Toto je Grónska kuchyňa a typické jedlá čo ochutnať

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Grónska kuchyňa nepatrí medzi najzdravšie na svete. Počas mojej návštevy tejto krajiny som ochutnal typickú Grónsku kuchyňu, a môžem povedať, že mi chutila, aj keď vo svojom živote preferujem jesť menej tučné jedlá, ktoré pozortávajú z viacerých vitamínov a vlákniny.

Grónska kuchyňa a jej minulosť ovplyvnená rybárstvom a históriou lovu

Čo jedia v Grónsku a aké je typické jedlo? Počas mojej návštevy Nuuku, čo je hlavné mesto Grónska, som ochutnal väšinu tradičnej ich tradičnej kuchyne. Prečítajte si môj článok čo vidieť v Nuuku, sú v ňom aj tipy na reštaurácie.

@milan_bezmapy 🐋 Tradičná Grónska kuchyňa rozhodne pre vegetariánov nebude, keďže sa skladá z mäsa, rýb, bobúľ a rias. Ochutnali by ste? Toto je typická kuchyňa Grónska a veci čo ochutnať. #milanbezmapy #gronsko #dnesjem #vegan #venegatrian #veganfood #veganlife #maktuk #visitgreenland #dnesvarim #fyp #foryoupage ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Grónci boli dlho, čo sa týka jedla, sebestační a dokázali sa uživiť, až do doby, kedy ich kolonizovalo Dánsko a donieslo chlieb, cukor a kávu. Preto je ich kuchyňa dnes ovplyvnená rôznymi faktormi.Toto je tradičná Grónska kuchyňa a veci čo ochutnať v Grónsku počas návštevy.

Pôvodní obyvatelia Grónska, Innuiti, ich kuchyňa a typické jedlá

Grónsko je obývané predovšetkým Inuitmi, čo sú pôvodní obyvatelia, ktorí sem prišli z Aljašky, Kanady a Sibíru a preto je ich kultúra a tradície silne prítomná aj v grónskej kuchyni.

Tradičná grónska strava je výrazne závislá od miestnych zdrojov potravy, pretože Grónsko je obklopené morom a väčšina územia je pokrytá ľadovcami a skalami. Hlavné zložky stravy zahŕňajú ryby, morské živočíchy a mäso, ako aj miestne rastliny a bobule.

TIP: Po ceste do Grónska budete, pravdepodobne, prestupovať na vojenskej základni v Kangerlussuaq. Prečítajte si čo robiť v Kangerlussuaq a kde sa ubytovať.

Grónske tapas

Toto je moje Grónske tapas, ktoré som si objednal v typickej reštaurácii v hladnom meste Grónska, Nuuku, ktorá sa volá Killut. Zľava vidíme kus veľrybiej kože položenej na sušenej rybe, v strede sobie mäso s nakladanou cibuľou, krevety a snežného kraba. Odporúčam!

Čo jedia v Grónsku a aká je ich kuchyňa
Čo jedia v Grónsku a aká je ich kuchyňa
Reštaurácia Killut v Nuuku ponúka tradičnú Grónsku kuchyňu
Reštaurácia Killut v Nuuku ponúka tradičnú Grónsku kuchyňu

Prečo je výraz Eskimák urážlivý a má sa používať označenie Inuit?

Nehovorte im Eskimáci. Slovo Eskimák je neslušné, keďže v preklade znamená „požierač mäsa“ a znie to, ako keby ste povedali Rómoci Cigáň. Sú to Inuiti, pôvodní obyvatelia, ktorí osídlili Grónsko z Aljašky, Kanady a Sibíru a dlho boli utláčaní Dánmi.

Čo jedia v Grónsku a aké je typické jedlo?

Mattak (alebo Maktuk) je koža z veľryby

Jedným z najznámejších grónskych jedál je „Mattak„, čo je tradičný pokrm z morskej veľryby. Mattak sa skladá z kúskov tuku a kože a je veľmi obľúbený v grónskej kuchyni. Ďalším populárnym jedlom je „Kiviak„, ktorý je vyrobený z vykostených alkejí (morských vtákov).

Maktuk je typické Grónske jedlo
Maktuk je typické Grónske jedlo

Mattak sa zvyčajne rozreže na malé kúsky a podáva sa spolu s kožou. Koža je spravidla želéovitá a tuk je mastný, s intenzívnym, niekedy zemitým nádychom. Konzumuje sa surový, čo znamená, že sa nevarí ani nepečie. Je to dôležitý zdroj tuku a živín pre inuitov, ktorí žijú v drsných podmienkach Arktídy.

Tuk poskytuje organizmu energiu a pomáha mu zabezpečiť dostatočnú tepelnú izoláciu v chladnom prostredí. Pre inuitov a miestnych obyvateľov Grónska však mattak predstavuje dôležitú súčasť ich kultúry a stravy.

TIP: Ja som si na chuť Mattak musel zvykať. Ak je to pre vás šok, pokvapkajte si ho citrónom, mne to pomohlo. Prirovnal by som ho k chrupavke.

Riasy, bolule a rastliny ako typická Grónska kuchyňa

Okrem toho sa grónska kuchyňa rada upriamuje aj k ďalším rybám, ako napríklad treskám, halibutom a krevetám. Rovnako sú populárne aj surové alebo fermentované rybie jedlá, ako je „Kæstur hákarl“, čo je fermentovaný žraločí mäso, a „Ræstur fiskur“, čo je fermentovaná treska.

V grónskej kuchyni sa tiež často využívajú miestne rastliny, riasy a bobule, ako napríklad „Niviarsiaq“, čo je druh arktickej byliny podobnej šalátu, a „Qajaqarralik“, čo sú divoké bobule podobné brusniciam.

Sobí mäsový koláč
Sobí mäsový koláč

Je dôležité poznamenať, že grónska kuchyňa je ovplyvnená modernou kuchyňou a vplyvmi z iných krajín. Väčšie mestá v Grónsku ponúkajú rôznorodé reštaurácie a jedlá z celého sveta, aby uspokojili potreby miestnej populácie aj turistov. Na mňa pôsobilo veľmi úsmevne, keď som v hlavnom meste, Nuuku, objavil Thajskú reštauráciu.

Cestujte.

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.