Návod ako získať odškodné za meškanie a zrušenie letu až 600 €

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...

Odškodné za meškanie a zrušenie letu nie je medzi cestovateľmi žiadna novinka. Viete o tom, že v prípade meškajúceho alebo zrušeného letu máte nárok na finančnú kompenzáciu od leteckej spoločnosti? Oni s tým ale za vami neprídu a nepoprosia vás, aby ste si podali žiadosť a poctivo čakali na svoje peniaze.

Finančnú kompenzáciu môžete dokonca dostať aj spätne. Čo robiť, keď vám mešká lietadlo, kedy máte nárok na odškodné od leteckej spoločnosti a ako ho vybaviť – o tom a o ďalších podmienkach vám poviem v tomto článku. Nie je to nič zložité a keď poznáte svoje práva ako pasažiera, máte šancu uspieť.

Kedy mám nárok na odškodné za meškanie a zrušenie od leteckej spoločnosti?

Ak sa ale obávate, že by ste proces vypýtania si odškodného sami nezvládli, s cestovným poistením MARCO POLO od poisťovne Kooperativa so službou Dopravná asistencia sa už nemusíte báť, že vám peniaze, na ktoré máte nárok, nevrátia. Keďže existuje mnoho kombinácii, na základe ktorých sa ráta výška kompenzácie, stačí im v prípade meškajúceho/zrušeného letu zavolať a oni sa o všetko ochotne postarajú a poradia. Ak inak cestujete radšej pozemnou či železničnou dopravou, tak vedzte, že toto poistenie platí aj na meškajúce vlaky či autobusy. Tu sa však neuplatňuje kompenzácia, no navrhnú a vyhľadajú alternatívne spoje, aby ste sa dostali tam, kam potrebujete.

Hlavnou podmienkou byť oprávneným uchádzačom o finančnú kompenzáciu je let s odletom z Európskej únie vrátane letísk v štátoch Island, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Nórsko – v tomto prípade nehrá dôležitú rolu, kde má prepravca svoje sídlo alebo ide o odlet z tretej krajiny a príletom do Európskej únie – tu zohráva dôležitú rolu sídlo leteckého prepravcu – ak je v EÚ, bod pre vás.

Druhou dôležitou podmienkou je, že váš let nebol zrušený z dôvodu zlého počasia (mimoriadna okolnosť), ktoré sa nedá ovplyvniť a ide tu skôr o bezpečnosť pasažierov.

Návod ako získať odškodné za meškanie a zrušenie letu až 600 €
Návod ako získať odškodné za meškanie a zrušenie letu až 600 €

Návod ako získať odškodné za meškanie a zrušenie letu až 600 €

Ak teda spĺňate hlavnú podmienku EÚ (odlet/prílet/sídlo) a zároveň váš let nebol zrušený kvôli silnej búrke či štrajku v leteckej spoločnosti alebo vojne, máte nárok na finančné odškodnenie, ktoré si môžete uplatniť v prípade, že váš let meškal dlhšie ako 3 hodiny alebo bol zrušený menej ako 14 dní pred odletom, ale letecká spoločnosť vám nezabezpečila náhradný let alebo zabezpečila, ale s veľkými rozdielmi príletov a odletov oproti pôvodnému letu.

Nie často sa stáva, ale stáva sa, že pasažier sa nezmestí na let, lebo spoločnosť predala viac sedadiel ako ich reálne je. Vraví sa tomu overbooking. Ak nezabepečila náhradný let, máte tiež nárok na finančné odškodnenie.

Toto platí pre každého cestujúceho, ktorý si kupuje vlastné sedadlo, teda aj pre deti od dvoch rokov. Treba sa ale trošku zamyslieť a pochopiť tento systém a potom to už budete ovládať ľavou zadnou. Skvelou informáciu ale je, že finančné odškodnenie môžete žiadať aj spätne, až do troch rokov odkedy meškalo lietadlo, za predpokladu, že spĺňate nasledujúce podmienky.

TIP: Prečítajte si tiež tipy na to čo robiť v prípade, že máte chybu v mene na letenke a čo nepatrí do príručnej batožiny.

Ako dostať kompenzáciu 250€, 400€ až 600€ za meškanie alebo zrušenie letu

V skratke, závisí to od dĺžky letu, ktorá sa meria vzdušnou vzdialenosťou od odletového letiska po príletové letisko, ale aj od celkovej doby meškania a pri zrušení letu aj čas, kedy prišlo oznámenie o zrušení. Ak vám kvôli technickým problémom bude meškať lietadlo vyše troch hodín a letíte z Thessaloník do Bratislavy (do 1500km), máte nárok na 250€. Dôležité je však poznamenať, že sa ráta čas príletu, nie odletu. To znamená, že do destinácie musíte priletieť o tri hodiny neskôr, aby ste mali nárok na odškodné.

  • 250 eur do 1500 km
  • 400 eur do 3500 km
  • 600 eur nad 3501 km

Ako vybaviť odškodné za meškanie a zrušený let? Kontaktujte Dopravnú asistenciu od Kooperativy

Ak sa vám stane, že lietadlo bude meškať, odložte si boarding passy, prípadne ďalšie doklady o platbách, ktoré ste museli kvôli meškajúcemu letu uskutočniť, napríklad ubytovanie, transfer z letiska. Pri komunikácii s Dopravnou asistenciou od Kooperativy vám to veľmi uľahčí celý postup získania kompenzácie za meškanie alebo zrušený let. Článok vznikol v spolupráci s poisťovňou Kooperativa.

Milan

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

4 comments

  1. Záleží na prepravcovi. Turkish Airlines boli nočnou morou. Nikdy viac. Arogantní, neochotní, povýšenecki, nezodpovední. Odmietli nárok a vyhovárali sa na to, že to nespôsobili. Počasím to nebolo. Ani firmy, ktoré za podiel na výťažku sa budú súdiť za vás, do toho nechceli ísť.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.