Čo vidieť v Brne počas návštevy? Moje tipy na výlety a super wellness

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Brne? Brno je metropola Moravy a inak živé, prevažne študentské mesto. Je tu mnoho miest, kde sa dá stráviť čas, a tým nemyslím len všadeprítomné krčmičky.


Ak nemáte čas článok čítať, vypočujte si ho ako podcast:


Čo vidieť v Brne a kam na výlet do Brna

A je jedno, či to je celodenný výlet, predĺžený víkend alebo pokojne aj týždeň. Všade sa dá v pohode dostať “šalinou”, sieť električiek a busov je hustá a 24-hodinový lístok stojí iba 90 korún (3,50 EUR).

výlet do brna
Čo vravíte na letný výlet do Brna?

Moja kamarátka sa presťahovala z Bratislavy do Brna a hovorí mi, že nemohla spraviť lepšie. Že v Brne je pohodovejšia atmosféra, ľudia sú milší a nemá pocit, že by sa niekam naháňala. Síce som v Brne nikdy nežil, navštívil som ho niekoľkokrát a minimálne z povestného nočného života môžem povedať, že návšteva Brna rozhodne stojí za všetky drobné. Či už ako celodenný výlet zo Slovenska (čo si myslím, že je málo) alebo víkend v Brne.


TIP: Ja vždy v Brne na ubytovanie využívam AirBnb. Tu vám prikladám kupón na 30 € na prvú noc a tiež konkrétny byt v Brne, kde rád prespávam. Je v úplnom centre.


Čo vidieť v Brne? Toto sú pamiatky.

  • Katedrála sv.Petra a Pavla,
  • hrad Špilberk,
  • múzeum mesta Brna,
  • systém podzemných chodieb (katakomb),
  • kostnica,
  • Vila Tugendhat,
  • labyrint pod Zeleným Trhom,
  • wellness Maximus a zoo.

V centre sú určite najväčšími dominantami novogotická katedrála sv. Petra a Pavla na vŕšku Petrov (otvorená každý deň, vstupné tam nie je, ale za 40 korún sa dá vybehnúť na vežu a pozrieť do klenotnice) a hrad Špilberk. Odporúčam najmä kvôli výhľadu. Tam je múzeum mesta Brna, ale určite sa oplatí prejsť si kasematy, teda systém podzemných chodieb, ktoré slúžili v 18. a 19. v storočí ako jedno z najdrsnejších väzení v Európe.

V neďalekom historickom centre skúste nájsť aj brnenského draka pri vchode do radnice alebo zalezte pod zem – do labyrintu pod Zelným Trhom, alebo do kostnice pri kostole sv. Jakuba. Tá mi pripomínala parížske katakomby, ktoré sú najväčším masovým hrobom na svete. A kde sú? V Paríži.

Dobré pivo v Brne, podniky a bary

Nájsť v Brne podnik s dobrým pivom, kávou či jedlom, je najľahšia vec na svete. Určite prehľadajte uličky za kostolom sv. Jakuba – na uliciach Běhounská a Kozí je to jeden štýlovejší podnik za druhým. Výčap “Na Stojáka”, Lokál, vegánska reštaurácia Forky’s, alebo choďte na miešaný drink v známom “Bare, který neexistuje”. Podobná lokalita, kde nájdete veľa super krčmičiek, je štvrť Veveří. A ak sa vám ale žiada typicky českej atmosféry a dokonale načapovaného piva, určite zakotvite v legendárnom hostinci U Bláhovky. Pre miestne pivo a niečo k nemu sa vyplatí zájsť do pivnice hotelu Pegas – pivo si varia vlastné a utopence či nakladané hermelíny sú vždy výborné. Ak hľadáte odpoveď na otázku čo vidieť v Brne, pozrite sa na dno pohára, haha.

Ja som to počas jednej návštevy spravil tak, že sme si kamoškou zobrali z krčmy Ponava pivo do ruky a zamierili do Parku Lužánky. Bol plný ľudí sediacich na tráve, ktorí sa proste bavili. Mne sa táto atmosféra veľmi páčila. Také Česko =D


ANKETA: Láka vás výlet do Brna?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Vila Tugendghat v Brne, návšteva a prehliadky

Mimo úplného centra je najlákavejšia prehliadka funkcionalistickej Vily Tugendhat, zapísanej v UNESCO. Ide o jednu zo základných stavieb modernej architektúry. Prehliadky prebiehajú každý deň okrem pondelka, ale je tam nátresk, takže si určite treba rezervovať vstupenku vopred. Občas to tam zatvárajú kvôli rôznym eventom, všetko je napísané na stránke. Už ani neviem, ako veľmi ma s touto vilou mučili na výške, kde som študoval architektúru. Táto vila udala trendy modernej architektúre a zariadeniu, ako ho poznáme dnes a síce som nikdy nebol vo vnútri, chystám sa. Len je to tam trošku problém a návštevu Vily Tugendghat treba plánovať dlho dopredu.

Ak je v Brne pekne, v lete sa môžete prejsť popri brnenskej priehrade (chodia tam električky, smer Bystrc), alebo dokonca previezť loďou od apríla do októbra. A ak nie je pekne, stačí zapadnúť do Technického múzea v Královom poli s technickou herňou či historickou svetelnou panorámou. Čo vidieť v Brne?

Výlet do Brna a návšteva kostnice

Okrem všetkého spomenutého sa v Brne koná hrozne veľa kultúrnych udalostí – väčšinou v centre alebo na Veveří. Sám som bol veľmi prekvapený, keď som tu bol. Toto mesto nenormálne žije kultúrou. V univerzitnom kine Scala (aj s útulným barom) sa niečo deje takmer neustále, rovnako ako v jednom z mnohých divadiel. A ak vám nevadia väčšie davy, tak vždy na jar môžete zavítať na prehliadku najlepších ohňostrojov Ignis Brunensis. Alternatívnejšiu kultúru hľadajte napríklad na Skleněnej Louke.

Brno je doslova plné menších zaujímavých miest a študentského života. Dá sa spoznávať aj neplánovane, jednoducho sa zatúlať a spoznať malú krčmičku či objaviť nový park. Oproti Prahe je tam predsa len menej zhonu a uvoľnenejšia atmosféra. A najmä – Brno nie je príliš turistické, takže môžete rovno zapadnúť medzi dobrosrdečných Moravákov. Ja sa sem vždy rád vrátim, síce mi často stačí jeden celý deň a celý víkend by som tu asi nemal čo robiť – ak by bol môj program iný, ako sa poflakovať po baroch s kamošmi. Brno mám radšej ako Prahu.

Čo vidieť v Brne počas návštevy
Panoráma Brna.
Čo vidieť v Brne počas návštevy
Kostnica.

Brno wellness Maximus

Čo robiť v Brne, keď je zlé počasie? Mám jednoznačný tip. Maximus resort Brno. V poslednej dobe nachádzam stále väčšiu záľubu vo wellness svetoch a Maximus je jeden z najlepších, aké som kedy navštívil. Nachádza sa za Brnom a bez auta sa sem dostať mierne komplikovane, no stále sa to dá. Ja som sa odviezol električkou 1, 3 alebo 11 na konečnú zastávku Přístaviště, odkiaľ chodí kyvadlová doprava zdarma rovno do Maximusu. Neviem ale v akých intervaloch, no určite to majú na svojom webe. Ja som prišiel a počkal.

Určite by som sem išiel, ak bude v Brne zlé počasie. To množstvo sáun a saunových rituálov, a hlavne, to ochladzovacie jazierko v strede celého rezortu. Zamiloval som sa. Ak neviete čo robiť v Brne keď prší, bežte to môjho obľúbeného Maximus resortu.

Čo vidieť v Brne a kam ísť na výlet

Návšteva Brna sa rozhodne nedá porovnávať s návštevou Milána či Budapešti, no ak naozaj neviete kam ísť a čo vidieť, no nechce sa vám hodiny chodiť po múzeách a sedieť vo vlakoch, Brno na víkend je úplná lahôdka.

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.