoko pravdepodobné, že stretnete mnoho ľudí s nafukovačkami. Sú to deti a študenti, ktorí sem radi chodia na celé dni, robia si pikniky, opekajú, kúpu sa a stanujú. Čunovské jazerá pozostávajú z dvoch jazier, veľkého a malého. Vystúpte na zastávke „Čunovské jazerá“ a pešo si to prejdite cez hustý lesík až k jazerám. Z autobusovej zastávky to trvá na pláž približne 15 minút chôdze po tieni. Potom hurá na kúpanie.

Autom na Čunovské jazerá a parkovanie

Autom je to, samozrejme, najrýchlejšie, no čas, ktorý ušetríte na ceste, stratíte pri parkovaní. Pri Čunovských jazerách nie je oficiálne parkovanie a nikdy nebolo. Väčšina ľudí parkuje na dlhej príjazdovej ceste, kde vidia ostatné autá. Podľahnú tak presvedčeniu, že tu je dovolené parkovanie a nevšimnú si tak žltú čiaru po oboch stranách cesty.

Policajti sem chodia pravidelne a vždy tu dajú všetkým papuču, alebo po novom, už iba lístok za stierač. Počas leta sa môžete spoľahnúť na 100%, že sem prídu a budú kontrolovať povolenia. Zákaz parkovania je od tejto tabule dole až po rampu.

Hlavná príjazdová cesta k Čunovským jazerám.
Hlavná príjazdová cesta k Čunovským jazerám.
Cesta na Čunovské jazerá.
Cesta na Čunovské jazerá zo zastávky, už za rampou.

Bez pokuty môžete zaparkovať v okolí autobusovej zastávky či pri odbočke z cesty smerom do Čunova. Na všetky tieto miesta sa ale zmestí len zopár áut a voľné tu je málokedy. Kedysi sa dalo parkovať popri domoch v novej výstavbe opodiaľ, no už aj tam dali závory. V lete to bolo neúnosné s autami. Neviem vám poradiť kde zaparkovať, keďže tam málokedy idem autom. Jedinou možnosťou je vybaviť si napríklad povolenie č.24 pre lov rýb, to musí podpísať starostka Rusoviec.

Povolenie na parkovanie a státie na príjazdovej ceste k Čunovským jazerám je nutné vybaviť

Povolenie číslo 24 dovoľuje parkovanie na príjazdovej ceste k Čunovským jazerám
Povolenie číslo 24 dovoľuje parkovanie na príjazdovej ceste k Čunovským jazerám.

Po hrádzi na Čunovské jazerá

Najlepšie je k Čunovským jazerám prísť z hrádze na bicykli. Príde mi to ako najvhodnejší spôsob dopravy z centra mesta, ak máte bicykel. Z hrádze stačí odbočiť pred Bufetom pri Poldri a prejsť lesom až k jazerám.


Pieskové a kamenisté pláže v Čunove na nudapláži, prístup do vody, súkromie a čistota vody

Ako som spomenul aj v hlavnom článku s najlepšími nudaplážami na Slovensku, Čunovské jazerá majú jednu nevýhodu. Nudapláž má síce aj kamenistú a pieskovú pláž, no len iba v určitej časti. Väčšinou je povrch prašný, čo vám pekne zašpiní osušku a celé telo, keď vyjdete z vody. Osobne sa mi to nepáči, no na tú hlavnú pláž s kamienkami nechodím. Prečo? Býva tam najviac ľudí a nie je tam žiadne súkromie. Navyše, pláž je tam pomerne šikmá, kým okolité sú relatívne rovné a lepšie sa na nich leží.

Uprednostňujem menšie pláže v okolí jazera, kde mám súkromie a viem, že si tam ku mne nikto neľahne. Tie sú ale prašné, no nemôže to byť dokonalé. Navyše, slnko na nich svieti len do približne 16 tej. Ak chcete slnko do západu, ľahnite si na hlavnú pláž. Určite vám ale odporúčam aby ste si kúpili takéto penové karimatky, cez ktoré nebudete cítiť kamienky a ochránia uterák pred zašpinením. Stoja menej ako 5 €.

Piesková pláž v Čunove na jazere.
Piesková pláž v Čunove na jazere zašpiní každý uterák.
Nudistická pláž na Čunovských jazerách.
Nudistická pláž na Čunovských jazerách.
Nudistická pláž na Čunovských jazerách.
Drevo na sedenie pri opaľovaní.
Nudistická pláž na Čunovských jazerách.
Pohľad na okolité mini pláže na malom jazere.
Kamenistá pláž v Čunove na jazerách.
Kamenistá pláž v Čunove na jazerách.

Prístup vody je tu relatívne strmý a podložie na mnohých miestach bahnité. Nezľaknite sa, keď sa vám noha zaborí po členky do blata, tie hady nehryzú a pijavice som tu nikdy nevidel. Čo som si všimol, ľudia sa tu väčšinou poznajú, rozprávajú a navzájom si strážia veci, čo mi príde sympatické. Pravdou však je, že sem chodia najmä starší ľudia, kým na Zlatých Pieskoch to je vždy tak pol na pol.


Čistota vody na Čunovských jazerách na nudapláži, čierne bodky a sinice

Dôvod, prečo sem rád chodím, je čistota vody. Síce sa tu občas vo vode objavia čierne bodky, väčšinou je voda pekne čistá a pekne priezračná, hlavne keď je pekné počasie. Sinice? Zabudnite. Preto sem radi chodia aj rybári chytať ryby, no pri nudistoch sú málokedy. Zvyknú tu tiež stanovať a ryby chytať aj v noci. Lov rýb tu je obľúbený pre čistotu a teplotu vody, aj keď je zlé počasie. Malé jazero v Čunove pokladám za čisté jazero. Rovnako mi vyhovuje aj teplota vody.

Teplota a hĺbka vody

Jazero je vždy po okrajoch pekne teplé, no v strede príjemne chladivé, pre svoju hĺbku. Tá by nemala presahovať viac ako štyri metre. V lete tu skúste stanovanie, no doneste si občerstvenie, keďže tu nie sú bufety. Plávanie tu je veľmi príjemné.

Čistota vody na Čunovských jazerách.
Čistota vody na Čunovských jazerách.
Čierne bodky vo vode v jazere.
Čierne bodky vo vode v jazere. Čo to je som nevedel zistiť.
Nudapláž Čunovské jazerá
Jedna z menších súkromných pláží na obvode jazera.
Nudapláž Čunovské jazerá
Sem sa zmestia maximálne dvaja ľudia.
Nudapláž Čunovské jazerá
Ďalšia menšia pláž, tá je ale po 16tej bez slnka.

Kúpanie sa v Čunovských jazerách, ochrana prírody a zákaz kúpania

Oficiálne je kúpanie v Čunovských jazerách zakázané, resp. povolené iba na malom jazere. Veľké spadá pod štvrtý stupeň ochrany a kúpanie tu je zakázané. Ja som sa tam kúpal len dvakrát v živote. Úprimne, každý to ignoruje a polícia to vôbec nekontroluje. Viac ich zaujímajú len autá zaparkované na žltej čiare, ach… Každopádne, Čunovské jazerá patria medzi najčistejšie jazerá v Bratislave aj napriek tomu, že sa vo veľkom ľudia kúpu proti zákazu. Prečítajte si aké sú ostatné jazerá na kúpanie v Bratislave.

V ich strede je malý ostrov, na ktorý sa dá preplávať, hoci tu platí zákaz kúpania. Veľké jazero sem-tam využívajú aj nudisti na kúpanie bez plaviek, aj na ostrove, no vo veľmi malom množstve. Aj na veľkom jazere prebieha lov rýb a stanovanie.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

6 COMMENTS

  1. Až na to že Čuňovo vôbec nie je ziadna nudaplaz, chodim tam asi 10 rokov, často aj s dieťaťom a otravuje mna aj iných ľudí keď vedla pridu taki ľudia jak si ty a zacnu sa tam obnazovat. Chod si na nejakú oficiálnu nudaplaz, lebo akonahle ta tam zbadám volám policiu. Čunovo nie je nudaplaz

    • Nudisti tam chodili od nepamäti. Deti nahotu vôbec neriešia, to sa neboj, to len niektorí dospelí s tým majú problém. Ja na tom nevidím nič zlé, keď sú tí ľudia slušní a nikoho neobťažujú. A keď ťa nahota obťažuje, tak si obleč skafander 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.