Najkrajšie pláže sveta, ktoré by som doprial každému Slovákovi

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Najkrajšie pláže sveta? Takých rebríčkov tu už bolo, nie? Aj keď nie som veľmi plážový typ a skôr by si ma našiel na turistickom chodníku vo Vysokých Tatrách, alebo v New Yorku, sem-tam sa objavím aj na dákej tej pláži. Rozhodol som sa napísať o tých najkrajších plážiach z celého sveta, ktoré som navštívil a čo ma na nich zaujalo. 

Najkrajšie pláže sveta

Pre mňa osobne je skôr krajšia pláž taká, kde nie sú žiadne služby. Myslím, žiadne beach bary, hudba, reštaurácie a lehátka. Presne také pláže som našiel napríklad v Kostarike, čo je čistá džungľa. Do tohto zoznamu som pridal aj niektoré „komerčnejšie“, no iba preto, že majú svoje odľahlé časti, kde som bol úplne sám.

Tento článok som rozdelil na štyri časti:

  1. Najkrajšie pláže na Maldivách,
  2. najkrajšie pláže v Karibiku,
  3. najkrajšie pláže v Juhovýchodnej Ázii a
  4. najkrajšie pláže na Havaji.

„Na pláži mám rád ticho, šum paliem a mora. Žiadnu hudbu a ukričané deti s rukávmi.“


Najkrajšie pláže na Maldivách

Už je to pár rokov, čo som sa vrátil z Maldív a stále trvám na tom, čo som povedal v momente, keď som odtiaľ odlietal – na Maldivách sú najkrajšie pláže na celom svete. Tak čistú vodu, biely piesok a gýčovo farebné rybičky som nevidel nikde inde na svete. Maldivy sú už dlhú dobu na prvom mieste môjho zoznamu najkrajších pláží a myslím, že tam ešte dlho ostanú.

Na Maldivách som navštívil viacero pláží, a napríklad najznámejšia pláž na ostrove Maafushi, ma vôbec nezaujala. Prečo? Neprišla mi v ničom odlišná, ako pláž v talianskom Bibione. Na druhej strane, zamiloval som sa do ostrova Dhiffushi a tiež počul veľa dobrého o ostrove Thoddoo a ostrove Fulhadhoo. Veď, presvedč sa sám:

pláže na maldivách
Dobré ránko.
pláže na maldivách
Pri ostrove Dhiffushi je ešte tento menší ostrov.
pláže na maldivách
Vzadu vidíš hlavné mesto. Pohľad z Villingili.

Maldivy mám doteraz zafixované presne takto, ako ich vidíš na obrázku. Dlhé pláže, veľa slnka a perfektne čisté more. Nemyslím si, že na tomto svete objavím ešte krajšie miesto, ako sú Maldivy a ich pláže. Ako som povedal, nie som plážový typ, no kvôli Maldivám by som bol ochotný to na pár dní zmeniť.


Najkrajšie pláže v Karibiku

O Karibiku sa nie nadarmo hovorí, že má jedny z najkrajších pláží na svete. Navštívil som rôzne časti karibského pobrežia a našiel pekné, no aj škaredé. Rozhodne najväčším sklamaním bola pre mňa pláž vo Varadere na Kube. Našťastie, pobrežie Kolumbie, Kostariky, Panamy či Mexika, to zachránili.

Karibik, a všeobecne Stredná Amerika, mi išli po chuti oveľa viac, ako napríklad Juhovýchodná Ázia. Miestna kultúra, jedlá, španielčina a menej turistov, mi prišli ako super kombinácia. Preto som tu minulú zimu strávil až päť mesiacov, kde som svoju cestu začal v Kolumbii a cez Panamu, Kostariku a Mexiko, prešiel až do Kalifornie, odkiaľ som na jar odletel domov.

beach playa blanca cartagena colombia
Playa Blanca v Kolumbii.

Playa Blanca je považovaná za najkrajšiu pláž v Kolumbii. Stačí sa vyhnúť jej komerčnej časti, prejsť sa troškou na jej severnú časť a zrazu nájdeš takéto miesto bez reštaurácií a predavačov náramkov. Nájdeš ju na severe Kolumbie, asi hodinu cesty od mesta Cartagena. Priprav sa však na to, že je tu extrémne horúco a vlhko, z čoho mi trochu po týždni prepínalo a presunul som sa do Panamy.

najkrajšie pláže sveta
Playa Negra v Kostarike.
najkrajšie pláže sveta
Playa Cocles.

Pláže v Kostarike som si zamiloval. Aj keď farbou svojho piesku a čistotou mora sa nemôžu porovnávať s Maldivami, to ticho a dažďový prales za chrbtom spôsobili, že som si tu svoj pobyt predĺžil ešte o štyri dni navyše. Kostarika je super krajina, škoda, že sú tu ceny ako v USA.

Kostarika je pre turistov veľmi príjemná krajina a všade sa dá dostať miestnymi autobusmi. Tým, že sem chodí veľa Američanov, tu všetci hovoria po anglicky celkom dobre. Stačí si ľahnúť do hojdacej siete, pozorovať leňochody a povedať Pura Vida!

najkrajšie pláže sveta
Pláž pri Alberto’s Beach Restaurant na ostrove Cozumel v Mexiku.

Ostrov Cozumel, ktorý je len 30 minút plavby od známej Playa Del Carmen, má druhý najväčší koralový útes na svete. Je preto rajom potápačov. Prvý je v Austrálii, The Great Barrier Reef. Celý článok a recenzie pláží na ostrove Cozumel si prečítaj tu. Ak si zaplatíš plavbu výletnou loďou po Karibiku, je vysoko pravdepodobné, že jednou zo zastávok bude aj Cozumel. Na jeden deň stačí.

Ja som na Cozumeli strávil týždeň, čo nebolo veľmi šťastné rozhodnutie, no aspoň som ochutnal všetky reštaurácie s tacos, haha. Odporúčam prenajať motorku a obísť celý ostrov dokola.

milan bardún blog
Ostrov Cozumel, autor Ľuboš Ďurica.

Najkrajšie pláže v Juhovýchodnej Ázii

Vôbec neviem, či sem mám dávať aj pláže v Thajsku. Sú nádherné, no tak preplnené, že som z nich nemal absolútne žiadne pozitívne pocity. Tu sú dve fotky z ostrova Phi Phi v Thajsku. Opticky určite pláž Phi Phi patrí medzi najkrajšie pláže sveta, no zrejme mimo sezóny.

Odporúčam prenajať kajak a obísť si všetky tie mini zálivy a malé jaskyne, ktoré sú v okolí. Navyše, cena za prenájom kajaku sa dá slušne zjednať, ak ste viacerí. Ale ako hovorím, tie masy turistov, ktoré tu boli vždy a vždy budú, mi totálne pokazili dojem z juhu Thajska. Odporúčam najmä sever a chrámy v okolí Chiang Mai, no tam nie je pláž. Najkrajšie pláže sveta sú aj v Thajsku, len sa treba dobre poobzerať.

pláže na phi phi
Phi-phi.
pláže na phi phi
Thajsko.

Juhovývhodná Ázia nie je iba Thajsko, že? Počul som veľa chvál na pláže v Malajzii, hlavne na ostrove Langkawi a tiež na Filipínach. Tu som navšívil malý ostrov Malapascua, ktorý je tiež rajom potápačov. Filipíny sú krajina inej dymenzie. Internet je tu tak pomalý, akoby ani nebol a všetko trvá nekonečne dlho. Ideálne miesto, ak potrebuješ vypnúť – doslova.

kam na Filipíny
Langob beach na ostrove Malapascua na Filipínach.
kam na Filipíny
Ostrov Malapascua, Filipíny.

Najkrajšie pláže na Havaji

Havaj je už iná liga. Ostrovy, ktoré patria USA, no s Amerikou nemajú nič spoločné. Okrem známej pláže Waikiki, ktorá je celkom oničom, som najmä na ostrove Big Island objavil niekoľko pláží, ktoré sú presne také, ako som si ich predstavoval. Pamätaj však, že na Havaji sú veľké vlny, preto sem chodí veľa ľudí surfovať. Najkrajšie pláže sveta sú aj na Havaji.

Pláž Makalawena, ktorá má tak hrozný prístup, že sa mi po ceste k nej skoro rozpadlo auto je tá, ktorú som si z Havaja zapamätal najviac. Malakawena sa nachádza kúsok od letiska, no ide sa k nej cez lávové pole – mieste, ktoré bolo kedysi zaplavené lávou a dnes vyzerá ako mesačná krajina. Vďaka tomu na tejto pláži málokedy stretneš viac, ako desať ľudí.

Na Veľkom ostrove na Havaji je tiež Black Sand Beach, čo je pláž, kde sa liahnu korytnačky. Tak čierny piesok som videl iba v Kostarike a tu. Bolo by super zobrať piesok z Maldív a z Havaja a porovnať ich. Prečítaj si celý článok o tom, čo vidieť na Big Islande na Havaji. Pláže na Havaji rozhodne patria medzi najkrajšie pláže sveta.

Pláž Waikiki
Pláž Waikiki v Honolulu stačí tak na pol dňa.
Makalawena beach.
Prečo ísť na Havaj
Neznáma pláž, ktorú som objavil náhodou.
Prečo ísť na Havaj
Makalawena beach.

Pláže majú svoje čaro. Ja ich nevyhľadávam z jedného dôvodu, nemám rád slanú vodu na pokožke…a piesok v zadku. Avšak, ako som spomenul vyššie, sem-tam, z dvojtýždňovej dovolenky si dať dva dni na pláži, nikomu neuškodí.

4 COMMENTS

  1. jej parada 🙂 to mi pripomenulo moje krasne roky prezite na cayman islands s hrstkou slovakov, ktorych som tam stretla…boli to jedny z naj naj rokov v mojom zivote.

  2. Jasné 🙂 hlavne na ostrove Ko Tao a Ko Lanta je ich plno, stačí požičať skúter a jazdiť popri pobrežiu. Potom na Krabi Ao Phra Nang Beach a na ostrove Ko Phangan Haad Rin Beach pokiaľ nie je full moon party 🙂
    Stačí iba vypadnúť z turistických oblastí a o pár km ďalej si skoro sám. Vždy si požičiam skúter a zastavujem tam, kde sa mi chce. Keď som videla Patong beach na Phukete alebo Maya Bay, tak som sa tiež zhrozila 😀

  3. Ahojky, a aké pláže v Thajsku si navštívil? Jasné, že PhiPhi a Phuket sú preplnené, sú najviac turistické. Ale dajú sa nájsť aj miesta, kde si skoro sám a je to raj na zemi 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.