Nudapláž Zlaté Piesky & úprimná recenzia podľa Milana Bez Mapy

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Nudapláž Zlaté Piesky. Kto by ju nepoznal. Keď som publikoval článok s tipmi na najlepšie nudapláže na Slovensku, bol som milo prekvapený, aký veľký záujem o tieto tipy bol. Netušil som, že moji čitatelia majú až tak radi kúpanie a opaľovanie bez plaviek na nudapláži.

Nudapláž Zlaté Piesky & kúpanie a úprimná recenzia podľa Milana Bez Mapy

Rozhodol som sa napísať viacero recenzií na jednotlivé nudistické pláže v mojom okolí. Dnes začnem tou najpopulárnejšou na Slovensku, najviac známou ako nudapláž Zlaté Piesky. Toto populárne jazero v Bratislave určite stojí za návštevu, nech je akékoľvek počasie. Fakt. Bol som sa tu už prejsť aj v zime a videl niekoľko ľadových medveďov, ktorí sa kúpali vo vode. Samozrejme, myslím ľudí, čo sa tu otužovali. Teplota vody ich neodradila ani v januári.

Môžete si tu prenajať aj chaty či loďky alebo vodný bicykel. Na opačnej strane je počas leta často diskotéka. Toto je moja recenzia nudapláže na Zlatých Pieskoch.

Recenzia nudapláže na Zlatých Pieskoch

Nudapláž Zlaté Piesky & úprimná recenzia podľa Milana Bez Mapy
Nudapláž Zlaté Piesky & úprimná recenzia podľa Milana Bez Mapy.

Jazero na Zlatých Pieskoch a návšteva nudapláže

  1. Ako sa dostať na nudapláž Zlaté Piesky s MHD autobusom, autom, kde parkovať a či je parkovanie zadarmo.
  2. Či sa platí vstupné na nudapláž.
  3. Aký typ pláží je na Zlatých Pieskoch, či sú šikmé, rovinaté, pieskové, kamenné alebo je na nich prach. Aký je vstup do vody a ako vyzerajú miesta na ležanie.
  4. Aká je čistota a teplota vody na Zlatých Pieskoch a či sa dá preplávať na ostrovček.
  5. Odkiaľ a ako dlho svieti slnko.
  6. Aká návštevnosť je na nudapláži na Zlatých Pieskoch, koľko ľudí sem chodí, kedy a aké typy. Kedy je najlepšie ísť?
  7. Aké tu je vybavenie, hudba, bufet, jedlo či camping.
  8. Je tam bezpečnosť a na ktorých miestach sú bezdomovci?

Nudapláž Zlaté Piesky a kúpanie bez plaviek

Ako sa dostať na nudapláž Zlaté Piesky autom, autobusom, MHD, električkou a kde je parkovanie zadarmo

Najhoršie ako sem môžete prísť je električka. Konečná spoju číslo 4 síce končí na Zlatých Pieskoch, no nudapláž je na protiľahlej strane jazera. To by ste tak museli celé obísť, čo znamená o dvadsať minút kratšie kúpanie sa bez plaviek =) Osobne by som vám radšej odporučil autobus č. 53, ktorý začína svoju trasu na Trnavskom mýte. Vystúpte na zastávke na znamenie, KON-RAD. Odtiaľ je to na nudapláž pešo len pár minút. Električka určite nie. Si zoderiete nohy ako ja.

Parkovanie zadarmo pri jazere na Zlatých Pieskoch a vstupné na jazero

Parkovisko je kúsok od zastávky autobusu. Dajte si do navigácie Lost Weekend Bufet, hneď pri ňom je veľké parkovisko, na ktorom je parkovanie zdarma. Síce to nie je asfaltové parkovisko, auto si tu môžete v horúce letné dni poriadne zaprášiť, stále to je zadarmo, haha. Zaparkovať sa dá aj priamo pri pláži, no to je úplný autodrom a s nízkym podvozkom by som to neriskoval.

Zaparkujte pri bufete, strihnite si to tri minúty cez popri vode a o chvíľu ste na nudapláži. Ako za parkovanie, rovnako sa neplatí vstupné na nudapláž. Prístup na jazero je možný 24/7, bez oplotenia, čiže v lete môžete skúsiť aj nočné kúpanie, ak vás už nebude baviť hlučná diskotéka na druhej strane.

Ako sa dostať na nudapláž Zlaté Piesky autom, autobusom, MHD, električkou
Zastávka na znamenie „KON-RAD“ a autobus č.53.
Parkovanie zadarmo pri jazere na Zlatých Pieskoch nudapláž
Parkovanie zadarmo pri jazere na Zlatých Pieskoch.
Zlaté Piesky lesík
Z parkiska je to na nudapláž už len asi tri minúty cez prírodu.

Kamenistá a piesková pláž na Zlatých Pieskoch, miesta na ležanie, kúpanie bez plaviek a vstup do vody

Ak sa máme baviť čisto o nudistickej časti, pláže sa mi tu páčia z toho dôvodu, že pláž je kamenistá. Samozrejme, lepšia by bola piesková pláž, tá je z druhej strany. Tam je ale povolený vstup iba s plavkami. Na strane jazera, kde je povolené kúpanie bez plaviek, sú kamenisté pláže z oblých okruhliakov. Je to super, lebo napríklad v takom Čunove sú pláže z veľkej časti prachové, čo potom neviete z uteráka vyprať ani za nič.

Tu na týchto kameňoch sa leží celkom pohodlne, no majú jednu nevýhodu. Ak sú studenšie dni, rýchlo vychladnú a je na nich zima. Ak by sem niekto navozil piesok, asi by to bola najlepšia nudapláž v Bratislave. Vstup do vody je v tejto časti veľmi miery a postupný, čo ocenia aj tí, ktorí nevedia plávať. Ak sa ale plánujete dostať na ostrovček, plávanie bude nevyhnutnosťou.Kamenné a pieskové pláže na Zlatých Pieskoch, miesta na ležanie a vstup do vody

Čistota vody na Zlatých Pieskoch, teplota vody a odkiaľ svieti slnko

Jazerá na kúpanie v Bratislave sú poväčšine čisté všetky. Sme jednou z najväčších zásobární pitnej vody v Európe, ktorá je čistá. Na kúpanie na Zlatých Pieskoch neplatí žiadny zákaz a jazero nepatrí pod ochranné pásmo. Často tu tiež vidieť mnohých rybárov, ktorí si sem prišli vychutnať stanovanie, lov rýb a spraviť si kemp na pláži.

Niekedy ich je toľko, že sa miešajú s nudistami a vyzerá to veľmi vtipne. Rybár v maskáčoch chytá ryby a vedľa sa opaľuje jeho bývalá spolužiačka zo základnej školy. Teplota vody je v jazere na Zlatých Pieskoch primeraná ročnému obdobiu. V letných dňoch je voda príjemne teplá, keďže je pláž otočná smerom na juhozápad a slnko na celú jej dĺžku preto svieti od desiatej rána až do úplného západu. Ďalej od brehu môže byť viac studená pre hĺbku vody.

čistota vody Zlaté Piesky nudapláž
Čistota vody na Zlatých Pieskoch.

Ostrovček na Zlatých Pieskoch a zrútené lietadlo

Približne v strede jazera na Zlatých Pieskoch je celkom veľký ostrovček, na ktorý sa dostanete iba tak, že tam preplávate. Ja som to skúsil. V prípade, že je pekné počasie a nefúka vietor to nudapláže trvá asi päť minút jedným smerom. Vzdialenosť je presne 185 metrov, ktorú som si sám zmeral.

Hĺbka vody na Zlatých Pieskoch

Hĺbka vody v jazere na Zlatých Pieskoch je v najhlbšom bode až 30 metrov. To je celkom veľa, preto by som rozhodne nepodceňoval svoje plavecké schopnosti a od brehu plával ďalej len s niekým alebo si so sebou vzal niečo, čoho sa môžem chytiť, keď dostanem kŕč. Tridsať metrová hĺbka nie je sranda.

Na dne jazera sa určite nachádzajú aj súčiastky motorov. 28.7.1976 sa do jazera zrútilo lietadlo z Prahy, ktorému sa nepodarilo pristáť na letisku v Bratislave, ktoré je za rohom. Prečítajte si na Wikipédii viac o lete ČSA 001.

Ostrov na Zlatých Pieskoch
Ostrov na Zlatých Pieskoch – pohľad z nudapláže.
Plávanie v jazere na Zlatých Pieskoch

Na zameranie plávania som použil tieto vodotesné smart hodinky Xiaomi Amazfit GTS a namerané údaje synchronizoval do appky Strava. Na ostrovčeku nič nie je, len lesík, no ako aktivitu v rámci „nudy“ si to tam preplávajte. Dobre sa odtiaľ sleduje dianie na jazere a loďky. Ak máte aj nejaký nepremokavý vak, môžete si na ostrovčeku v lesíku spraviť malý camping. Mne sa celkom pozdáva tento od Vango Dry iba za 15 EUR. Celkom sa mi zišli pri kajakovaní v Thajsku, keďže sa do nej zmestí aj jedlo, ktoré nenavlhne, či mobil.

Dá sa preplávať na ostrov na Zlatých Pieskoch?
Dá sa preplávať na ostrov na Zlatých Pieskoch?

Kedy ísť na nudapláž Zlaté Piesky a aké typy ľudí sem chodia, kde sa najesť a kam ísť na toaletu

Zlaté Piesky sú známe aj pre svoj kemp a chaty. Ten je ale od nudapláže ďalej. Priamo na nudapláži nie sú žiadne bufety, no ak chcete jedlo, stačí sa prejsť do spomínaného bufetu na parkovisku, čo je kúsok. Majú tam kofolu a keď sa podarí, aj langoše. Síce som na Zlatých Pieskoch nebol veľakrát, všimol som si, že na nudapláž chodí veľké množstvo ľudí, no stále tu môžete mať súkromie, ak nie je úplne plno. Jednotlivé pláže sú oddelené rákosím.

Všetky vekové kategórie, ženy, muži. Naozaj sa to nedá generalizovať. Jednou z nevýhod nudapláže je to, že tu nie sú toalety. Ak chcete ísť na WC, musíte sa prejsť k bufetom, ktoré môžu byť ďalej, ak treba slečnám cikať.

nudapláž zlaté piesky súkromie
Pláž je rozdelená viacerými trsmi rákosia.
milan bez mapy nudaplaz zlate piesky
Nezabudnite na opaľovací krém =)

Bezpečnosť na nudapláži na Zlatých Pieskoch, čistota a bezdomovci

Cez deň som sa tu cítil bezpečne, no v noci som tu nikdy nebol. Čo ma šokovalo je množstvo odpadkov, ktoré sa nachádza popri ceste na nudapláž. Na druhej strane, nudapláž Zlaté Piesky je jediná nudistická pláž, na ktorej som videl smetné koše, ktoré sa pravidelne vymieňajú. Myslím si, že nudisti ich aj poctivo používajú, no nechápem, kto rozhadzuje tie smeti na druhej strane cesty.

Druhým problémom sú bezdomovci na Zlatých Pieskoch. Hoci som priamo na pláži nevidel žiadnych, po ceste z autobusu alebo električky je ich dostatočne veľa. Skôr ale ide o také tie typy, ktoré nechcete stretnúť. Nie sú to tí slušní bezdomovci, no ožratí asociáli. Neviem z akého dôvodu je ich tu taká koncentrácia, no rozhodne si dávajte pozor na osobné veci a v aute nič nenechávajte. Možno práve preto sem chodia.

odpadky zlate piesky
Odpadky a smetné koše.

Nudapláž na Zlatých Pieskoch je skvelá v tom, že je veľmi rýchlo dostupná z centra mesta, dá sa tu zadarmo parkovať, teplota vody je v lete príjemná a je tu parkovanie zadarmo. Čistá voda, ostrovček a kamenistá pláž je kombinácia, vďaka ktorej sa sem ešte určite vrátim.

S láskou, Milan Bez Mapy

3 COMMENTS

  1. Vyhýbajte sa bufetu toho Čecha v strede nudapláže, inak rýchlo prídete k žalúdočným a brušným problémom ako ja. Pokazené zvetrané pivo, týždeň močiace sa klobásy a párky vo vode z jazera, otrasná hygiena predávajúceho alkoholika.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.