5 tipov podľa čoho vyberať cestovné poistenie

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Podľa čoho vyberať cestovné poistenie? Cestovné poistenie je dôležitou súčasťou plánovania každej mojej dovolenky mimo Slovenska. Bez ohľadu na to, či ide o krátky výlet alebo cestu okolo sveta, cestovné poistenie mi poskytuje krytie pred nečakanými udalosťami, ktoré, či chcem, alebo nie, môžu prísť tak či tak. A prídu.

V tomto článku vám dám 5 tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere toho správneho cestovného poistenia, nech sa vyberiete kamkoľvek. 

Podľa čoho vyberať cestovné poistenie a na čo si dať pozor

5 tipov podľa čoho vyberať cestovné poistenie
5 tipov podľa čoho vyberať cestovné poistenie
 1. Do detailov sa uistite, že viete, čo zahŕňa cestovné poistenie
 2. Zamerajte sa na správny výber poistného balíka
 3. Zistite aké sú poplatky za konkrétny poistntný balík
 4. Overte si, či existuje na poistenie zľava. Napríklad, ak ste klientom ČSOB, ich cestovné poistenie máte so zľavou.
 5. Majte jasno v tom, kedy začína platnosť cestového poistenia a na koľko dní ste poistení počas jednej cesty do zahraničia

Čo zahŕňa cestovné poistenie?

Dôležité je rozumieť tomu, že neexistuje jedna a tá istá poisťovňa pre všetkých, ktorá by bola najlepšia. Každý z nás má iné požiadavky a potreby. Rovnako tak každá poisťovňa môže poskytovať iný rozsah krytia, preto je podstatné prečítať si podmienky konkrétnej poisťovne. Na čo sa ale zamerať?

Na čo si dať pozor pri výbere cestovného poistenia 

 • správny výber poistného balíka, územný rozsah, dĺžku krytia jednej cesty
 • meškanie batožiny – kryje náklady na kúpu nevyhnutných vecí osobnej potreby, keď batožina mešká napr. viac ako 4 hodiny, 
 • zodpovednosť za škodu – zíde sa v prípade, že spôsobíte škodu osobe, ktorá následne bude požadovať jej náhradu,
 • meškanie odletu – krytie nákladov na kúpu nevyhnutných vecí, ak zrušia let alebo mešká odlet o viac ako napr. 12 hodín (neplatí v prípade štrajku alebo zmeškania lietadla),
 • rizikové športy – ak sa na dovolenke chystáte na paragliding, surfovať či potápať viac ako 20 m, pozrite sa, či sú aktivity/športy, ktoré chcete vykonávať kryté resp. si ich môžete pripoistiť,
 • poistenie na hory – pre tých, ktorí sa chystajú do hôr, no odsledujte si, či zahŕňa aj zásah HZS,
 • nepojazdné vozidlo – kryje náklady (cestovné, ubytovanie, odtiahnutie, oprava) vzniknuté v dôsledku nehody, poruchy či krádeže auta v zahraničí
Vyberte si cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj poistenie meškania batožiny
Vyberte si cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj poistenie meškania batožiny

Koľko stojí cestovní poistenie a stačí mi Európsky preukaz zdravotného poistenia?

Cena, ktorú zaplatíte za cestovné poistenie je nevyčísliteľná s porovnaním s tým, v akej hodnote bude poisťovňa uhrádzať prípadné poistné udalosti. Napr. v ČSOB poisťovni už za menej ako 2,20 € na deň dostanete krytie liečebných nákladov v hodnote 300 000 €. 

Aj napriek tomu mnoho ľudí cestovné poistenie na dovolenkách vynecháva. Aj keď ste ,,len v Európskej únii”, treba vám cestovné poistenie. Európsky preukaz zdravotného poistenia zahŕňa len nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v štátnych nemocniciach.

Keď si vyberiete cestovné poistenie, ktoré najviac vyhovuje vašim potrebám, v mnohých prípadoch si ho viete zadovážiť online. Z pohodlia domova v priebehu pár minút vyplníte formulár a máte hotovo. Stále je možnosťou aj klasická cesta – zavolať do poisťovne či ísť tam osobne.

Klienti ČSOB majú zľavu na cestovné poistenie

No mám pre vás ešte jeden tip. Ak máte vhodnú debetnú/kreditnú kartu, je možné, že k nej máte aj cestovné poistenie. Overte si to vo vašej banke. Ja mám toto cestovné poistenie uzatvorené v ČSOB, pretože pokrýva všetko, čo na každej ceste potrebujem a tiež má širokú ponuku pripoistení.

Bez cestovného poistenia nejdem ani na dve hodiny do Viedne. Prečítajte si moje porovnanie koľko stojí liečba v zahraničí ak nemáte cestovné poistenie a aké sú najčastejšie úrazy Slovákov na dovolenke.

Cestovné poistenie odporúčam mať vždy, keď robíte toto

 • cestujete mimo svojej krajiny,
 • platíte vopred vyššie sumy za zájazd a chcete mať istotu v prípade, že by ste nakoniec nemohli ísť,
 • cestujete vzdialených kútov sveta či do krajín tretieho sveta s nízkymi lekárskymi štandardmi a hygienickými návykmi,
 • cestujete s viacerými prestupmi, príp. plánujete cestu do viacerých destinácií.

Ako dlho platí cestovné poistenie

V prípade poistnej udalosti je potom dôležité čo najskôr ju nahlásiť a spojiť sa s asistenčnou službou, kde vám povedia, ako ďalej postupovať. V niektorých prípadoch je nutné za ošetretrenie či výmenu pneumatiky zaplatiť a poisťovňa vám následne vzniknuté škody preplatí. Nezabudnite mať na zreteli pri výbere cestovného poistenia aj to, od kedy začína jeho platnosť a na ako dlho ste poistení počas jedného výjazdu do zahraničia. Štandardne to býva niekde v rozmedzí od 20 do 45 dní.

V prípade, že váš let mešká viac ako 3 hodiny, máte nárok na odškodnév rozmedzí 250 až 600 Eur
V prípade, že váš let mešká viac ako 3 hodiny, máte nárok na odškodnév rozmedzí 250 až 600 Eur

Na to je však nutné mať dobré cestovné poistenie. Pri dlhodobom cestovnom poistení vám pár centov na deň ušetrí stovky až tisíce eur a zabezpečí, že sa na dovolenke budete cítiť chránení pred prípadnými nečakanými udalosťami. Nech si z vašich ciest odnesiete len tie pekné spomienky! 

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.