3 tipy na zámky a kaštiele v okolí Bratislavy kam ísť na výlet

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kaštiele v okolí Bratislavy, ktoré sa oplatí navštíviť: Ku kaštieľom v okolí hlavného mesta mám veľmi blízky vzťah, keďže som v minulosti jeden pravidelne navštevoval na dennej báze. Konkrétne kaštieľ v Malinove, kam som štyri roky chodil na strednú školu. Ten som sa ale do tohto článku rozhodol zaradiť iba veľmi okrajovo, keďže spolu s parkom chátra a je hanbou Malinova.

Okolité dediny sú na tom oveľa lepšie. Tento článok si radšej uložte do záložiek a vyberte sa aj vy na výlet za kaštieľmi v okolí Bratislavy =)

Zámky a kaštiele v okolí Bratislavy ktoré sa oplatí navštíviť počas výletu

3 tipy na zámky a kaštiele v okolí Bratislavy kam ísť na výlet
3 tipy na zámky a kaštiele v okolí Bratislavy kam ísť na výlet

Bratislava má vo svojom okolí koooopec kaštieľov. Pomaly každá jedna dedina má ten svoj, dokonca aj niektoré mestské časti Bratislavy. Prečo je ich tu ale toľko? Sú to bývalé vidiecké sídla pánov. V tomto článku spolu navštívime:

  • Kaštieľ v Tomášove,
  • kaštieľ v Bernolákove,
  • kaštieľ v Pezinku.

*okrem týchto je aj kaštieľ v Studenom, no ten možno navštíviť iba ak ste členom dákeho programu či čo. Prišiel som, zaparkoval, zbadal tabuľu o zákaze vstupu a otočil sa. Ak sa chcete pozrieť aj na kaštieľ v dezolátnom stave v parku, ktorý ani omylom nevyzerá, že sa oň stará Záhradnícka škola, zabehnite pozrieť aj kaštieľ v Malinove. Bol postavený na základoch stredovekého hradu ako neskororenesančný a neskôr klasicisticky zrekonštruovaný. Cestou cez Malinovo si ho nejde nevšimnúť, kvôli obrovskému 13 hektárovému parku.

Kaštieľ v Malinove, hrad Eberhard, anglický park a Záhradnícka škola

Do vlastníctva rodiny Apponyiovcov, jednej z najvplyvnejších grófskych rodín v Uhorsku, sa dostal v 19. storočí. Preto je tento kaštieľ prezývaný aj Apponyiho kaštieľ. Je to štvorkrídlová budova s dvomi poschodiami. Zaujímavosťou je jeho park nazývaný aj anglický krajinný park, o ktorý sa už od roku 1923 starala záhradnícka škola. Hrad, na ktorých základoch stojí tento kaštieľ – hrad Eberhard vznikol medzi rokmi 1344 a 1385 a patril pod uhorské panstvo. Vtedy bola súčasťou hradu aj vodná priekopa, ktorá časom zarástla a vyschla. Dnes tam vidno len pozostatky. Určite sa tu prejdite a dajte si kolečko okolo kaštieľa, kedysi tu boli aj zaujímavé zbierkové druhy drevín s vysokou hodnotou, dnes len burina.

Pred vstupom do areálu parku, priamo v centre Malinova vedľa autobusovej zastávky, je parkovisko, kde sa dá zaparkovať. Odiaľ to je peši ku kaštieľu zhruba dve minútky cez park. Nezabudnite sa po ceste zastaviť na čerpacej stanici ShellZa natankovanie viac ako 25 litrov paliva, kúpy dvoch SMART vôd do ostrekovačov či využitia prémiového umývacieho programu, dostanete kartičku so stieracím kódom a zľavu do 50% na produkty od Philips. Členovia vernostného programu Shell ClubSmart si môžu žreb zaregistrovať aj do lotérie, kde sa denne losuje o produkty Philips alebo 50 000 Shell ClubSmart bodov.


Kaštieľ v Tomašove a Art Hotel Kaštieľ známy pre svadby

Kaštieľ v Tomašove sa, podobne ako jeho sused, môže pýšiť rozľahlým parkom s pôvabnou záhradnou architektúrou. Spolu s noblesou salónov a nezvyčajnou tekvicovou záhradou, ako tento kaštieľ Majorháza opísal v roku 1782 dobový cestovateľ Gottried von Rotenstein. Počas vojen sa v tomto kaštieli vystriedalo stovky ľudí, počas 1. svetovej vojny slúžil ako vojenská nemocnica, počas 2. svetovej vojny to bol už znárodnené nápravno-výchovné zariadenie pre dievčatá a neskôr aj pre chlapcov. Medzi vojnami tam turistov ubytovávali ako v hoteli.

Po rekonštrukcii v roku 2010 sa Tomašovský kaštieľ stal oficiálnym hotelom s názvom Art Hotel Kaštieľ. V najstaršom parku na Slovensku majú aj minigolf. Wellness, romantická večera či prechádzky v parku, len 20 kilometrov od centra Bratislavy. Počas letných horúčav aj outdoorový bazén vedľa kaštieľa či piknik s košom plným dobrôt. Ja som tu kedysi dávno v roku 2017 aj spal, prečítajte si moju recenziu ubytovania v Art Hotel Kaštieľ v Tomašove. Určite ste už o kaštieli počuli, minimálne preto, že v sezóne sa tu odohráva jedna svadba za druhou.

Parkovanie tu majú vyriešené trochu neprakticky, treba prejsť autom cez areál, priamo popod kaštieľ a cez park pokračovať až na parkovisko pre verejnosť. Trochu dosť to kazí dojdem, keď sedíte na terase s kávou a vedľa stola prechádza veľká Audina.

Kaštieľ v Tomašove a Art Hotel Kaštieľ známy pre svadby Milan Bez Mapy
Kaštiele v okolí Bratislavy a Milan Bez Mapy
Art hotel Kaštiel v Tomašove
Art hotel Kaštiel v Tomašove.
Park pri kaštieli v Tomašove
Kaštiele v okolí Bratislavy a Milan Bez Mapy

Kaštieľ v Bernolákove a golfový areál

Kaštieľ v Bernolákove bol postavený už v 18. storočí, je považovaný za jeden z prvých šľachtických rezidencií prepojených s prírodným prostredím. Navštívila ho aj Mária Terézia. Kaštieľ dokončili v roku 1722 podľa plánov cisárskeho dvorného architekta rakúskeho pôvodu – Fischera z Erlachu, v tom čase bol jeden z najvýznamnejších architektov Európy. V parku okolo kaštieľa bola zriadená sochárska výzdoba, ktorá sa neuchovala. Dnes tam nájdeme golfové ihrisko, tenisové kurty, paintball a na pánskych lúkach možnosť vyskúšať lukostreľbu či chytiť rybu v súkromnom rajóne.

Bernolákovský kaštieľ prešiel vážnejším poškodením, vyhorel a dokonca ho takmer zničili vojnové útoky počas druhej svetovej vojny. Pôvodné zariadenie kaštieľa sa nezachovalo, nachádzame tu ale reprezentatívne znaky barokového sídla ako dvojramenné schodište a rad salónov. Niekoľkoposchodová trojkrídlová dispozícia spolu s nárožnými vežami a centrálnou oválnou vežou vytvárajú úžasné miesto pre akékoľvek spoločenské podujatie. Ja si ho pamätám ešte ako ruinu, s kamošmi sme sa chodili hrávať dovnútra, bicyklom z Malinova. Dnes je kaštieľ v Bernolákove krásne zrekonštruovaný.

Interiér kaštieľa v Bernolákove a Milan Bez Mapy
Interiér kaštieľa v Bernolákove a Milan Bez Mapy.
Kaštieľny park v Bernolákove a golfový areál
Kaštieľny park v Bernolákove a golfový areál.
Kaštieľ v Bernolákove a golfový areál
Kaštieľ v Bernolákove a golfový areál.

Šimák zámok v Pezinku

Šimák zámok Pezinok je z obdobia renesancie, ktorý sa nachádza v Zámockom parku postavený v 13. storočí ako sídlo pre veľmožov zo Svätého Jura a Pezinku. V parku sa nachádzal vodný hrad ako stredoveké sídlo. Kvôli neustálym útokom ho obklopovali dve vodné priekopy, takže do hradu sa dalo dostať len pomocou padacích mostov. Stredoveká podoba vodného hradu bola zachovaná až dodnes, čo dodáva zámku vôňu jedinečnosti. Na Slovensku je to ojedinelý úkaz.

V 19. storočí sa k zámku dostali Pálffyovci a prerobili ho do romantických podôb. Upravili aj záhradu a vznikol nádherný anglický park so vzácnymi stromami. V južnej časti zámku sa nachádza vináreň, ktorá reprezentuje Zámocké vinárstvo so starou sudovinou.

Ubytovanie poskytujú aj v romantickej veži. Zaujímavosťou sú najvyššie matrace na Slovensku, so svojou výškou 27 cm. Wellness, záhrada s pávmi, ktoré občas utečú a vinárska pivnica. O dokonalý gurmánsky zážitok sa postarajú dve hradné reštaurácie. V Šimák zámku v Pezinku som tiež spal, prečítajte si recenziu s detailnými tipmi a fotografiami priamo z hotela.

Nádvorie zámku v Pezinku.
Nádvorie zámku v Pezinku.
Wellness svet a sauny v Šimák hoteli v Pezinku
Wellness svet a sauny v Šimák hoteli v Pezinku.
Pálfyho reštaurácia
Pálfyho reštaurácia.
Zámocký park v Pezinku
Kaštiele v okolí Bratislavy a Milan Bez Mapy

3 tipy na zámky a kaštiele v okolí Bratislavy kam ísť na výlet

Téma kaštieľov a parkov v okolí Bratislavy je veľmi rozsiahla a vedel by som o nej písať do nekonečna. Natankujte si na Shellke plnú a vyberte sa po mojich stopách cez kaštiele a zámky v okolí Bratislavy. Je to celkom fajn aktivitka na pobyt v prírode na čerstvom vzduchu, keďže všetky kašiele majú svoje veľké parky. Ak vás však zaujímajú napríklad lietadlá, pripravil som pre vás zoznam deviatich tipov na miesta, odkiaľ možno pozorovať pristávanie lietadiel na letisku v Bratislave*Tento článok vznikol v spolupráci so SHELL Slovakia.

Shell lotéria.
Shell lotéria.

S láskou, Milan Bez Mapy

3 COMMENTS

  1. Prekrsáne a milované hory! Najkrajšie miesto aby si človek odpočinul a upokojil sa. A ak sa k tomu pridajú tie všetky povery etno ľudí, potom príbehy sú ešte zaujímavejšie. Zbožňujem tak krajinu, ako i tie tradície, sú živé

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.