Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy ako predísť strate batožiny a ako riešiť keď kufor z lietadla nepríde. Aj tento článok je súčasťou článkov zo série Milan búra mýty, kde každý týždeň rozoberám cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria.

Kto môže za stratený kufor na letisku, letecká spoločnosť?

@milan_bezmapy Kam sa stratil môj kufor na letisku po ceste na dovolenku? Reklamovať ho a pýtať kompenzáciu je otrava. V novom dieli Milan búra mýty mám pre vás 3 tipy ako znížiť šancu, že vám kufor naložia do zlého lietadla. #milanbezmapy #milanburamyty #dnescestujem #dovolenka #kufor #letisko #cestovanie ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Ľudia radi hovoria, že už nikdy nepoletia touto leteckou spoločnosťou, lebo im po ceste na dovolenku stratili kufor. Je to ale hlúposť. Aj keď je pravda, že letecké spoločnosti legálne sú zodpovedné za naše stratené kufre na letisku po ceste na dovolenku, v skutočnosti ide o ľudský faktor. Priamo letecká spoločnosť so stratou kufra väčšinou nemá spoločné nič. Ročne sa stratia až tri milióny kufrov.

Prečo sa strácajú kufre a kde je môj stratený kufor na letisku?

Môžu za to zamestnanci letiska a handlingovej spoločnosti. Ako sa ale kufor stratí? Obvykle ide o zlé označenie kufra zamestnancom letiska, naloženie do zlého lietadla zamestnancom letiska alebo máte príliš krátky prestup. Obvykle sa stratený kufor väčšinou vždy nájde do dvoch dní a toto sú moje tipy ako nestratiť batožinu po ceste na dovolenku:

TIP: Tu si pozrite aktuálne akciové letenky do celého sveta. Odkaz si uložte, pravidelne sa aktualizuje.

Tipy ako predísť strate batožiny

Kufre sa strácajú z týchto troch dôvodov:

  • Kufre sa v lietadle strácajú, ak máte prestup kratší ako je jedna hodina, kde reálne nie je dostatok času na to, aby sa kufor preložil z jedného lietadla do druhého a pokračoval s vami.  Vyberajte si letenky, kde prestup je dlhší ako jedna hodina, obvykle na veľkých letiskách, ako je Paríž, New York či Frankfurt.
  • Odporúčam kvalitné cestovné poistenie, ktoré vám pokryje náklady na kúpu najdôležitejších vecí, ktoré budete potrebovať počas doby, kým bude kufor cestovať za vami na dovolenku.
  • Cestujte iba s príručnou batožinou, dá sa do nej zbaliť úplne v pohode. Moja najdlhšia cesta iba s príručnou batožinou trvala sedem mesiacov. Tu si prečítajte moje tipy ako sa zbaliť do malej príručnej batožiny. a nezabudnite si prečítať čo nemôže ísť do príručnej batožiny.

Čo robiť, keď mám stratený kufor na letisku

  1. Oznámte to letiskovým pracovníkom: Okamžite sa obráťte na personál letiska a oznámte im stratenu batožiny. Získajte kontakt na mieste, kde môžete podať oficiálnu sťažnosť a získať potrebnú dokumentáciu.
  2. Vyplňte formulár stratenej batožiny: Požiadajte o vyplnenie formulára stratenej batožiny, ktorý vám poskytnú. Poskytnite čo najviac podrobností o svojej batožine vrátane farby, veľkosti, značky a ďalších identifikačných znakov. Ak máte potvrdenie o odletu alebo palubnú vstupenku, priložte ju k formuláru.
  3. Získajte referenčné číslo a kontaktné informácie: Uistite sa, že dostanete referenčné číslo, ktoré vám pomôže sledovať proces hľadania batožiny. Získajte tiež kontaktné informácie zodpovednej osoby alebo oddelenia na letisku, ktoré sa zaoberá stratou batožiny.
  4. Získajte informácie o vyhlásení hodnoty batožiny: Ak ste mali v batožine cenné veci, ako elektroniku, šperky alebo dôležité dokumenty, informujte personál o ich prítomnosti a požiadajte o vyhlásenie ich hodnoty.
  5. Požiadajte o potvrdenie a sťažnosť: Požiadajte personál o potvrdenie o stratenej batožine a nezabudnite si zaznamenať mená a kontaktné údaje príslušných pracovníkov. Ak sa domnievate, že bola preukázaná nedbanlivosť, požiadajte o príslušný formulár na podanie sťažnosti.
  6. Buďte trpezliví, pretože proces môže trvať nejaký čas.
Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny
Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.