Návšteva Indie & úprimne a na rovinu o tom, či sa oplatí ísť do Indie

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Oplatí sa návšteva Indie? To je otázka. Na internete som si všimol jednu vec – väčšina článkov o Indii je veľmi slniečkárskych a na frázy typu „krásne farby a exotické vône“ som sa stal po čase alergický. Aká je India v skutočnosti?

Návšteva Indie sa oplatí…alebo ani nie?

Na napísanie tohto článku som si nechal čas a nechcel ho písať hneď po návrate z Indie, aby nepôsobil zaujato. Predsa len, mama si z Indie niečo doniesla a skončila na týždeň v nemocnici, nemal som čas venovať sa blogu o Indii. Oplatí sa teda návšteva Indie? Strávil som tu presne mesiac a navštívil tú turistickú klasiku, Delhi, Amritsar, Agru a Taj Mahal, pláže v Goa a Varanásí. Ako čerešničku som si dal Darjeeling v Západnom Bengálsku, ktorý mi však Indiu nepripomínal ničím. Skôr som sa tam cítil ako v Nepále.

TIP: Pozri si aktuálne akciové letenky do Ázie, či je medzi nimi aj India.

Oplatí sa návšteva Indie
Na palme v Paloleme.

Keď už hovorím o tých farbách a exotických vôňach, ten, kto bol v Indii, má zrejme super imunitu na extrémny smog a hnilobný pach odpadkov, kravských a psích výkalov. Tými exotickými vôňami zrejme myslel hnijúce smeti a kravy, ktoré sa v nich váľajú. K tomu všetkému, víza do Indie sú rok čo rok drahšie a najnovšie stoja 70 €. Je to však naozaj tak zlé? Záleží kde. Čitateľka Miška mi na Instagrame napísala, že v Indii žije niekoľko rokov, no napríklad do známeho Varanásí by ju nikto nikdy nedostal.

Krásne pamiatky v Indii vs. smeti po kolená

Toto sa musí Indii nechať, India má naozaj krásne pamiatky, na ktoré som sa nevedel vynadívať. Nemyslím len Taj Mahal. Chrám so zlata v Amritsare na severe krajiny, Lotus Temple v Dehli, typické Varanásí s riekou Ganga, či nekonečné pláže v Goa. Ak by bola India len o tomto, s radosťou sa do nej vrátim. Nikto však nepovie, že aby si sa k tomu Taj Mahalu dostal, musíš absolvovať cestu vlakom cez smetisko, odbiť asi 30 otravných taxikárov, pseudo-sprievodcov, vodičov tuk tuku a predavačov, ktorí chcú, aby si sa pozrel na ich obchod. O smogu ani nehovorím, ktorý je v mestách extrémny a cítiť ho už v lietadle pri pristávaní.

Ísť v Indii na prechádzku? Bez toho, aby sa chcel s tebou niekto odfotiť, pýtal sa ťa odkiaľ si alebo ti chcel niečo predať, to nepôjde. Niečo ako postupný rozdiel medzi chudobou a bohatstvom v Indii neexistuje – buď máš peňazí po kolená, alebo žiješ v smetiach po bradu.

Pamiatky v Indii sú nádherné, no pre mňa je dôležité aj to, čo je za múrom pamiatky – predsa len, v múzeách a pri pamiatkách tráviš tak maximálne 3 hodiny denne. Čo zvyšných 21? Oplatí sa návšteva Indie? Ak si ochotný tolerovať extrémny záujem o tvoju osobu a si pripravený si upchať nos, oplatí. Chcel som ísť aj na Andamanské ostrovy, ktoré sú vraj zrovnateľné s Maldivami, no nestihol som. Vrátim sa?

Oplatí sa návšteva Indie
Krásny západ slnka.

Mentalita Indov, odpadky a znečistenie v Indii

Myslel som si, že mi odstrelí dekel. Predstav si situáciu, že sedíš vo vlaku a čakáš, kým dorazíte do cieľovej stanice. Ješ svoje keksíky a počúvaš Taylor Swift. Spolucestujúci je dostatočne zamestnaný zazeraním na tvoje biele nohy, no neriešiš. Od nôh sa vráti k svojim čipsom a keď ich doje, balíček pekne putuje von otvoreným oknom. Len tak. A neskôr ďalší a potom ďalší. A nerobí to len on, ale celý vlak. Ideš po ulici a vidíš babičku rozbaľovať cukrík. Obal jej odpadne od ruky na zem a ona ide ďalej.

Mám pocit, že Indovia nevidia to znečistenie a smeti, ktoré tam majú. India je najviac znečistená krajina na svete a z desiatich priečok obsadila deväť. Ak sa to naučíš tolerovať, návšteva Indie sa oplatí. Mne to dáko nešlo. Sever je najviac znečistený a čím sme išli južnejšie, s odpadkami to bolo stále lepšie. Napríklad, taký Palolem v Goa bol len zlomok toho, čo všetko nájdeš na zemi vo Varanásí. V Paloleme som pre zmenu stúpil do kravského lajna v piesku, bosou nohou. Avšak, odporúčam ho. Palolem je relax pod palmami, s dobrým jedlom a lacným alkoholom. Perfektne tam funguje Airbnb na ubytovanie.

Využi tento 30 € kupón na tvoje ubytovanie s Airbnb v Indii, alebo kdekoľvek na svete.

Rovnako je to aj s kupovaním lístkov na vlak, ak sa ti nechce na stanicu, cez internet kúpiš lístok len po zaregistrovaní sa a zaplatení poplatku. Cestovanie vlakom po Indii je kategória sama o sebe. To by nebolo to najhoršie, skús sa vyznať v tých triedach a stránke, ktorá vyzerá ako z roku 1998. Vyriešil som to v cestovke, kde dva spiatočné lístky kupovali 45 minút. Na druhej strane, Indovia sú veľmi nápomocní a ochotní pomôcť so všetkým. Stále sa usmievajú a na môj vkus sú až príliš kontaktní.

Oplatí sa návšteva Indie
Kravy sú tu sväté.

Nemajú problém povedať ti, aby si im dal na Bookignu alebo Airbnb 5 hviezdičkové hodnotenie, lebo iné neakceptujú, aj keď máš čierne nohy od toho, akú majú neumytú zem a v kúpeľni sú šváby. Keď dáš dve hviezdičky a napíšeš prečo, čaká ťa emocionálny výlev dotknutého Inda na WhatsAppe, ktorý proste ignoruješ.


Perfektné indické jedlo vs. hygiena

Ak do Indie, tak za jedlom. Aj keď nemám rád pikantné, indické jedlo mi veľmi chutilo a určite navštívim rôzne indické reštaurácie v Bratislave. Indické jedlo je jedna veľká mňamka ak ti chutí, návšteva Indie sa ti oplatí. Lassi, Masala chai, Paneer Butter Masala, rôzne Naany a všetko dokopy. Treba si však dať veľký pozor, kde ješ a ani tie najlepšie reštaurácie nie sú bezpečné na 100%. Kamarátka si doniesla pásomnicu a určite by som odporučil očkovania do Indie.

Po Indii som cestoval s mamou a chodili sme len do reštaurácií, ktoré mali dobré hodnotenia a sedeli v nich turisti. Nepomohlo – mama je v nemocnici, lebo niečo zjedla.

Oplatí sa návšteva Indie
Kedykoľvek!

Oplatí sa návšteva Indie?

hľadáš kľudnú dovolenku bez stresu NIE
chceš dobrodružstvo a vzrušenie ÁNO
chceš sa fakt že dobre a lacno najesť ÁNO
chceš peknú prírodu bez odpadkov NIE
chľadáš miesto, kam ísť s partiou NIE

U mňa je to tak pol na pol. Mám rovnako veľa dôvodov, prečo ísť do Indie, ako prečo ísť napríklad to Thajska. Ak hľadáš miesto, kde budeš piť pivo na pláži a pôjdeš tam s partiou na párty, India rozhodne nie, bež do Thajska alebo na Bali. Ak hľadáš dobrodružstvo, extrém a vzrušenie, India bude pre teba ako stvorená. Ja som aktuálne v štádiu, že je ešte veľa miest na svete, ktoré chcem vidieť pred tým, než sa (ak sa) vrátim do Indie.

Oplatí sa návšteva Indie? To úplne závisí od toho, aký si typ človeka.

2 COMMENTS

  1. S tým vízum je to zvláštne. Keď som si robila research tak som narazila na rôzne info ohľadne cien a a vôbec som si nebola istá koľko budem platiť. Nakoniec som za turistické dvojvstupove na mesiac zaplatila len $25 a nie €70 a schválienie prišlo hneď na druhý deň. Je pravda, že sa to mení, alebo vianočná zľava? Lol

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.