Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako skladovať kávu? Posledným slovenským výrobcom, ktorého som v rámci seriálu Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy navštívil, je bratislavská pražiareň kávy black. v Dúbravke.

V roku 2019 som v spolupráci s potravinami Kraj cestoval po Slovensku, no nenavštevoval klasické pamiatky, no našich domácich výrobcov potravín. Navštívili sme farmárov, ktorí vyrábajú bryndzu, vinárov, včelárov, výrobcov bio mlieka či vegánskych nápojov a mnoho ďalších.


Pustite si článok ako podcast:


Poslednou zastávkou je pražiareň black. v bratislavskej Dúbravke a ja som konečne dostal príležitosť a priestor spýtať sa na otázky, ktoré ma zaujímajú ohľadne kávy. Pozrite si vlog z našej návštevy:

Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú?

Ako a kde sa pestuje káva a odkiaľ pochádza?

Odkiaľ pochádza káva a ako sa pestuje? Za úplne pôvodný a nedomestikovaný pôvod kávových zŕn sa považuje Etiópia. Najskorší dôkaz o pití kávy, či znalosti kávového stromu, pochádza zo začiatku 15. storočia v jemenských kláštoroch Sufi, ktorý sa čoskoro rozšíril aj do Mekky a Káhiry. Kofeín je v podstate stimulačná droga, čo znamená, že zrýchľuje prenos správ medzi mozgom a telom. Dnes sa káva pestuje v trópoch a subtrópoch a je to jedna z najvýnosnejších komodít sveta. Sám som pracoval ako dobrovoľník na kávovej biofarme na Havaji a odporúčam vám prečítať si blog z tejto skúsenosti, haha.

Ako skladovať kávu doma? Káva nemôže byť v chladničke ani v mrazničke. Chlad jej škodí.

Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov
Ako skladovať kávu & spoznať dobrú a zlú? Pýtam sa slovenských pražiarov.

Ako skladovať kávu doma? Ja sám som počul veľa rôznych informácii a tipov na to, že mletú kávu je najlepšie skladovať v chladničke či mrazničke. Keď som žil v Austrálii s jednou austrálskou rodinou na vidieku, mletú kávu zásadne skladovali v mrazničke a od vtedy som to robil tiež. Potom mi niekto povedal, že to je blbosť, lebo mráz kávové zrná rozštiepi a znehodnotí.

Je to ale pravda? Má sa káva skladovať v mrazničke či v chlade? Ani tak nie. Avšak, oveľa väčším problémom je to, že ste kávu mleli. Káva je zrno a prvým problémom skladovania kávy je to, že ju väčšinou ľudia vopred pomelie a potom uskladní. Prečo? Pražením sa štruktúra kávového zrna rýchlo mení, čo sa deje aj vtedy, keď sa pomelie. Kávové zrno obsahuje určité látky a plyny, ktoré pri mletí uniknú a semeno je rýchlejšie ovplyvnené oxidáciou. Kávu teda skladujte v suchu, pri izbovej teplote, a hlavne, nemletú. Každé kávové zrno sa praží inak, keďže rastie v rôznych podmienkach a v rôznej nadmorskej výške.

Pražiareň kávy black. v bratislavskej Dúbravke

Čo to black. znamená? Majitelia pražiarne black. sa snažia ľudí o káve vzdelávať a venovať sa tiež peknému a jednoduchému dizajnu, či už ich kaviarne v centre mesta, alebo samotných obalov na kávu. Názov black. symbolizuje jednoduchosť a hlavnú myšlienku, že káva je najlepšia čierna. Dnes sa u nás na Slovensku veľmi dbá na kvalitu kávy a preto je aj káva, ktorú tu pražia, vo výberovej kvalite.

Na stretnutí mi bolo povedané, že niečo ako dobrá alebo zlá káva neexistuje. U nás, a bežne u laikov záleží na tom, na čo sú zvyknutí a akú kávu obyčajne pijú. Slovensko je naučené na klasického turka v skle z čias socializmu, či nesku, no „kávičkárstvo“ sa postupne dostáva na vyššiu úroveň aj u nás. Kávu od black. nájdete v regáloch potravín Kraj.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.