7 tipov kam v Bratislave do prírody bez auta podľa miestneho

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam v Bratislave do prírody bez auta? Hlavné mesto Slovenská má obrovskú výhodu v tom, že je obklopené prírodou. Zo severu sú to krásne Karpaty a Bratislavské mestské lesy, z juhu a východu zas lužné lesy a povodie Dunaja. Dostať sa preto z Bratislavy do prírody bez auta nie je nič zložité. Čítajte ďalej.

Ako v Bratislave používať MHD, kde a ako si kúpiť lístok, koľko stojí

6 tipov kam v Bratislave do prírody bez auta podľa miestneho
6 tipov kam v Bratislave do prírody bez auta podľa miestneho

Používať mestskú hromadnú dopravu v Bratislave nie je nič náročné. Väčšina autobusov je moderná, napríklad táto linka 61 z letiska má špeciálne držiaky na batožinu. Tu sú spôsoby ako si kúpiť lístok čo najlacnejšie. Ceny lístkov podliehajú zmenám, tu si pozrite aktuálny cenník.

 • TIP: Ak sa vám nechce študovať rozpis dole, tu je výcuc: Najlacnejšie vás vyjde jedna cesta ak si kúpite celoročnú električenku. Ak v Bratislave nežijete stiahnite si aplikáciu IDS BK, kde sú lístky najlacnejšie ak si tam dobijete kredit. Najdrahšie vás vyjde SMS lístok.
 • TIP 2: Ak idete do Bratislavy na celodenný výlet, kúpte si buď 24h lístok alebo plaťte bankomatovou kartou v označovačoch v MHD jednoduchým priložením karty (bez stláčania tlačidiel), maximálny denný limit je 4,80 Eur – ak sa budete voziť viac, už nič neplatíte, no nezabudnite tú istú kartu priložiť vždy pri každom prestupe. Ak príde revízor, váš lístok je vaša platobná karta.

Detailný rozpis:

 1. Najlacnejšie vyjde celoročná neobmedzená električenka v prípade, že v Bratislave žijete. Električenka stoji 239 Eur/rok v zóne 100+101 a môžete sa s ňou voziť bez limitu na všetkých denných a nočných spojoch.
 2. Lístok cez aplikáciu IDS BK, kde je potrebné si dobiť kredit alebo uložiť bankomatovú kartu. Polhodinový lístok tu vyjde 0,97 Eur bez zľavy.
 3. Papierový lístok v automate vyjde 1,10 Eur za pol hodinu bez zľavy. Väčšina automatov berie platobné karty.
 4. Elektronický lístok zakúpený v označovači priamo v MHD vozidle: Za 30 minút zaplatíte 0,97 Eur bez zľavy, stačí priložiť elektronickú kartičku ktorú si vybavíte.
 5. Elektronický lístok zakúpený v označovači priamo v MHD vozidle platený bankomatovou kartou: Za jednu cestu s prvým prestupom do 45 minút zaplatíte 1,20 Eur, denný maximálny limit je 4,80 Eur. Kartu musíte priložiť aj pri prestupe.
 6. SMS Lístok: 40 minút stojí 1,20 €, pošlite ľubovoľný znak na číslo 1140. Za 70 minút zaplatíte 1,70 €, pošlite ľubovoľný znak na číslo 1100. Za 24 hodín zaplatíte 5,40 €, pošlite ľubovoľný znak na číslo 1124

Tip na výhodné a lacnejšie cestovanie v MHD pre rodiny s deťmi

Čitateľka Mirka mi do komentára na Facebooku napísala skvelý tip:

Počas sobôt, nedieľ a dní pracovného pokoja s držiteľom základného denného cestovného lístka môže cestovať aj ďalšia dospelá osoba a až 3 deti do dovŕšenia 18 rokov. Podmienkou takéhoto využitia je, že v skupine cestujúcich je 1 dospelý a 1 dieťa (vo veku 0 až 18 rokov),“ Tento 24h listok stoji 7,60 a plati v CELEJ integrovanej doprave v Bratislavskom kraji a okolí (IDS BK). Čiže vlaky, regionálne autobusy, MHD a všetko.
@milan_bezmapy 🚋 Je to jednoduchá matematika, vždy bude verejná hromadná doprava lacnejšia a ekologickejšia. Auto má svoje opodstatnenie, no v meste ho netreba, že? Aj tento rok Dopravný Podnik Bratislava pokračuje v úspešnom projekte #sMHDpozelenej kde každý víkend, až do jesene, vypraví špeciálne ekologické elektrobusy do Mestských lesov. Tu sú všetky linky, autá nechajte toto leto v garáži: 29 na Hrad Devín, Devínsku Kobylu a Sandberg 43 na Železnú studničku 44 na Kolibu a Horský park 52 smer Potočná na Biely Kríž, pozorovateľňu Vydrica 144 na Kamzík 154 smer Horáreň Krasňany 31,32,37,39 ZOO Bratislava #sMHDpozelenej #bratislava #slovakia #doprava #mhd #slovensko #visitbratislava @dp_bratislava ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Ako naplánovať trasu v MHD Bratislava

Ja osobne najradšej používam Google Maps, ktoré mi naplánujú trasu z bodu A do bodu B aj s prestupom a vyznačenou linkou. Funguje aj appka IDS BK, imhd či Ubian, no vravím, mne stačí Google Maps.

Tipy kam v Bratislave do prírody bez auta

V tomto článku vám v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava predstavíme tie najobľúbenejšie lokality Bratislavčanov s tipmi ako sa sem dostať pomocou mestskej hromadnej dopravy. Aj toto leto, až do jesene, sú vypravované špeciálne ekologické autobusy do obľúbených lokalít v prírode, čiže auto môžete nechať soma. Sú to tieto:

 1. Výlet na hrad Devín, Devínsku Kobylu a Sandberg bez auta
 2. Výlet na Železnú studničku bez auta
 3. Výlet na Kolibu a do Horského parku bez auta
 4. Výlet na Biely Kríž a k pozorovateľni Vydrica bez auta
 5. Výlet k Horárni Krasňany a pešia túra do Marianky
 6. Výlet na Kamzík bez auta
 7. Výlet do ZOO Bratislava bez auta
@milan_bezmapy Super, že @dp_bratislava chápe, že Bratislavčania milujú prírodu. Preto aj tento rok spustili môj obľúbený projekt “S MHD po zelenej”. Až do jesene nás budú do Bratislavských mestských lesov voziť špeci ekologické elektrobusy, tu je zoznam liniek, uložte si: 29 na Hrad Devín, Devínsku Kobylu a Sandberg 43 na Železnú studničku 44 na Kolibu a Horský park 52 smer Potočná na Biely Kríž, pozorovateľňu Vydrica 144 na Kamzík 154 smer Horáreň Krasňany 31,32,37,39 Zoo Ktorý spoj využijete? Všetky linky patria pod zónu 100+101 a platí na ne bežný lístok aj električenka, ktorú si môžete zakúpiť na dpb.sk/elektricenka #sMHDpozelenej #bratislava #slovakia #doprava #mhd #slovensko #zoobratislava ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Výlet na hrad Devín, Devínsku Kobylu a Sandberg bez auta

Nasadnite na autobus č. 29 na Hrad Devín, Devínsku Kobylu a Sandberg. Hrad Devín je jedným z najstarších a najvýznamnejších hradov na Slovensku. Nachádza sa na sútoku riek Dunaj a Morava, neďaleko Bratislavy.

V areáli hradu sa nachádzajú rôzne expozície a informačné tabule o histórii hradu, archeologických nálezoch a udalostiach, ktoré sa na hrade odohrali. Ja som sem zobral svojich kamarátov z USA a padli na zadok.

TIP: V mojom blogu su prečítajte čo vidieť v Bratislave s turistom zo zahraničia.

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle a bývalá protilietadlová raketová základňa

Odtiaľ je to len na skok na Devínsku Kobylu či Sandberg. Na nej odporúčam Vyhliadkovú vežu a hneď oproti je aj bývalá protilietadlová raketová základňa.

Sandberg je prírodná pamiatka nachádzajúca sa na území Devínskej Kobyly v Bratislave a je známa svojimi paleontologickými nálezmi a nádhernými výhľadmi – odporúčam pri západe slnka 🙂

Kam v Bratislave do prírody bez auta? Na Hrad Devín.
Výlet na hrad Devín
Rozhľadna na Devínskej Kobyle
Rozhľadna na Devínskej Kobyle

Výlet na Železnú studničku bez auta autobusom č.43

Autobus číslo 43 vás z Patrónky vezme na Železnú studničku, ktorá je obľúbenou rekreačnou oblasťou v Bratislave v Malých Karpatoch a súčasťou lesoparku Bratislava. Táto lokalita ponúka množstvo príležitostí na oddych, turistiku, šport a relaxáciu v prírode. Názov „Železná studnička“ pochádza od železitého prameňa, ktorý sa tu nachádza a bol známy svojimi liečivými účinkami.

V minulosti sa voda z prameňa používala na liečbu rôznych ochorení a v 19. storočí bola oblasť populárnou kúpeľnou destináciou. Vybudovali sa tu kúpeľné domy a hotely, ktoré prilákali množstvo návštevníkov a nájdete ich tu dodnes.

V oblasti sú vybudované miesta na grilovanie a piknik, kde si môžete pripraviť vlastné jedlo a stráviť príjemný deň s rodinou a priateľmi. Prejdite sa až na Kačín alebo na Partizánsku lúku.

Moderný autobus 43 vás vyvezie z Patrónky až na Železnú studničku
Moderný autobus 43 vás vyvezie z Patrónky až na Železnú studničku

Výlet na Kolibu a do Horského parku bez auta

S autobusom číslo 44 sa dostanete až na Kolibu a do Horského parku. Horský park je o niečo menší, no stále zaujímavý. Určite sa zastavte na punčový rez alebo bratislavské rožky do Horáreň Horský park a pozrite sa aj na Pruger-Wällnerovú záhradu, ktorá je kúsok od kaviarne.

To nové komunitné centrum, ktoré tu nedávno postavili, milujem. Môžete si tu prísť posedieť a za dobrovoľný príspevok v domčeku urobiť čaj a okolo Slavína sa prejsť pešo naspäť do centra Bratislavy.

Kam v Bratislave do prírody bez auta
Kaviareň Horáreň horský park
Komunitné centrum v Pruger-Wallner záhrade
Komunitné centrum v Pruger-Wallner záhrade

Výlet na Biely Kríž a k pozorovateľni Vydrica bez auta

Biely Kríž je obľúbená turistická a rekreačná lokalita v Malých Karpatoch neďaleko Bratislavy. Táto oblasť je ideálnym miestom na turistiku, cyklistiku a oddych v prírode. Dostane vás sem linka číslo 52. Prejdite sa až k pozorovateľni zvierat Vydrica, ja ju odporúčam pri východe slnka. Ak neviete kam v Bratislave do prírody bez auta, skúste Biely kríž.

Pozorovateľňa zvierat Vydrica
Pozorovateľňa zvierat Vydrica

Výlet k Horárni Krasňany bez auta a túra do Marianky

154 vás odvezie až k Horárni Krasňany, tu sa viete dobre najesť v podniku Šínweg alebo si doniesť vlastné špekačky a opiecť ich v Horárni na Peknej ceste (Hájovňa). Moja obľúbená túra odtiaľto je až do Marianky, odkiaľ sa potom viete vrátiť prímestským autobusom. Celá túr trvá do dvoch hodín a zvládnete ju aj so športovým detským kočíkom.

Kam v Bratislave do prírody bez auta? Skúste výlet na Kamzík bez auta

144 je číslo spoja, ktorý vás vyvezie na Kamzík. Vrch Kamzík je dominantou Koliby a nachádza sa tu televízna veža Kamzík, ktorá je jedným z najvyšších bodov v Bratislave. Veža ponúka reštauráciu a vyhliadkovú plošinu s panoramatickým výhľadom na Bratislavu a okolie. Prípadne skúste rozhľadňu na Americkej lúke.

Je tu tiež sánkarská dráha, ktorá je populárna v zimných mesiacoch. V letných mesiacoch je k dispozícii bobová dráha, ktorá ponúka adrenalínový zážitok pre celú rodinu, rovnako ako desiatky turistických chodníkov.

Kde sa dá a môže opekať na Kamzíku

Na Kamzíku sú rôzne priestory a vyhradené miesta na opekanie. Môžete si vybrať miesto v blízkosti televíznej veže Kamzík alebo niekde v okolí. Nezabudnite si priniesť všetko potrebné na opekanie, ako sú uhlie, drevo, gril, špajle, tanieriky, príbory, papierové uteráky a podobne.

Opekanie na Kamzíku
Opekanie na Kamzíku

Výlet do ZOO Bratislava bez auta

31,32,37,39 sú linky idúce do ZOO Bratislava, ktorá je populárna atrakcia pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Nachádza sa v priestoroch Mlynskej doliny v Bratislave a ponúka širokú škálu zvieracích druhov z rôznych častí sveta.

Článok vznikol v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.