Toto je Grónska kuchyňa a typické jedlá čo ochutnať

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Grónska kuchyňa nepatrí medzi najzdravšie na svete. Počas mojej návštevy tejto krajiny som ochutnal typickú Grónsku kuchyňu, a môžem povedať, že mi chutila, aj keď vo svojom živote preferujem jesť menej tučné jedlá, ktoré pozortávajú z viacerých vitamínov a vlákniny.

Grónska kuchyňa a jej minulosť ovplyvnená rybárstvom a históriou lovu

Čo jedia v Grónsku a aké je typické jedlo? Počas mojej návštevy Nuuku, čo je hlavné mesto Grónska, som ochutnal väšinu tradičnej ich tradičnej kuchyne. Prečítajte si môj článok čo vidieť v Nuuku, sú v ňom aj tipy na reštaurácie.

@milan_bezmapy 🐋 Tradičná Grónska kuchyňa rozhodne pre vegetariánov nebude, keďže sa skladá z mäsa, rýb, bobúľ a rias. Ochutnali by ste? Toto je typická kuchyňa Grónska a veci čo ochutnať. #milanbezmapy #gronsko #dnesjem #vegan #venegatrian #veganfood #veganlife #maktuk #visitgreenland #dnesvarim #fyp #foryoupage ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Grónci boli dlho, čo sa týka jedla, sebestační a dokázali sa uživiť, až do doby, kedy ich kolonizovalo Dánsko a donieslo chlieb, cukor a kávu. Preto je ich kuchyňa dnes ovplyvnená rôznymi faktormi.Toto je tradičná Grónska kuchyňa a veci čo ochutnať v Grónsku počas návštevy.

Pôvodní obyvatelia Grónska, Innuiti, ich kuchyňa a typické jedlá

Grónsko je obývané predovšetkým Inuitmi, čo sú pôvodní obyvatelia, ktorí sem prišli z Aljašky, Kanady a Sibíru a preto je ich kultúra a tradície silne prítomná aj v grónskej kuchyni.

Tradičná grónska strava je výrazne závislá od miestnych zdrojov potravy, pretože Grónsko je obklopené morom a väčšina územia je pokrytá ľadovcami a skalami. Hlavné zložky stravy zahŕňajú ryby, morské živočíchy a mäso, ako aj miestne rastliny a bobule.

TIP: Po ceste do Grónska budete, pravdepodobne, prestupovať na vojenskej základni v Kangerlussuaq. Prečítajte si čo robiť v Kangerlussuaq a kde sa ubytovať.

Grónske tapas

Toto je moje Grónske tapas, ktoré som si objednal v typickej reštaurácii v hladnom meste Grónska, Nuuku, ktorá sa volá Killut. Zľava vidíme kus veľrybiej kože položenej na sušenej rybe, v strede sobie mäso s nakladanou cibuľou, krevety a snežného kraba. Odporúčam!

Čo jedia v Grónsku a aká je ich kuchyňa
Čo jedia v Grónsku a aká je ich kuchyňa
Reštaurácia Killut v Nuuku ponúka tradičnú Grónsku kuchyňu
Reštaurácia Killut v Nuuku ponúka tradičnú Grónsku kuchyňu

Prečo je výraz Eskimák urážlivý a má sa používať označenie Inuit?

Nehovorte im Eskimáci. Slovo Eskimák je neslušné, keďže v preklade znamená „požierač mäsa“ a znie to, ako keby ste povedali Rómoci Cigáň. Sú to Inuiti, pôvodní obyvatelia, ktorí osídlili Grónsko z Aljašky, Kanady a Sibíru a dlho boli utláčaní Dánmi.

Čo jedia v Grónsku a aké je typické jedlo?

Mattak (alebo Maktuk) je koža z veľryby

Jedným z najznámejších grónskych jedál je „Mattak„, čo je tradičný pokrm z morskej veľryby. Mattak sa skladá z kúskov tuku a kože a je veľmi obľúbený v grónskej kuchyni. Ďalším populárnym jedlom je „Kiviak„, ktorý je vyrobený z vykostených alkejí (morských vtákov).

Maktuk je typické Grónske jedlo
Maktuk je typické Grónske jedlo

Mattak sa zvyčajne rozreže na malé kúsky a podáva sa spolu s kožou. Koža je spravidla želéovitá a tuk je mastný, s intenzívnym, niekedy zemitým nádychom. Konzumuje sa surový, čo znamená, že sa nevarí ani nepečie. Je to dôležitý zdroj tuku a živín pre inuitov, ktorí žijú v drsných podmienkach Arktídy.

Tuk poskytuje organizmu energiu a pomáha mu zabezpečiť dostatočnú tepelnú izoláciu v chladnom prostredí. Pre inuitov a miestnych obyvateľov Grónska však mattak predstavuje dôležitú súčasť ich kultúry a stravy.

TIP: Ja som si na chuť Mattak musel zvykať. Ak je to pre vás šok, pokvapkajte si ho citrónom, mne to pomohlo. Prirovnal by som ho k chrupavke.

Riasy, bolule a rastliny ako typická Grónska kuchyňa

Okrem toho sa grónska kuchyňa rada upriamuje aj k ďalším rybám, ako napríklad treskám, halibutom a krevetám. Rovnako sú populárne aj surové alebo fermentované rybie jedlá, ako je „Kæstur hákarl“, čo je fermentovaný žraločí mäso, a „Ræstur fiskur“, čo je fermentovaná treska.

V grónskej kuchyni sa tiež často využívajú miestne rastliny, riasy a bobule, ako napríklad „Niviarsiaq“, čo je druh arktickej byliny podobnej šalátu, a „Qajaqarralik“, čo sú divoké bobule podobné brusniciam.

Sobí mäsový koláč
Sobí mäsový koláč

Je dôležité poznamenať, že grónska kuchyňa je ovplyvnená modernou kuchyňou a vplyvmi z iných krajín. Väčšie mestá v Grónsku ponúkajú rôznorodé reštaurácie a jedlá z celého sveta, aby uspokojili potreby miestnej populácie aj turistov. Na mňa pôsobilo veľmi úsmevne, keď som v hlavnom meste, Nuuku, objavil Thajskú reštauráciu.

Cestujte.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.