Nitrianska Slowlandia sa ponáhľa pomaly a má za to ocenenie

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

KrížomKrajom #1: V roku 2019 mám takú celkom príjemnú úlohu. Viac ako po svete budem tentokrát cestovať po Slovensku a mám na to jeden milý dôvod. V spolupráci s potravinami Kraj idem hľadať lokálnych výrobcov a farmárov zo Slovenska, ktorí vyrábajú rôzne lokálne potraviny. Prečo?


Nechce sa ti čítať článok? Vypočuj si ho:

Pozriem sa na to kde sa nachádzajú, čo konkrétne vyrábajú a aký je ich príbeh. Ich výrobky budú následne k dispozícii na predaj v sieti potravín Kraj. Na blogu som preto vytvoril túto podkategóriu, kde budú priebežne v tomto roku pribúdať na jednom mieste články a videá z mojich dvanástich návštev.

Čo je cieľom tejto spolupráce? Spraviť osvetu slovenským výrobcom a našim lokálnym produktom. Lebo nie všetko treba nutne dovážať, keďže po celom Slovensku máme mnoho šikovných výrobcov a farmárov, ktorí vyrábajú kvalitné, zdravé a slovenské potraviny, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Slowlandia je imaginárna krajina v srdci Európy, konkrétne v Nitre

slowlandia
Mojou prvou zastávkou je Nitrianska Slowlandia.

Mojou prvou zastávkou z dvanástich je rodinná slovenská firma Slowlandia, ktorá sídli priamo v Nitre. Slowlandia vyrába najmä orieškové krémy, orechy v čokoláde, víno či mandľové maslá. Ja som sa im prišiel na tieto oriešky poriadne pozrieť. Avšak, ešte predtým, než som sem jedno dopoludnie zašiel na výlet do Nitry, nazrel som na ich webstránku a zaujalo ma hlavne motto, s ktorým pristupujú k svojej práci a výrobe: festina lente, alebo ponáhľaj sa pomaly. S majiteľom Mišom Repíkom sme si spolu sadli ku káve a vysvetlil mi, čo to tá Slowlandia je a kde ju nájdem. Povedal mi toto:

Slowlandia je naša imaginárna krajina v srdci Európy, kde sa robia potraviny poctivo, s láskou, tak, ako si myslím, že by sa mali potraviny vyrábať. Festina letne predstavuje náš prístup k výrobe a podnikaniu. Napredovať, inovovať, posúvať sa vpred, no popri tom nezanedbávať kvalitu a robiť to poctivo a precízne.

Navštívil som aj výrobnú prevádzku v Nitre a doslova sa infiltroval do ich výrobného procesu s tým, že by som si chcel vyrobiť vlastnú Slowtellu, čo je lieskovcovo-kakakový krém. Slowtella je niečo ako známa nutella, no jej zloženie je iné. Žeby pomalšie? Slowtella nebosahuje palmový olej, je bez mlieka a bez sójového lecitínu.

Celé video z návštevy si pozri tu:

Slowlandia dostala ocenenie Great Taste za mandľové maslo

Ocenenie Great Taste sa okrem Slowlandie zatiaľ nepodarilo získať nikomu na Slovensku. Ide o jedno z najprestížnejších potravinárskych ocenení na svete, ktoré sa udeľuje v Londýne každý rok.

Cena sa udeľuje na základe hodnotenia chuti a kvality potravín v škále jedna až tri hviezdičky a dostať práve tri hviezdičky je cieľom každého, kto sa na získanie ocenenia Great Taste prihlási. V minulom roku sa sem prihlásilo viac ako trinásť tisíc produktov a práve mandľové maslo Slowlandie získalo tri hviezdy, čo sa nepodarilo zatiaľ nikomu na Slovensku. Gratulujem!

mandľové maslo slowlandia
Všimni si tri hviezdičky.

Toto maslo som ochutnal len tak sa po ňom zaprášilo. Položil som ho u mamy v kuchyni na stôl a postupne z neho ubúdalo, až úplne zmizlo za jeden deň. Problém je, že toto mandľové maslo zo Slowlandie chutí tak lahodne a jemne, že sa dá jesť bez ničoho, len tak samostatne. Avšak, netreba pozerať na kalorickú hodnotu, haha. Našťastie, stále držím svoju zásadu, 10 000 krokov denne, tak sa to hádam niekde stratí, lol.

Mišov príbeh ma zaujal z jedného prostého dôvodu. Spravil presne to, čo ja v roku 2013, keď som sa rozhodol založiť tento blog a neskôr v roku 2016 zakýval kancelárskej stoličke a už nikdy do nej nesadol. Avšak, s tým rozdielom, že ja som odletel jednosmerne na Filipíny s nie veľmi jasnou víziou do života, Mišo s manželkou sa zavreli do pivnice a presne vedeli, čo idú robiť.

Opustili stabilnú korporátnu stoličku v Bratislave a vrhli sa na vlastné podnikanie s potravinami. Začali obchodovať s čokoládou a ako Mišo sám povedal, robili do doslova na kolene v pivnici u rodičov. Pprezradil mi tiež, že sa v talianskom Piemonte vyrába celosvetovo najznámejšia nátierka z lieskovcov a kakaa a Taliani to tu robia ako svoju regionálnu špecialitu. Každý, kto má na záhrade liesky si vyrába svoj vlastný lieskovcovo-kakaový krém priamo doma.

Odtiaľ prišla inšpirácia, no Mišo však vedel, že to stačiť nebude a chcel to robiť trochu inak, lepšie. Inšpiroval sa modernými trendmi a uvedomuje si, že trh s potravinami sa pomaly ale isto mení. Ľudia chcú zdravé vegánske produkty, potraviny bez bieleho cukru, menej sladké výrobky a pozerajú na to, či obsahujú palmový olej.

slowlandia výrobky
Výrobky Slowlandie.

Kde kúpiť výrobky Slowlandie?

Všetky výrobky Slowlandie sú k dispozícií v regáloch potravín Kraj. Ja som ochutnal mandľové maslo, mandľový krém, slowtellu a cacauko a ozaj si neviem vybrať, čo mi chutilo najviac. Určite ale odporúčam Slowtellu, možno si kúpiš práve tú, ktorú som u nich vyrobil ja, haha. Moja ďalšia návšteva bude smerovať do…to je ešte prekvapenie =)

Moja návšteva pokračovala druhým dielom, tentokrát sme sa zamerali na slovenské mäso. Prečítajte si, ako spoznať čerstvé mäso.

 

 


 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.