Otvorené krajiny a 11 exotických miest, kam sa môže v zime na dovolenku

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Otvorené krajiny, ktoré sú v exotike a možno ich navštíviť bez karantény? Touto otázkou sa zaoberám už niekoľko dní. Moja letenka do Argentíny čaká, či na lietadlo v januári nastúpim, alebo nie. Argentína je stále zatvorená a vyzerá to, že si budem musieť nájsť náhradu. Poďme sa teda pozrieť na možnosti, kam sa dá cestovať do exotiky do krajiny, ktorá je zelená a otvorená.

Otvorené krajiny v exotike, ktoré sú zelené a možno ich túto zimu navštíviť bez karantény na dovolenku

POZOR: Tento článok bol aktuálny v čase jeho písania, piateho decembra. VŽDY si danú krajinu ešte raz overte na stránke Ministerstva zahraničných vecí. Pri návrate na Slovensko z uvedených krajín platia podmienky, ktoré sú na vyššie uvedenom linku.

Otvorené krajiny v exotike, ktoré sú zelené a možno ich túto zimu navštíviť bez karantény na dovolenku
Otvorené krajiny v exotike, ktoré sú zelené a možno ich túto zimu navštíviť bez karantény na dovolenku

Otvorené krajiny do ktorých možno cestovať na zimnú dovolenku bez karantény

 1. Aruba,
 2. St.Marteen,
 3. Bahamy,
 4. Brazília,
 5. Dominikánska republika,
 6. Kuba,
 7. Kolumbia,
 8. Maldivy,
 9. Panama,
 10. Seychely
 11. Dubai

+ je otvorené aj Mexiko, Kostarika, vraj aj Tanzánia, no do týchto krajín Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča cestovať. Kam ale teraz odporúča, že? =)


Aruba a St.Marteen cez Covid

Aruba– voľný vstup pre krajiny Európy. Cestujúci z rizikových krajín, zákazníci JetBlue, majú možnosť využiť pred vstupom na ostrov domáci test na báze slín od certifikovaného výrobcu, nie je nevyhnutné vykonať PCR test. Tu si pozrite lacné letenky na Arubu.

St. Maarten – Pred príchodom na ostrov je nevyhnutné vyplniť formulár o zdravotnom stave (je to potrebné vykonať elektronicky 72 hodín pred príchodom). Na ostrov je nevyhnutné cestovať s ochrannou tvárovou maskou a dezinfekciou rúk.


Bahamy cez Covid a otvorené krajiny

Každý cestujúci pri vstupe do krajiny je povinný:

 • predložiť COVID-19 PCR test nie starší ako 5 dní;
 • pred cestou požiadať o zdravotné cestovné povolenie, tzv. Health Travel Visa na stránke TRAVEL.GOV.BS. Proces trvá do 72 hod.;
 • počas pobytu vyplniť online zdravotný dotazník;
 • podstúpiť COVID-19 Rapid Antigen Test v piaty deň pobytu;
 • nosiť ochranné rúško a dodržiavať sociálny odstup na verejných priestranstvách.

Test COVID-19 PCR nemusia predložiť deti do 10 rokov. Po príchode do krajiny nie je potrebné byť v karanténe.  Od 14. novembra 2020 musí každý cestujúci pri žiadosti o cestovné vízum uzatvoriť COVID- 19 zdravotné poistenie platné počas trvania pobytu na Bahamách. Poplatky za cestovné víza vrátane testu Rapid Antigen Test, ktorý sa robí v 5. deň pobytu:

 • 40 USD pre návštevníkov, ktorí strávia na ostrove menej ako 4 noci
 • 60 USD pre návštevníkov, ktorí strávia na ostrove viac ako 4 noci

Brazília cez Covid

Pozemné hranice so susednými štátmi zostávajú zatvorené. Naďalej platí dočasný zákaz vstupu cudzincov do Brazílie, pre pozemnú a lodnú dopravu. Výnimku majú držitelia povolenia na pobyt v krajine a tranzitu cestujúcich cudzincov za podmienok, že smerujú na letisko (pri ceste autom, loďou) a preukážu sa letenkou na návrat do krajiny svojho pobytu.

Všetky medzinárodné letiská sú opäť v štandardnom režime a vstup do krajiny cudzincom letecky je bez obmedzení. Niektoré letecké spoločnosti môžu vyžadovať negatívne výsledky COVID-19 testu pred nástupom do lietadla. Brazília na vstup do krajiny negatívny COVID-19 test nevyžaduje. Tu nájdete lacné letenky do Ria. *aktuálne ku 5.12.2020


Dominikánska republika cez Covid

Cestujúci prichádzajúci do krajiny musia podstúpiť COVID-19 Rapid Test, výnimku tvoria cestujúci, ktorí predložia negatívny COVID-19 test nie starší ako 5 dní. V prípade pozitívneho výsledku sú cestujúci premiestnení do určených zdravotníckych zariadení. Na letiskách  je povinné nosiť ochranné rúško. Všetky letiská majú inštalované snímače telesnej teploty. Po príchode do krajiny nie je povinná karanténa. Pre vstup do krajiny je potrebné si zakúpiť turistickú kartu. *aktuálne ku 5.12.2020


Cestovanie na Kubu cez Covid

Od 15. novembra 2020 sa obnovili komerčné a charterové lety na medzinárodnom letisku José Martí v Havane. Každému cestujúcemu bude na letisku meraná telesná teplota. Cestujúci so zvýšenou teplotou alebo príznakmi prenosného ochorenia budú izolovaní a podrobia sa ďalšiemu vyšetreniu. V platnosti zostáva epidemiologický dohľad pre cestujúcich prichádzajúcich do krajiny. t.j. každý cestujúci musí predložiť vyplnený formulár o zdravotnom stave a je povinný podstúpiť test PCR priamo na letisku.

Turisti, ktorí sa ubytujú v rekreačných zariadeniach alebo na súkromí sú povinní podstúpiť len prvý test PCR na letisku a zostávajú v izolácii do výsledku testu (24-48 hod.). Tu nájdete lacné letenky na Kubu a nezabudnite si tiež prečítať moje blogy o Kube.

Cestovanie po Kube počas Covidu.
Cestovanie po Kube počas Covidu.

Cestovanie do Kolumbie cez Covid a otvorené krajiny

Kolumbia od 17. septembra 2020 zrušila dočasný zákaz vstupu cudzincov do krajiny pre leteckú dopravu. Naďalej ostávajú uzavreté všetky pozemné hranice, vrátane riečnych a morských prístavov (do 1. decembra 2020). Medzinárodné komerčné lety sú čiastočne obnovené. Od 5. novembra 2020 sa pri vstupe do krajiny nevyžaduje negatívny výsledok PCR testu.

Cestujúci, ktorí majú v úmysle vstúpiť alebo odísť z krajiny, musia 24 hod  až 1 hod.  pred cestou vyplniť online formulár. Tu nájdete lacné letenky do Kolumbie. a prečítajte si moje blogy o Kolumbii.

Kolumbia počas Covid.
Kolumbia počas Covid.

Cestovanie na Maldivy cez Covid

Krajina je opätovne otvorená turizmu, všetci cestujúci môžu požiadať o mesačné turistické víza po príchode bez poplatku. Vstup do krajiny je od 10. septembra 2020 podmienený preukázaním negatívneho PCR testu na COVID-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Turisti musia pri vstupe predložiť platnú rezerváciu v niektorom z hotelov/rezortov v krajine. Tu nájdete lacné letenky na Maldivy a prečítajte si moje blogy o Maldivách.

Maldivy počas Covidu.
Maldivy počas Covidu.

Cestovanie do Panamy cez Covid

Vládne úrady povolili štandardné komerčné letecké spojenia do/z Panamy. Každý cudzinec vstupujúci do Panamy sa musí preukázať negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 48 hodín.Pri príznakoch na ochorenie COVID-19 cudzinec na vlastné náklady absolvuje ďalší test pri príchode a do jeho negatívneho výsledku zostáva v karanténe. Preukázanie negatívnych testov na COVID- 19 môžu vyžadovať aj samotné letecké spoločnosti. Tu nájdete lacné letenky do Panamy a prečítajte si čo vidieť v Paname.


Cestovanie na Seychely cez Covid

Vstupovať do krajiny môžu len občania krajín s nízkym alebo stredným rizikom výskytu COVID-19. Od 16. novembra 2020 nie je Slovensko na zozname krajín, ktorých občania majú povolený vstup na Seychely. *aktuálne ku 5.12.2020


Cestovanie do Dubaja cez Covid

Vstup do emirátu Dubaj je povolený pre osoby, ktoré sa preukážu negatívnym RT-PCR testom (certifikovaný v anglickom jazyku) nie starším ako 96 hodín. Preukázať sa negatívnym testom je povinnosť už pred odletom, v opačnom prípade nebude umožnený check-in. Po prílete na letisko je potrebné vyplniť tlačivo o zdravotnom stave a stiahnuť si povinnú aplikáciu.

Tlačivo a informácie o stiahnutí aplikácie budú k dispozícií ako v lietadle, tak i po pristáti pred pasovou kontrolou. Po prílete budú občania SR podrobení opätovnému RT-PCR testu na letisku. Do oznámenia o výsledku testu je povinnosť ostať bez možnosti voľného pohybu na mieste pobytu, ktoré je uvedené v príslušnom tlačive. Tu nájdete lacné letenky do Dubaja a prečítajte si moje blogy o Dubaji.

Cestovanie do Dubaja počas Covidu.
Cestovanie do Dubaja počas Covidu.

Otvorené krajiny a 11 exotických miest, ktoré možno túto zimu navštíviť na dovolenku cez Covid-19

Ja len toľko, že si radšej vždy overte danú krajinu deň pred odletom na stránke Ministerstva zahraničných vecí. Verím, že sa vyššie spomenutý zoznam čoskoro rozšíri o nové krajiny a my budeme môcť cestovať normálne, ako predtým.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.