Tipy ako si poistiť let proti meškaniu a dostať kompenzáciu

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Poistiť let proti meškaniu či zrušeniu a dostať za to peniaze? Áno. Cestovanie lietadlom je pre mnohých, vrátane mňa, vzrušujúce dobrodružstvo. Vzrušenie však zvyčajne opadne, keď sa na tabuli s odletmi práve pri mojom lete objaví slovíčko delay, čiže meškanie.

Určite ste to už zažili. Nevedeli ste, prečo sa tak stalo, čo robiť a dokedy budete čakať, kým vaše lietadlo odletí. Môžu to byť minúty, dlhé hodiny, no pokojne aj celé dni. Ja mám rekord 17 hodín čakania na letisku. Takéto meškanie odletu najmä smerom na dovolenku môže spôsobiť veľké nepríjemnosti a ovplyvniť cestovné plány.

Tipy ako si poistiť let proti meškaniu a dostať kompenzáciu
Tipy ako si poistiť let proti meškaniu a dostať kompenzáciu

So sebou máte len príručnú batožinu a oblečenie ste odovzdali do podpalubia, čo teraz? Alebo máte kúpené lístky na spoj z letiska, ktorý takto nestihnete a prepadnú vám peniaze? Budete si môcť kvôli oneskorenému letu vyzdvihnúť prenajaté auto? Takéto otázky sa pri meškajúcom lete neraz vynárajú v hlave.

Čo sa dá vlastne v takýchto prípadoch robiť? Našťastie pre cestujúcich, existujú opatrenia, ktoré pomáhajú minimalizovať stres spojený s meškaním a zabezpečujú kompenzáciu za stratené náklady. Čítajte ďalej.

Ako si poistiť let proti meškaniu či zrušeniu

Niektoré poisťovne ponúkajú cestovné poistenie, ktoré v sebe obsahuje aj poistenie meškania letu alebo možnosť si ho k cestovnému poisteniu uzatvoriť ako pripoistenie. Každá poisťovňa má iné podmienky, na základe ktorých vám vyplatí stanovenú sumu.

Ja mám poistenie meškanie letu zahrnuté v tohto rámci dlhodobého cestovného poistenia v ČSOB poisťovni v balíku Exclusive (v balíku Standard ani Optimal nie je v cene). V ČSOB poisťovni sa poistenie meškania letu dojednáva pre prípad nepredvídateľnej udalosti, kvôli ktorej môže dôjsť k meškaniu letu lietadla alebo k zrušeniu letu, ktorým som mal cestovať.

Meškaním odletu lietadla sa rozumie oneskorenie odletu lietadla o viac ako 12 hodín od hodinu plánovaného odletu uvedeného v letenke. Ak máte odlietať o ôsmej ráno, no odletíte o deviatej večer, v ČSOB poisťovni vám v tomto prípade vzniká nárok na poistnú sumu 50 €. Ak by vám lietadlo meškalo viac ako 24 hodín, vzniká vám nárok na poistnú sumu 200 €.

Tieto peniaze sú určené na pokrytie nákladov, ktoré vznikajú v súvislosti s meškaním odletu alebo so zrušením letu z dôvodu nepredvídateľnej udalosti, ak vám nebola poskytnutá žiadna alternatívna doprava leteckým dopravcom.

Ráta sa fľaša prosecca na nervy medzi nevyhnutné veci? Asi sa vám vynára otázka, čo sa vlastne považuje za nevyhnutné veci. Nie, Dior kabelka ani fľaša prosecca na nervy sa sem neráta, aj keď v niektorých situáciách a po niekolko hodinovom čakaní na letisku by sme ju v prijali.

V prípade, že váš let mešká viac ako 3 hodiny, máte nárok na odškodnév rozmedzí 250 až 600 Eur a k tomu preplatenie nákladov od poisťovne.
V prípade, že váš let mešká viac ako 3 hodiny, máte nárok na odškodnév rozmedzí 250 až 600 Eur a k tomu preplatenie nákladov od poisťovne.

Toto sú nevyhnutné veci, na ktoré máte nárok na preplatenie v prípade meškania letu. Nezabudnite si poistiť let proti meškaniu.

  • občerstvenie, ale žiadny alkohol či tabakové výrobkov,
  • základné hygienické potreby,
  • nevyhnutné ubytovanie,
  • lieky a zdravotné pomôcky, ktoré potrebujete.

Pozor na to, že za nevyhnutné veci sa nepovažuje oblečenie s výnimkou prípadu, ak ste batožinu odovzdali do podpalubia ani elektronické prístroje či cennosti.

A čo je charakterizované ako nepredvídateľná udalosť?

Druhou najčastejšou otázkou je, čo je to tá nepredvídateľná udalosť. Pod týmto pojmom sa rozumie živelná udalosť, havária, porucha lietadla alebo nepriaznivé poveternostné podmienky. Práve v poslednom spomenutom bode je značný rozdiel vo finančnej kompenzácii od poisťovne a leteckej spoločnosti.

  • TIP: K meškaniu máte za určitých podmienok, okrem odškodnenia z poisťovne, nárok aj na finančnú kompenzáciu do výšky 600 Eur. Prečítajte si kedy a ako vybaviť finančné odškodnenie za meškanie letu. Keď mi nedávno meškalo lietadlo, na finančné odškodnenie od leteckej spoločnosti podľa nariadenia EÚ č. 261/2004 som nemal nárok, pretože lietadlo meškalo kvôli počasiu. Avšak, s poistením od ČSOB som dostal vyplatenú poistnú sumu na preplatenie nákladov, ktoré mi kvôli meškajúcemu lietadlu vznikli.

Ak vaše lietadlo bude meškať kvôli búrke, finančnú kompenzáciu od leteckej spoločnosti nedostanete, pričom s poistením meškania odletu v ČSOB poisťovni peniaze dostanete. A to predsa všetci chceme. Hlavne, keď na ne máme nárok. Stačí na to tak málo – mať cestovné poistenie, ktoré zahŕňa poistenie meškania letu alebo si ho zajednať ako pripoistenie.

Cestovné poistenie od ČSOB na pokrytie nákladov pri meškaní a zrušení letu

V ČSOB poisťovni vás toto pripoistenie pri krátkodobom cestovnom poistení vyjde menej ako 1 € na deň, konkrétne 0,82 €. Dá sa dojednať k hociktorému z balíkov.
K Základnému, ktorý pokrýva Liečebné náklady v zahraničí v sume 150 000 € či Úrazové pripoistenie v sume 20 000 € pre prípad trvalých následkov úrazu.

K Optimálnemu, ktorý okrem Liečebných nákladov v zahraničí v sume 300 000 € a Úrazového pripoistenia pre prípad trvalých následkov úrazu v rovnakej sume, zahŕňa aj Pripoistenie zodpovednosti za škodu, k najvyššiemu Prémiovému, ktorý je rovnaký ako Optimálny, no navyše obsahuje aj poistenie batožiny.

Na aké prípady sa poistenie meškania letu nevzťahuje?

V podmienkach cestovného poistenia danej poisťovne nájdete aj prípady, na ktoré sa poistné plnenie nevzťahuje. U ČSOB poisťovni je to v prípade, ak k meškaniu odletu alebo zrušeniu letu dôjde pre štrajk letiska alebo leteckej spoločnosti.

Ak k meškaniu odletu alebo zrušeniu letu dôjde na území štátu, o ktorom Ministerstvo zahraničných vecí SR vyhlásilo, že tam neodporúča občanom Slovenskej republiky cestovať, meškaniu odletu lietadla alebo zrušeniu letu došlo z prevádzkových alebo iných dôvodov, ktoré boli známe už v deň rezervácie letu, poistený zmeškal let, poistený neprešiel colnou pasovou kontrolou alebo mu bol odmietnutý vstup do lietadla.

Na finančné odškodnenie máte nárok aj od leteckej spoločnosti

Dôležité je však vedieť príčinu meškania a lietadlo musí meškať aspoň 3 hodiny. Ak viete, že meškanie nie je spôsobené počasím či štrajkom, pomaly sa môžete začať tešiť.
Európska únia totiž stanovila práva cestujúcich v leteckej doprave prostredníctvom nariadenia č. 261/2004. Toto nariadenie ustanovuje, že ak je let oneskorený, cestujúci majú právo na finančné odškodnenie a pomoc od leteckej spoločnosti.

Tieto práva platia pre všetky lety odchádzajúce z európskych letísk alebo do európskych letísk leteckými spoločnosťami Európskej únie. Výška finančného odškodnenia závisí od vzdialenosti letu a veľkosti meškania. Minimálna suma je 250 € a najvyššia možná suma finančného odškodnenia je 650 €. Letecké spoločnosti sa z toho často snažia vykrútiť, a tak je vymáhanie finančného odškodnenia od leteckej spoločnosti zvyčajne beh na dlhé trate a neraz treba mať aj ostré lakte. V konečnom dôsledku však spolu s poistnou sumou od poisťovne viete dostať slušné peniaze.

Meškanie letu je síce nepríjemná skúsenosť, no finančné odškodnenie od poisťovne, a zároveň od leteckej spoločnosti nám vie pokryť vzniknuté náklady, s ktorými sme nerátali. Cestujte s dobrým cestovným poistením, ktoré zahŕňa aj poistenie meškania odletu.

Článok vznikol v spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.