Čo robiť v Kangerlussuaq počas prestupu a ako na ubytovanie

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo robiť v Kangerlussuaq ak tu máte dlhší prestup? Vyslovuje sa to Kan-ger-lu-šu-ak. Počas mojej cesty do Nuuk, hlavného mesta Grónska, som mal desaťhodinový prestup v meste Kangerlussuaq. Po ceste naspäť som v ňom musel dokonca spať. V tomto článku si prečítajte čo očakávať od tohto, nazvime to mestom, za polárnym kruhom a ako sa tu orientovať.

Čo robiť v Kangerlussuaq a čo vidieť počas návštevy

Do Kangerlussuaq obvykle ľudia necestujú, no slúži ako vstupný bod do Gŕonska. Mesto Kangerlussuaq je bývalá vojenská základňa, vďaka čomu tu je dostatočne dlhá pristávacia dráha pre veľké lietadlá z Európy.

V čase písania tohto článku je to jediné letisko, kde môže pristáť veľký Airbus A330, ktoré vlastní Grónska letecká spoločnosť, Air Greenland.

TIP: Prečítajte si čo vidieť v Nuuku, hlavnom meste Grónska a čo ochutnať v Grónsku.

Čo robiť v Kangerlussuaq počas prestupu a ako na ubytovanie
Mesto Kangerlussuaq je za polárnym kruhom

Pokiaľ viem, v Nuuku, hlavnom meste Grónska, aktuálne budujú novú runway a lety z Kodane budú čoskoro pristávať priamo tam. Kým sa tak stane, tak aj vy budete mať v Kangerlussuaq prestup. Určite sa vám zídu moje poznatky z návštevy.

Kde sa ubytovať v Kangerlussuaq

Ubytovanie v Kangerlussuaq je téma sama o sebe. Na bežných stránkach, ako Booking, nenájdete žiadne ponuky. Ja som použil Google a zistil, že v Kangerlussuaq sú aktuálne tieto štyri hotely, kde sa dá ubytovať.

Airport hotel Kangerlussuaq je hotel spojený s letiskovou halou a ten najdrahší. Keď pristanete, prejdete kontrolou, vyjdete hore po schodoch a ste na recepcii. Sranda, ešte som niečo takéto nevidel. Noc v tomto hoteli vychádza okolo 350 Eur, čo je taká normálna cena na Grónske pomery. Ak hľadáte niečo lacnejšie, Kangerlussuaq Youth Hostel ponúka noc za zhruba 30 Eur v hostelovom štýle, no keď som s nimi komunikoval, tak mi do mejlu písali, že si treba doniesť vlastný spacák.Rozumiem, že do Grónska chodia ľudia najmä za turistikou, no žiaľ, spacák nenosím.

Ostala mi teda posledná možnosť, Old Cam hostel, kde som si rezervoval súkromnú izbu cez stránku Hotels.com. Tento hostel sa nachádza zhruba 30 minút pešo od letiska, čo je úplne v pohode. Existuje ešte Polar lodge, no mali vypredané.

Kedy si rezervovať ubytovanie v Kangerlussuaq

Ak rozmýšľate nad tým, že si ubytovanie v Kangerlussuaq rezervujete na poslednú chvíľu, prípadne že pôjdete na blind, mám pre vás zlé správy. V Grónsku to takto nefunguje. Nechodí sem veľa turistov a ubytovania je málo. Rezervujte si ho hneď, ako si kúpite letenku, rovnako ako aj ostatné aktivity a výlety. Inak budete spať pod polárnou žiarou, čo znie ako fajn nápad, no v mínus 30 stupňoch Celzia to asi nie je taká romantika.

Čo vidieť v Kangerlussuaq v Grónsku na vlastnú päsť alebo s cestovkou

Aby ste si vedeli predstaviť Kangerlussuaq, predstavte si letisko okolo ktorého je vybudované „mesto“. Je to pár domov a búdy. Tu je zoznam vecí čo robiť v Kangerlussuaq.

  • TIP: Okrem nižšie spomínaných atrakcií je tu cestovka Arctic Albatros Circle (albatros-arctic-circle.com), ktorá organizuje niekoľko výletov, ktoré by ste nevedeli absolvovať na vlastnú päsť. Jedným z nich je túra k ľadovcu Russel alebo jazdenie na psích záprahoch po ľade.
  1. Túra troskám havarovaného lietadla (6 km)
  2. Túra na Black Ridge Trail (8 km)
  3. Sugarloaf mountain trail
  4. Reštaurácia Robklubben a jazero Ferguson (9 km)
  5. Túra k ľadovcu Russel a jazdenie na psích záprahoch
Letisko v Kangerlussuaq v Grónsku
Letisko v Kangerlussuaq v Grónsku
Letisková reštaurácia, asi jediná v meste
Letisková reštaurácia, asi jediná v meste

Túra k troskám havárie amerického lietadla US Force v Kangerlussuaq

V roku 1968 sa lietadlo amerického letectva zrútili do kopcov v okolí Kangerlussuaqu, vraj kvôli zlému počasiu. Vrak jedného z nich sa nachádza kúsok od cesty k jazeru Ferguson na okraji malého jazera. Aj keď väčšina lietadla zmizla, na mieste sú pozostatky vrátane pokrčených kusov lietadla a mnohých kovových úlomkov so stále neporušenými značkami.

Trasa od cesty k miestu havárie nie je značená, ale je väčšinou viditeľná, vedie po vytýčenej trase cez vresoviská. Len si dajte pozor na pižmoňov, ktorí túto oblasť často navštevujú. Trasa začína pri moste, ktorý prechádza cez rieku na južnej strane mesta. Odtiaľ sa vydajte na cestu, ktorá smeruje doprava a ponúka výhľad na piesočnatú deltu na čele fjordu Kangerlussuaq. Pokračujte po ceste, kým sa nedostanete k značke Air Crash Site #2. Aj keď chodník nie je značený, je zreteľný a ľahko sledovateľný.

Black Ridge Trail túra

Vrchol sa nachádza priamo nad mestom a ponúka najlepší výhľad na Kangerlussuaq. Odtiaľto môžete vidieť celé mesto – vrátane pristávacej dráhy letiska, okolo ktorej je mesto postavené. Sú tu tiež výhľady na fjord Kangerlussuaq a jeho údolie rieky, s horou Sugarloaf a ľadovou pokrývkou v diaľke.

Za hrebeňom, ktorý sa týči priamo za Kangerlussuaq, môžete vidieť aj časti poľovníckych oblastí Aasivisuit-Nipisat zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Pomocou ďalekohľadu vo vyhliadkovej plošine všade uvidíte. Tu nájdete plán trasy.

Výhľad na Kangerlussuaq z Black Ridge Trail túry
Výhľad na Kangerlussuaq z Black Ridge Trail túry
Black Ridge Trail túra
Black Ridge Trail túra
Cintorín v Kangerlussuaq
Cintorín v Kangerlussuaq

Sugarloaf mountain trail

Toto je najťažšia túra z Kangerlussuaq, ktorá trvá sedem hodín. Tu je trasa. Hora Sugar Loaf je jednou z najznámejších jednodňových túr z Kangerlussuaq.

Na jeho vrchole sú pozostatky rozhlasovej stanice z éry USA a 360-stupňový panoramatický výhľad na  údolie rieky tiahnuce sa od Kangerlussuaq na čele fjordu až po Grónsky ľadový štít.

Reštaurácia Roklubben a jazero Ferguson

Jazero Ferguson je jednou z najobľúbenejších destinácií pre miestnych obyvateľov a návštevníkov Kangerlussuaq. Toto jazero leží medzi kopcami a je zdrojom vody pre Kangerlussuaq, takže kúpanie je zakázané. Je to však skvelé miesto na piknik. Je to tiež miesto reštaurácie Roklubben, vraj jednej z najlepších reštaurácií v Grónsku.

Nejaké mestské zasadnutie v Kangerlussuaq, na ktoré som sa omylom dostal
Nejaké mestské zasadnutie v Kangerlussuaq, na ktoré som sa omylom dostal
Ubytovanie vo vojenskej základni Old camp
Ubytovanie vo vojenskej základni Old camp

Kangerlussuaq je zaujímavé miesto na konci sveta. Som rád, že som ho mal vďaka dlhému prestupu šancu navštíviť a zistiť, ako tu ľudia žijú.

Cestujte

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.