Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Ako skladovať kávu? Posledným slovenským výrobcom, ktorého som v rámci seriálu Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy navštívil, je bratislavská pražiareň kávy black. v Dúbravke.

V roku 2019 som v spolupráci s potravinami Kraj cestoval po Slovensku, no nenavštevoval klasické pamiatky, no našich domácich výrobcov potravín. Navštívili sme farmárov, ktorí vyrábajú bryndzu, vinárov, včelárov, výrobcov bio mlieka či vegánskych nápojov a mnoho ďalších.


Pustite si článok ako podcast:


Poslednou zastávkou je pražiareň black. v bratislavskej Dúbravke a ja som konečne dostal príležitosť a priestor spýtať sa na otázky, ktoré ma zaujímajú ohľadne kávy. Pozrite si vlog z našej návštevy:

Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú?

Ako a kde sa pestuje káva a odkiaľ pochádza?

Odkiaľ pochádza káva a ako sa pestuje? Za úplne pôvodný a nedomestikovaný pôvod kávových zŕn sa považuje Etiópia. Najskorší dôkaz o pití kávy, či znalosti kávového stromu, pochádza zo začiatku 15. storočia v jemenských kláštoroch Sufi, ktorý sa čoskoro rozšíril aj do Mekky a Káhiry. Kofeín je v podstate stimulačná droga, čo znamená, že zrýchľuje prenos správ medzi mozgom a telom. Dnes sa káva pestuje v trópoch a subtrópoch a je to jedna z najvýnosnejších komodít sveta. Sám som pracoval ako dobrovoľník na kávovej biofarme na Havaji a odporúčam vám prečítať si blog z tejto skúsenosti, haha.

Ako skladovať kávu doma? Káva nemôže byť v chladničke ani v mrazničke. Chlad jej škodí.

Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov
Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov.

Ako skladovať kávu doma? Ja sám som počul veľa rôznych informácii a tipov na to, že mletú kávu je najlepšie skladovať v chladničke či mrazničke. Keď som žil v Austrálii s jednou austrálskou rodinou na vidieku, mletú kávu zásadne skladovali v mrazničke a od vtedy som to robil tiež. Potom mi niekto povedal, že to je blbosť, lebo mráz kávové zrná rozštiepi a znehodnotí.

Je to ale pravda? Má sa káva skladovať v mrazničke či v chlade? Ani tak nie. Avšak, oveľa väčším problémom je to, že ste kávu mleli. Káva je zrno a prvým problémom skladovania kávy je to, že ju väčšinou ľudia vopred pomelie a potom uskladní. Prečo? Pražením sa štruktúra kávového zrna rýchlo mení, čo sa deje aj vtedy, keď sa pomelie. Kávové zrno obsahuje určité látky a plyny, ktoré pri mletí uniknú a semeno je rýchlejšie ovplyvnené oxidáciou. Kávu teda skladujte v suchu, pri izbovej teplote, a hlavne, nemletú. Každé kávové zrno sa praží inak, keďže rastie v rôznych podmienkach a v rôznej nadmorskej výške.

Pražiareň kávy black. v bratislavskej Dúbravke

Čo to black. znamená? Majitelia pražiarne black. sa snažia ľudí o káve vzdelávať a venovať sa tiež peknému a jednoduchému dizajnu, či už ich kaviarne v centre mesta, alebo samotných obalov na kávu. Názov black. symbolizuje jednoduchosť a hlavnú myšlienku, že káva je najlepšia čierna. Dnes sa u nás na Slovensku veľmi dbá na kvalitu kávy a preto je aj káva, ktorú tu pražia, vo výberovej kvalite.

Na stretnutí mi bolo povedané, že niečo ako dobrá alebo zlá káva neexistuje. U nás, a bežne u laikov záleží na tom, na čo sú zvyknutí a akú kávu obyčajne pijú. Slovensko je naučené na klasického turka v skle z čias socializmu, či nesku, no „kávičkárstvo“ sa postupne dostáva na vyššiu úroveň aj u nás. Kávu od black. nájdete v regáloch potravín Kraj.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.