Čo vidieť v Ilulissate v Grónsku a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Ilulissate? Mesto Ilulissat je turistami najnavštevovanejšie mesto Grónska a má to aj svoj dôvod. Príroda tu je naozaj nenormálna a môžete tu vidieť také scenérie o ktorých by sa vám ani nesnívalo. Sám som sa o tom presvedčil.

Ja som toho v Grónsku navštívil viac, no práve Ilulissat sa mi z celého ostrova (zatiaľ) páčil najviac. Grónsko je moja celoživotná srdcovka, ktorú rád navštevujem a stále ma sem niečo ťahá.

Čo vidieť v Ilulissate v Grónsku a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Ilulissate v Grónsku a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy

Ak by ste sa ma pýtali čo konkrétne to je, nevedel by som vám povedať jednu konkrétnu vec, no silným adeptom je práve to ticho v akom sa tu ľadovce hojdajú už milióny rokov na hladine Atlantiku. Poďme sa spolu pozrieť čo vidieť v Ilulissate. Odporúčam vám si prečítať aj môj článok o tom čo vidieť v Nuuku a čo vidieť v Kangerlussuaq.

Ak tento článok čítate ešte v čase kým nie sú dokončené nové letiska v meste Nuuk a Ilulissat, budete po ceste sem prestupovať na bývalej vojenskej základni v Kangerlussuaq, ktoré má v čase písania tohto článku jedinú dostatočne dlhú dráhu na pristávanie veľkých lietadiel. V mojom článku sú tipy na ubytovanie v Kangerlussuaq a nejaké aktivity v okolí, ak tam budete aj prespávať. Moja obľúbená je túra k troskám havarovaného lietadla.

Návšteva Ilulissatu v Grónsku a tipy od Milana Bez Mapy

Ako sa dostať do Ilulissatu v Grónsku

Grónsko nemá cesty. 80% krajiny tvorí ľadová pokrývka na ktorej sa nedá stavať, aj preto, lebo sa pomaly topí a takéto cesty by tu dlho nevydržali. Jedinými dvoma spôsobmi ako cestovať po Grónsku je lietadlom alebo loďou. Kým letecká doprava je tu rozvinutá perfektne a lietadlom sa dostanete úplne všade, o lodnej doprave sa to nedá povedať.

Existuje lodná spoločnosť, ktorá prevádzkuje nepravidelnú dopravu po Grónskom pobreží, no chodí len párkrát do roka a lístok stojí rovnako ako letenka. Ak chcete cestovať po Grónsku, letenky si kúpte priamo na stránke Air Greenland, čo je národná letecká spoločnosť v krajine. Môžete sa pozrieť aj na tieto aktuálne akciové letenky, no Grónsko je tam málokedy.

Letisko v meste Kangerlussuaq s lietadlom Airbus A330 spoločnosti Greenland - Tuukkaq.
Letisko v meste Kangerlussuaq s lietadlom Airbus A330 spoločnosti Greenland – Tuukkaq.

Možno vás prekvapia ceny leteniek po Grónsku, no tu je všetko drahé. Určite si na svojich cestách všimnete, že pri domestic letoch po krajine sa nerobí na letisku kontrola. V praxi to vyzerá tak, že prídete na letisko a z parkoviska prejdem rovno do lietadla. Žiadne skenovanie ani vybaľovanie tašiek. Air Greenland má lietadlá prispôsobené na lety za polárnym kruhom – všimnite si bezpečnostnú kartu v sedadle pred vami.

Čo vidíte? Áno, toto lietadlo má stany, termo skafandre a zásoby jedla. Navyše, je krikľavo červené, na snehu by ho teda záchranná posádka v prípade nehody lokalizovala okamžite.

Transfer z letiska v Ilulissate do centra mesta

Na letisko v Ilulissate nechodí žiadna MHD, dohodnite sa preto s vašim hotelom aby vám poslal transfer.

Kde sa ubytovať v Ilulissate a tip na hotel

Ubytovanie v Ilulissate nie je žiaden problém. Popravde, hoci ide o najturistickejšie mesto Grónska, turizmus tu stále nie je úplne rozvinutý. Je tu niekoľko hotelov pre turistov, reštaurácie a atrakcie, no žiadna masovka.

Ja som býval v Best Western Ilulissat, ktorý má skvelé raňajky a výhľad z tej najvyššej terasy ponúka panoramatické pohľady na celé mesto a okolie. Perfektný fotospot. Navyše, hotel ponúka transfer z letiska a na letisko zadarmo, len im dajte vedieť dopredu. Cena na izbu na noc sa v tomto meste pohybuje okolo 100 eur a vyššie.

Centrum Ilulissatu a čo vidieť
Vyhliadková plošina na pozorovanie ľadovcov v meste Ilulissat

Je v Grónsku draho a aké mám očakávať výdavky?

Draho znamená pre každého niečo iné, no Grónsko je finančne náročnejšie v porovnaní s bežnejšími severskými destináciami. Za noc tu v hoteli necháte od 100 eur vyššie, jedlo v reštaurácii na jednu osobu vyjde okolo 30 eur, spiatočná letenka z Kodane v akcii od 500 eur, mimo akcie zhruba 1200 eur. Výlety ako plavba loďou, snežné skútre či jazda na psích záprahoch sa pohybujú od 250 eur a viac na osobu.

Používanie dát a roaming v Grónsku

Hoci Grónsko patrí pod Dánsko, je to autonómna oblasť a preto tu neplatí Európsky roaming. Ja som v celej krajine využíva Airaloo aplikáciu na kupovanie eSIM. Tu si prečítajte moju Airaloo recenziu a tu je zľava 3 doláre s z prvej eSIM s kódom MILAN1877.

Cestovné kancelárie v Ilulissate, ktoré ponúkajú organizované výlety

Mnoho výletov viete absolvovať iba cez cestovné kancelárie, keďže predpokladám, že nemáte v Grónsku vlastnú loď, snežného psa alebo snežný skúter. Tu je zoznam troch z ktorých som si vybral a zostavil program:

Čo vidieť v Ilulissate a 11 tipov podľa Milana Bez Mapy

Takmer všetko čo nájdete v tomto článku dáte na pešo. Ilulissat je malé mesto a všade sa dá dostať po vlastných nohách. Tu je zoznam miest, ktoré som navštívil v Ilulissate a odporúčam to urobiť aj vám.

 1. Kostol Zion a miestna pláž s vyhliadkovou plošinou
 2. Túra po Ilulissat Icefjord
 3. Múzeum ľadu Kangiata Illorsua
 4. Tri múzeá v Ilulissate
 5. Socha Knuda Rasmussena
 6. Výlet na snežnom skútri a psie záprahy
 7. Igloo lodge
 8. Plavba loďou k ľadovcom a pozorovanie veľrýb
 9. Plavba k rybárskej osade Oqaatsut
 10. Zážitková večera v hoteli Hvide Falk
 11. Sledovanie polárnej žiary

Kostol Zion a miestna pláž s vyhliadkovou plošinou

Centrum Ilulissatu je maličké, ja som sa každý deň chodil prechádzať ku kostolu Zion z ktorého vidno krásne celý Disko bay záliv a lode, ktoré odchádzajú z prístavu v Ilulissate. Ide najmä o rybárske lode. Prejdite sa tu pri západe slnka, myslím, že to bude jeden z tých najkrajších, ktoré ste videli.

TIP: Asi kilometer od kosotla je perfektná vyhliadka s lavičkou odkiaľ si môžete urobiť pekné fotky. Nemá žiadne meno, preto tu dávam odkaz na Google polohu.

Vyhliadková plošina na pozorovanie ľadovcov v meste Ilulissat
Vyhliadková plošina na pozorovanie ľadovcov v meste Ilulissat
Zion kostol v centre Ilulissatu
Zion kostol v centre Ilulissatu
Pláž oproti Zion kostolu v centre Ilulissatu v Grónsku
Pláž oproti Zion kostolu v centre Ilulissatu v Grónsku

Túra po Ilulissat Icefjord

Grónsko je ideálna destinácia ak máte radi túry. Tie sú dostupné najmä v lete, no ak budete mať aj v zimnom období šťastie na pekné počasie, nič vám nebude brániť v prechádzke. Okolo Ilulissatu vedú tri hlavné turistické chodníky, modrý, žltý a červený. Odporúča si prejsť všetky tri, kým modrý je najnáročnejší a červený najľahší.

 • Modrý turistický chodník odporúčam začať pri múzeu ľadu Kangiata Illorsua a pokračovať po pobreží celý okruh. Dôrazne neodporúčam začať z druhej strany, lebo hneď na začiatok túry budete musieť absolvovať nenormálne stúpanie a kým prídete k ľadovcom, budete spotení a unavení. Opačným smerom ten kopec pekne zídete zhora 😀 Je to tak na tri až štyri hodinky príjemnej prechádzky. Záleží ako moc sa budete zastavovať pri ľadovcoch, ja ich mám vyfotené z každého uhla, haha.
 • Červený turistický chodník je len taká krátka prechádzka.
 • Žltý turistický chodník je najkrajší pri západe slnka, keďže vedie v juhozápadnej časti mesta. Začnite pri elektrárni a skončite pri múzeu ľadu Kangiata Illorsua. Po ceste možno pozorovať pôvodné osídlenia, no nie sú dobre zachované a kebyže neviem, tak si myslím, že pozerám na kamene na zemi.
Modrý turistický chodník v Ilulissate
Modrý turistický chodník v Ilulissate
Modrý turistický chodník v Ilulissate
Modrý turistický chodník v Ilulissate
Ilulissat ice fjord
Ilulissat ice fjord
Ilulissat ice fjord
Ilulissat ice fjord

Múzeum ľadu Kangiata Illorsua a ďalšie dve múzeá

Ak chcete vedieť viac o tom čo všetko nám môže povedať ľad a jeho výskum, odporúčam jedno doobedie stráviť v múzeu ľadu. Je tu pekná zbierka vecí, ktoré sa našli v zamrznutých kryhách a hlavne veľa o tom prečo je ľad pre spoznávanie našej planéty tak dôležitý.

Mňa tu zaujali dve vec – kaviareň (nikde inde v Ilulissate som nepil tak dobrú kávu ako tu) a skeny prierezu ľadovca starého desaťtisíc rokov a ľadovca starého 80 rokov. Všimnite si tam rozdiely v množstve CO2 bubliniek, ktoré sú dôkazom zmien klímy a ovzdušia.

Múzeum ľadu v Ilulissate
Múzeum ľadu v Ilulissate
Múzeum ľadu Kangiata Illorsua
Múzeum ľadu Kangiata Illorsua

Socha Knuda Rasmussena

Knud Rasmussen bol dánsky polárny objaviteľ a antropológ, ktorý významne prispel k pochopeniu grónskej kultúry a geografie. Narodil sa v roku 1879 a uskutočnil sériu expedícií do Arktídy, s osobitným dôrazom na Grónsko.

Jednou z jeho najznámejších expedícií bola „Prvá thulská expedícia“ (1912–1913), počas ktorej cestoval psími záprahmi z Grónska do Aljašky. Táto cesta mu umožnila študovať domorodé národy Arktídy a zdokumentovať ich kultúry. Rasmussen tiež založil obchodnú stanicu Thule na severozápade Grónska, ktorá neskôr slúžila ako základ pre mesto Qaanaaq. Jeho práca zohráva kľúčovú úlohu pri zachovaní a porozumení tradíciám a zvykom Inuitov a v Ilulissate má vlastnú sochu.

Návšteva Ilulissatu
Návšteva Ilulissatu

Výlet na snežnom skútri, psie záprahy a Igloo lodge

Odporúčam vám vyskúšať niektorú z týchto aktivít, prípadne prespať v Igloo lodge. V Ilulissate existuje perfektná cestovka, ktorá ponúka viacero výletov, no treba poznamenať, že niektoré sú dostupné iba v lete.

Vyššie som vám dávam odkaz na cestovné kancelárie ktoré robia jednotlivé výlety, ja som bol najviac spokojný s touto. Vyberte sa na snežnom skútri, psie záprahy alebo prespite v hoteli v igloo vyrobenom zo snehu.

Čo vidieť v Ilulissate? Pobyt v igloo
Pobyt v igloo

Plavba loďou k rybárskej osade Oqaatsut, k ľadovcom a sledovanie veľrýb

Kedy možno pozorovať veľryby v Grónsku?

Veľryby sú v Grónsku bežným výskytom, najmä v lete a na jeseň. Medzi júnom a októbrom je možné pozorovať veľké množstvo veľrýb, keď sa stádo sťahuje na sever na letné kŕmenie. Niektoré oblasti Grónska, ako napríklad Disko Bay a okolie Ilulissatu, sú známe ako obľúbené miesta na pozorovanie veľrýb. V týchto oblastiach sa organizujú aj turistické výlety a plavby, ktoré ponúkajú možnosť vidieť veľryby v ich prirodzenom prostredí.

Oqaatsut, kedysi známe ako Rodebay, je malebná grónska osada na západnom pobreží Grónska, nachádzajúca sa asi 23 km severne od Ilulissatu. Toto rybárske mestečko je obklopené úchvatnými horskými masívmi a úzkymi fjordmi, čo ho robí ideálnym miestom na spoznávanie prírodnej krásy Arktídy.

Oqaatsut je známe svojou tradičnou grónskou pokojnou atmosférou. Má len pár stoviek obyvateľov a je závislé predovšetkým od rybolovu a turizmu. Návštevníci sem môžu prísť, aby si vychutnali pokojný život v osade, spoznali miestnu kultúru a tradičný spôsob života obyvateľov. Buď loďou alebo pešou túrou z Ilulissatu. To ale neodporúčam, jedným smerom je to 23 km. Najčastejšie to ľudia robia tak, že sa sem odvezú na člne a naspäť idú pešo.

Čo vidieť v Grónsku podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Grónsku podľa Milana Bez Mapy

Zážitková večera v hoteli Hvide Falk a typická grónska kuchyňa

Informujte sa v hoteli Hvide Falk, či robia počas vašej návštevy ich legendárne degustačné bufetové večere. Mne sa to podarilo a ochutnal som perfektné tulene, veľryby a spoznal aj grónsko na tanieri. Prečítajte si čo ochutnať v Grónsku v tomto článku.

Zážitková večera v hoteli Hvide Falk a typická grónska kuchyňa
Zážitková večera v hoteli Hvide Falk a typická grónska kuchyňa
Zážitková večera v hoteli Hvide Falk a typická grónska kuchyňa, ktorá pozostáva z veľrýb, tuleňov, pižmoňa a morských plodov
Zážitková večera v hoteli Hvide Falk a typická grónska kuchyňa, ktorá pozostáva z veľrýb, tuleňov, pižmoňa a morských plodov

Kedy sledovať polárnu žiaru v Grónsku

Polárna žiara, tiež známa ako aurora borealis, je v Grónsku najlepšie pozorovateľná v obdobiach s minimálnym svetelným znečistením a dostatočnou tmou, čo je zvyčajne v zimných mesiacoch. Najlepší čas na sledovanie polárnej žiary je v období od polovice septembra do polovice apríla, kedy sú dlhé polárne noci a je možné sledovať oblohu počas nočných hodín. V tomto období sú aj meteorologické podmienky vhodnejšie na pozorovanie, keďže obloha býva často jasná a bez mrakov.

Ideálne miesta na sledovanie polárnej žiary v Grónsku sú oblasti ďaleko od svetelného znečistenia, ako napríklad južné pobrežie alebo vnútrozemia ostrova. Populárne lokality sú aj mesta ako Ilulissat, kde je možné kombinovať sledovanie polárnej žiary s pozorovaním ľadovcov.

Čo vidieť v Ilulissate? Kedy sledovať polárnu žiaru v Grónsku
Kedy sledovať polárnu žiaru v Grónsku

Čo ochutnať v Ilulissate a tipy na kaviarne a reštaurácie

V Ilulissate toho nie je veľa čo sa týka gastronómie, o to ľahšie to budete mať, keď si budete vyberať kam sa ísť najesť. Toto je pár podnikov, kde mi chutilo najviac:

 • Cafennguaq je taká neútulná kaviareň pri ceste, no majú skvelú kávu a koláče, zastavte sa keď pôjdete okolo.
 • Inuit Café perfektne varia, bežte sa sem najesť a určite ochutnajte aj tradičnú grónsku kávu, kam ide viac alkoholu ako kávy.
 • Café Iluliaq je ďalšia kaviareň, no bar zároveň. Majú tu celkom výhodné happy hours.
 • Hotel Hvide Falk pravidelne organizuje perfektné degustačné bufetové večere s tradičnou grónskou kuchyňu, informujte sa kedy je najbližšia a urobte si rezerváciu.
 • Naleraq je typická krčma, v piatok večer tu je živá hudba.
 • Odporúčam sa vyhnúť Hangout Bistro, mne tam nechutilo a bolo mi z ich kuchyne zle.

Cestujte, Milan.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.