Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Ako skladovať kávu? Posledným slovenským výrobcom, ktorého som v rámci seriálu Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy navštívil, je bratislavská pražiareň kávy black. v Dúbravke.

V roku 2019 som v spolupráci s potravinami Kraj cestoval po Slovensku, no nenavštevoval klasické pamiatky, no našich domácich výrobcov potravín. Navštívili sme farmárov, ktorí vyrábajú bryndzu, vinárov, včelárov, výrobcov bio mlieka či vegánskych nápojov a mnoho ďalších.


Pustite si článok ako podcast:


Poslednou zastávkou je pražiareň black. v bratislavskej Dúbravke a ja som konečne dostal príležitosť a priestor spýtať sa na otázky, ktoré ma zaujímajú ohľadne kávy. Pozrite si vlog z našej návštevy:

Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú?

Ako a kde sa pestuje káva a odkiaľ pochádza?

Odkiaľ pochádza káva a ako sa pestuje? Za úplne pôvodný a nedomestikovaný pôvod kávových zŕn sa považuje Etiópia. Najskorší dôkaz o pití kávy, či znalosti kávového stromu, pochádza zo začiatku 15. storočia v jemenských kláštoroch Sufi, ktorý sa čoskoro rozšíril aj do Mekky a Káhiry. Kofeín je v podstate stimulačná droga, čo znamená, že zrýchľuje prenos správ medzi mozgom a telom. Dnes sa káva pestuje v trópoch a subtrópoch a je to jedna z najvýnosnejších komodít sveta. Sám som pracoval ako dobrovoľník na kávovej biofarme na Havaji a odporúčam vám prečítať si blog z tejto skúsenosti, haha.

Ako skladovať kávu doma? Káva nemôže byť v chladničke ani v mrazničke. Chlad jej škodí.

Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov
Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov.

Ako skladovať kávu doma? Ja sám som počul veľa rôznych informácii a tipov na to, že mletú kávu je najlepšie skladovať v chladničke či mrazničke. Keď som žil v Austrálii s jednou austrálskou rodinou na vidieku, mletú kávu zásadne skladovali v mrazničke a od vtedy som to robil tiež. Potom mi niekto povedal, že to je blbosť, lebo mráz kávové zrná rozštiepi a znehodnotí.

Je to ale pravda? Má sa káva skladovať v mrazničke či v chlade? Ani tak nie. Avšak, oveľa väčším problémom je to, že ste kávu mleli. Káva je zrno a prvým problémom skladovania kávy je to, že ju väčšinou ľudia vopred pomelie a potom uskladní. Prečo? Pražením sa štruktúra kávového zrna rýchlo mení, čo sa deje aj vtedy, keď sa pomelie. Kávové zrno obsahuje určité látky a plyny, ktoré pri mletí uniknú a semeno je rýchlejšie ovplyvnené oxidáciou. Kávu teda skladujte v suchu, pri izbovej teplote, a hlavne, nemletú. Každé kávové zrno sa praží inak, keďže rastie v rôznych podmienkach a v rôznej nadmorskej výške.

Pražiareň kávy black. v bratislavskej Dúbravke

Čo to black. znamená? Majitelia pražiarne black. sa snažia ľudí o káve vzdelávať a venovať sa tiež peknému a jednoduchému dizajnu, či už ich kaviarne v centre mesta, alebo samotných obalov na kávu. Názov black. symbolizuje jednoduchosť a hlavnú myšlienku, že káva je najlepšia čierna. Dnes sa u nás na Slovensku veľmi dbá na kvalitu kávy a preto je aj káva, ktorú tu pražia, vo výberovej kvalite.

Na stretnutí mi bolo povedané, že niečo ako dobrá alebo zlá káva neexistuje. U nás, a bežne u laikov záleží na tom, na čo sú zvyknutí a akú kávu obyčajne pijú. Slovensko je naučené na klasického turka v skle z čias socializmu, či nesku, no „kávičkárstvo“ sa postupne dostáva na vyššiu úroveň aj u nás. Kávu od black. nájdete v regáloch potravín Kraj.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.