Čo vidieť v Nuuku a tipy na výlet do Grónska podľa Milana

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Nuuku v Grónsku? Popravde, sám som zháňal informácie veľmi ťažko, keďže sa na slovenských a českých cestovateľských blogoch o Grónsku veľa píše. V podstate takmer nič a informácie, ktoré som našiel, boli veľmi všeobecné (typu, že sú tam veľryby), no cestu mi naplánovať nepomohli.

Čo vidieť v Nuuku a tipy na výlet do Grónska podľa Milana

Rozumiem, pre ľudí z našich končín Grónsko nie je práve tá najviac turistická destinácia a palmy v Thajsku sú lákavejšie, no o to viac som sa na cestovanie po Grónsku tešil. Príde mi ako veľmi originálna a exotická destinácia. V tomto článku vám predstavím hlavné mesto Nuuk s tipmi čo tu vidieť, kde sa najesť, aké výlety si kde naplánovať a koľko peňazí si na výlet do Grónska vyčleniť. Poďme na to!

Kedy ísť do Grónska, čo navštíviť a kam ísť

Hlavná turistická sezóna v Grónsku trvá od mája do októbra. Návštevu vám odporúčam hlavne v tomto období. Prečo? Vtedy sa už roztopí väčšina ľadu a tým sa sprístupnia mnohé treky a turistické chodníky. Veľa cestovných agentúr ponúka výlety až od mája, ako je napríklad aj pozorovanie veľrýb. Tie sem migrujú z Karibiku až keď sa oteplí, no a za polárnou žiarou treba prísť na jeseň.

Ja som Grónsko navštívil v apríli, tesne pred začiatkom sezóny. Pomaly sa to tu zobúdzalo, no väčšina výletov a turistických chodníkov ešte k dispozícii nebola. Zato som ale videl polárnu žiaru, ktorú v lete nevidno. Prečo? Dni sú príliš dlhé a slnko za obzor nikdy nezapadne úplne. No a na pozorovanie aurory potrebujete mať úplnú tmu.

Potrebujem na cestovanie do Grónska pas alebo stačí občiansky preukaz?

Na vstup do Grónska potrebujete cestovný pas, geograficky sa nachádza na Americkom kontinente. Lietajú sem lietadlá z Kodane s prestupom v Kangerlussuaq a z Islandu, no niektoré spoločnosti majú tento ostrov aj v rámci itineráru výletnej lode.

Potrebujem na cestovanie do Grónska pas alebo stačí občiansky preukaz?
Potrebujem na cestovanie do Grónska pas alebo stačí občiansky preukaz?

Grónsko nie je v Európskej únii, ani v Schengene, a hoci je spravované Dánskom a patrí pod jeho kráľovstvo, je pomerne samostatné (nemýlite si to s výrazom sebestačné) a s vlastnými zákonmi. Tri najčastejšie turistické destinácie v Grónsku sú jeho hlavné mesto Nuuk, mesto Ilulissat a mesto Sisimiut. Ja som navštívil Nuuk, ktorému sa venujem v tomto článku.

 • TIP: Ak si viete letenky naplánovať tak, aby ste sa Nuuku vyhli v nedeľu, urobte to. Až na pár kaviarní a potravín je tu všetko zatvorené, vrátane reštaurácií.

Praktické tipy na cestovanie Nuuk v Grónsku, ceny a ako na letenky

V Grónsku je draho, teda v pomere na priemerný plat Slováka. Cenovo sa pohybujeme nejak tak na hladine Nórska, no rozhodne to za to stojí. Priemerný obed v reštaurácii na osobu vyjde okolo 35 Eur, v tej lepšej 60 Eur noc v hoteli s raňajkami od 100 Eur na osobu. Letenky ani nehovorím, tie sú samostatná kategória. Organizované výlety sa pohybujú v rozmedzí od 150 Eur až do 2000 Eur za výlet na osobu. Platí sa tu dánskymi korunami.

Ako nájsť letenky do Grónska

V čase písania tohto článku do Grónska lietajú dve letecké spoločnosti. Air Greenland z Kodane a Icelandic air z Islandu. Letenky z Islandu sú lacnejšie, z Kodane vás spiatočná vyjde okolo 800 Eur. Avšak, sem-tam mávajú akcie, treba to sledovať. Mne sa podarilo kúpiť za 470 Eur, čo je na letenky do Grónska naozaj veľmi dobrá cena. Tu nájdete aktuálne akciové letenky, no neviem vám slúbiť, že bude medzi nimi aj Nuuk. Odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje.

V čase písania tohto článku ešte nie je hotové letisko v Nuuku, preto sem z Kodane neexistujú priame lety, všetky sú s prestupom na vojenskej základni Kangerlussuaq. Prečítajte si čo robiť v Kangerlussuaq a kde sa ubytovať. Je to kvôli tomu, že veľké lietadlá su nevedia pristáť kvôli krátkej dráhe. V Nuuku dráhu predlžujú a v roku 2024-2025 by mala byť dokončená a pristálo tu prvé lietadlo priamo z Kodane.

Na ako dlho prísť do Nuuku a kde sa ubytovať

Odporúčam sa v Nuuku ubytovať v centre mesta, aby ste to mali všade pešo. Ja som býval v hoteli SOMA za celkom fajn cenu aj s raňajkami. V Nuuk je trochu problém s ubytkom, je ho tu málo, čo sa týka hotelov aj Airbnb. Airbnb ale neodporúčam, po rokoch sa z tejto kedysi obľúbenej platformy stala predražená forma ubytovania s nereálnymi poplatkami za upratovanie.

Odporúčam vám rezervovať si ubytko spolu s letenkami, teda čo najskôr. Na pohyb po meste budú stačiť nohy, no keď pôjdete do hôr či z letiska, mestská doprava vám bude robiť spoločnosť. Lístok stoji 20 Dkk, len si naštudujte grafikon a časy, autobusy nechodia až tak často, za to pravidelne a načas. Okrem lístkov MHD, ktoré sa kupujú v hotovosti priamo od vodiča som všade v pohode zaplatil kartou. Pozor si dajte na dáta, Európsky roaming tu neplatí a WiFi zadarmo tu neexistuje, maximálne v hoteli.

Čo vidieť v Nuuku v Grónsku počas návštevy

Na Nuuk vám budú stačiť celé štyri dni. Dole si rozpíšeme jednotlivé zastávky, ktoré odporúčam navštíviť, no rozdeľte si ich takto:

 • Deň 1 – prejdite si centrum, sochu Hansa Egeda a jeho dom, promenádu boardwalk, colonial harbour a Katuaq kultúrne centrum, na večeru si urobte rezerváciu v Killut s tradičnou kuchyňou Grónska
 • Deň 2 – je čas na turistiku! Obujte si dobrú obuv a pešo prejdite okolo jazera Qallussuup alebo na horu Qaussussuaq, čo je ale veľmi náročná túra v zime bez výbavy takmer nedostupná
 • Deň 3 – rezervujte si jeden z výletov, ktoré ponúka napríklad Nuuk water taxi či iné cestovky, veľa ich tu nie je a prejdite si ostrov Qoornoq, ľadovce alebo osídlenie Kapisillit či pozorovanie veľrýb ak ste tu v sezóne
 • Deň 4 – posledný deň si vyberte ďalší výlet z ponuky cestoviek, no nezabudnite ani na Národné Grónske múzeum a galériu umenia, aby ste mali širší pohľad na krajinu, v ktorej sa nachádzate

Kam ísť v Nuuku a pamiatky ktoré sa oplatí vidieť

 1. Centrum mesta Nuuk a socha Hansa Egedea
 2. Nuuk broadwalk a Old Nuuk a Colonial harbour
 3. Katuaq kultúrne centrum
 4. Vyhliadková plošina Myggedalen Panoramic view
 5. Národné múzeum Grónska
 6. Galéria Grónskeho umenia
 7. Túra okolo jazera Qallussuup tasia cez údolie Paradisdalen
 8. Túra na horu Quassussuaq a Ukkusissat
 9. Výlet loďou cez fjord k ľadovcu
 10. Výlet na ostrov Qoornoq alebo do dediny Kapisillit
 11. Pozorovanie veľrýb a polárnej žiary

Centrum Nuuku je naozaj maličké, čo mne osobne to veľmi vyhovovalo, keďže som sa všade dostal pešo za menej ako dvadsať minút. V rámci prechádzky odporúčam prejsť aj k soche Hansa Egeda, nórsko-dánskeho misionára, ktorý Nuuk založil. V meste je aj jeho dom, verí sa, že to ne najstarší dom v okolí.

Len kúsok od sochy je Nuuk boardwalk, promenáda z ktorej je krásny výhľad na Nuuk fjord. Odporúčam sem prísť pri západe slnka a počkať až do noci, kedy vidno polárnu žiaru. V tejto zóne vybehnite k vyhliadkovej plošine Myggedalen Panoramic view – asi najviac fotografované miesto v Nuuku. Odtiaľto je pekný výhľad na Old Nuuk, najstaršiu časť mesta. Domy s výhľadom na fjord tu stoja vyše jedného milióna Eur, dosť, že?

Socha Hansa Egedea, zakladateľa Nuuku
Socha Hansa Egedea, zakladateľa Nuuku
Myggedalen Panoramic view
Myggedalen Panoramic view
Old Nuuk, pohľad z lode
Old Nuuk, pohľad z lode

História a kolonizácia Grónska a ich tradičný odev v skratke

Národné múzeum Grónska odporúčam navštíviť všetkými desiatimi. V nedeľu je tu vstupné zadarmo, no normálne stojí vstup len 50 korún. Dozvedel som sa tu veľa o histórii osídlenia Grónska, ktoré bolo osídlené z Aljašky ešte v čase, keď nebolo 80% jeho povrchu pokrytého ľadom. Klíma zeme sa cyklicky mení, doby ľadové prichádzajú a odchádzajú a Grónsko bolo kedysi zelená krajina s pastvinami a lesmi.

Zvieratá sa tu dali uloviť ľahko, keďže nikdy predtým človeka nevideli a lovcov sa teda nebáli. Netreba si to však mýliť s globálnym otepľovaním, to je skutočné. Boli urobené výskumy ktoré ukázali, že nikdy v histórii planéty sa naša klíma neoteplila tak rýchlo, ako za posledných 70 rokov, od priemyselnej revolúcie, kedy sme objavili výfuky a podobné veci.

Tradičný odev Grónska je prispôsobený lovu, jeho spodná vrstva je obvykle z kože vtáka, vrch z veľryby či ľadového medveďa. Je to kvôli držaniu tepla a zároveň odvádzania vlhka, lebo zamrznutý pot je nebezpečný. Múzeum rozpráva aj o kolonizácii Dánskom, ktorá začala v roku 1721. Dovtedy boli Grónci sebestační a živili sa lovom, rybami a bobuľami či morskými riasami. Dáni sem doviezli kávu, cukor, čaj a chlieb, no začali pôvodných obyvateľov utláčať.

Považovali sa za vyššiu vrstvu, kým Inuiti boli robotnícka trieda. Deti v škole boli rozdelené na Inuitov s čiernymi vlasmi a blonďavé dánske deti boli v triedach zvlášť. Dodnes sa tu povinne učí Dánčina. V múzeu sú aj skutočné múmie. Vždy ma fascinovalo, ako sa dokáže ľudské telo zachovať tisícky rokov, ak má správne podmienky.

Kde žijú eskimáci a prečo je tento výraz pre Gróncov urážlivý?

 • TIP: Na čo si dať v Grónsku pozor? Nenazývajte Gróncov eskimákmi. Je to ako keby ste Rómovi povedali že je cigán. Spisovne to sú Inuiti, ktorí pochádzajú z Aljašky, Grónska a Sibíru a výraz eskimo ich môže uraziť. V preklade znamená „požierač mäsa“.

Z Nuuku si viete urobiť niekoľko pekných túr do prírody. Nečakajte však husté lesy, nie sú tu stromy. Zato výhľady na fjordy stoja za tú štreku. Ja nepatrím medzi turistov, ktorí by milovali nekonečné náročné túry a skôr mám rád prechádzky. Z ponuky som si preto vybral túru okolo jazera Qallussuup až do Paradise valley, ktorá má desať kilometrov a zvládnete ju tak za päť hodín. Z autobusu z centra vystúpte na zastávke Qarsoq Tikiusaaq, kde je fajn začať. Ak ste skúsenejší, vybehnite na Ukkusisaat, čo je najvyšší vrch nad mestom. Je to náročná túra, ktorú v zime bez riadnej výbavy nezvládnete.

Výhľad na Paradise valley počas cesty od jazera Qallussuup
Výhľad na Paradise valley počas cesty od jazera Qallussuup

Z tých platených výletov, ktoré si nevieme zorganizovať na vlastnú päsť odporúčam výlet loďou cez fjord až k ľadovcom a ostrov Qoornoq. Je to opustené rybárske mesto, kde majú dnes ľudia svoje letné sídla. Po rybároch tu toho veľa zostalo a mňa fascinovalo sa tu prechádzať budovami, kde je všetko nechané tak, ako to tu rybári pred 40 rokmi nechali. Dedinka Kapisillit tiež stojí za návštevu, spojte ju s pozorovaním veľrýb, ktoré tu je možné vidieť len počas letnej sezóny.

 • TIP: V Nuuku je pár cestoviek, s ktorými si môžete tieto plavby zorganizovať. Ja som využil Nuuk Water Taxi, no aj dobré recenzie som počul aj na Greenland Tours. Tieto výlety si rezervujte čím skôr, rýchlo sa vypredajú.
Návšteva ostrova Qoornoq
Návšteva ostrova Qoornoq
Nuuk Water Taxi
Nuuk Water Taxi
Čo vidieť v Nuuku a tipy na výlet do Grónska podľa Milana
Čo vidieť v Nuuku a tipy na výlet do Grónska podľa Milana

Čo ochutnať v Grónsku a aká je jeho tradičná kuchyňa? Tu sú tipy na reštaurácie, kaviarne a bary v Nuuk

Ak rozmýšľate kde sa najesť v Nuuku, nebudete to mať s rozhodovaním ťažké. Je tu len pár reštaurácií, niekoľko kaviarní a ešte menej barov. Ja som striedal tieto tri s tým, že v Killut si musíte urobiť rezerváciu, je to veľmi populárna reštaurácia. Grónska kuchyňa pozostáva z veľa kvalitného mäsa.

TIP: Prečítajte si môj článok o tom čo jedia v Grónsku a aká je typická Grónska kuchyňa, plus čo si objednať na stôl.

 • Esmeralda bistro je moderné bistro v centre. Kuchyňa je tu otvorená celý deň, kým ostatné reštaurácie otvárajú až od 17:00. Do Esmeraldy som rád chodím obedovať, hoci to nie je typická Grónska kuchyňa. Majú štandardné jedlo ako mäso, hamburgery, cestoviny, šaláty a fajn kávu s dobrou kvalitou. Veľa tu toho nevymyslíte, no najete sa dobre. Objednáva sa pri bare.
 • Killut je tradičná Grónska reštaurácia, jej návštevu odporúčam všetkými desiatimi. Ako predjedlo si dajte Grónske tapas, ktoré pozostávajú z sobieho mäsa, veľrybej kože, kreviet a krabov. Naozaj som si pochutnal. Odporúčam tu urobiť rezerváciu, na Google maps majú jednoduchý formulár, no dajte pozor, nemajú otvorené každý deň a otvárajú až večer. Čo som si všimol, väčšina z tých málo reštaurácií v Nuuku má v pondelky zatvorené úplne.
 • Pascucci kaviareň je fajn, ak hľadáte dobré zákusky a kávu. Rád sa tu zastavím vždy keď idem okolo.
 • Daddy’s je perfektný bar, v piatok majú živú hudbu. Ak sa budete niekedy zamýšľať nad tým, kde sú všetci ľudia, vojdite do baru Daddy´s. Je to taká krčma, kam chodia turisti, rybári, vikingovia aj Inuiti. Pre mňa to bol veľmi kultúrny zážitok, hlavne ked si jeden rybár prisadol a snažili sme sa komunikovať. No on nevedel po anglicky a ja po grónsky.
 • TIP: Dobré recenzie má aj reštaurácia Unicorn, no tú som nestihol navštíviť.

Aj keď som sa najskôr bál, že v Nuuku „nič nebude“ som rád, že som si ho užil naplno a môžem povedať, že som navštívil Grónsko. Ak milujete prírodu, nebojíte sa zimy a baví vás cestovanie do menej sprofanovaných destinácií, kúpte si letenky do Nuuku a navštívte ho podľa môjho článku.

S láskou, Milan

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.