Návšteva Patagónie: Kedy a kam ísť, čo vidieť a koľko to stojí

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Patagónie je snom mnohých milovníkov prírody. A síce som viac mestský typ, Patagóniu som v čase písania tohto článku navštívil už trikrát, jej Argentínsku aj Čílsku stranu. V tomto článku vám poradím ako na návštevu Patagónie, kam ísť, čo vidieť a na čo si dať pozor pred cestou. Vamos!

Návšteva Patagónie a na čo si dať pozor pred cestou

Návšteva Patagónie, kedy a kam ísť, čo vidieť a koľko treba peňazí
Návšteva Patagónie, kedy a kam ísť, čo vidieť a koľko treba peňazí

Kde je Patagónia a v ktorých štátoch sa rozkladá

Patagónia je rozsiahla oblasť na juhu Južnej Ameriky, ktorá sa rozprestiera cez časti Argentíny a Čile. Tento región je známy svojou nádhernou divokou krajinou, zahŕňajúcou hory, ľadovce, jazerá a úchvatné scenérie.

Je to obľúbená destinácia pre dobrodružných turistov a milovníkov prírody. Za mňa to je jedna z najkrajaších častí Južnej Ameriky, a to hovorím, že ja som mestský typ.

Ako sa dostať do Patagónie a kedy je najlepšia návšteva Patagónie

Keďže sa Patagónia rozprestiera v dvoch štátoch, Argentíne a Chile, budete musieť priletieť buď do Buenos Aires alebo Santiago de Chile, a odtiaľ si zobrať ďalšie lokálne lety.

Cestovať sa do Patagónie nie je nič náročné a nedostupné. Z hlavných miest sme letia priame lety niekoľkokrát denne. Budete si však musieť ujasniť, kam chcete cestovať a podľa toho si zostaviť itinerár. Pár tipov na to v akom poradí a čo navštíviť nájdete nižšie.

Kedy je najlepšie ísť na výlet do Patagónie a cestovať

LETO, december až február

Leto je najlepší čas na návštevu tejto časti sveta. Medzi decembrom a februárom budete mať istotu pekného počasie a obrovskou výhodou sú aj dlhé dni. Čím južnejšie pôjdete, tým dlhšie dni zažijete.

Je to najlepší čas na turistiku a záruku krásneho horského počasia. Jediná vec, ktorá vás môže odradiť sú vysoké ceny, miestami až extrémne. Za ubytovanie, jedlo, dopravu a všetko. Patagónia je také Švajčiarsko Južnej Ameriky.

JESEŇ, marec až máj a JAR, september až november

Jeseň a jar sú obdobia, kedy je tu menej turistov a nižšie ceny. Pre fotografov je to čas, kedy sa menia farby listov a kvitnú rôzne druhy rastlín, a hoci sú teploty chladnejšie, stále je možné absolvovať väčšinu túr, no s rizikom, že niekedy môže pršať.

ZIMA, jún až august

V zimných mesiacoch nechcete ísť do Patagónie, pokiaľ nelyžujete. Zima je tu drsná, fúka a všade je veľa snehu. Niektoré oblasti môžu byť uzavreté alebo obmedzené kvôli zimným podmienkam.

Lyžovačka v Patagónii

Avšak pre tých, ktorí milujú lyžovanie alebo chcú zažiť tú istú krásu Patagónie v inej atmosfére, môže byť zima zaujímavým obdobím. Konkrétne Bariloche je mesto, kde nájdete parádne lyžiarske svahy. Lyžovanie v Patagónii je veľmi obľúbené.

Ako cestovať po Patagónii

Záleží to od oblasti kam pôjdete, no veľmi populárnym spôsobom ako cestovať po Patagónii je v prenajatom karavane. Ceny za ubytovanie sú tu na juhu pomerne vysoké a porovnateľné napríklad s Nórskom. Moji nemeckí kamaráti a blogeri, Biggi a Flo, si pri ich poslednej návšteve Patagónie prenajali karavan a pozreli obe strany, aj v Chile aj v Argentíne.

Ak práve nemáte karavan, čo bol aj môj prípad, lebo som cestoval sám, najlepší spôsob ako cestovať po Patagónii je lietadlom či diaľkovými autobusmi. Tie sú v Južnej Amerike veľmi obľúbené.

Letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Patagónie v Argentíne

 • Aerolíneas argentinas je najdrahšia letecká spoločnosť v Argentíne, no s najlepšími časmi letov. Pri letoch do Patagónie z Buenos Aires odporúčam hľadať letenky z letiska AEP (Aeroparque), ktoré je priamo v meste. Druhé letisko EZE (Ezeiza) je hodinu od centra Buenos Aires, a verte mi, tú dlhú cestu nechcete absolovať. Oplatí sa s nimi lietať ak zbierate míle v skupine OneWorld.
 • FlyBondi a JetSmart sú niečo ako Argentínsky Ryanair. Majú fakt dobré ceny, odporúčam si pozrieť ich weby a porovnať ceny a časy letov. Ceny sú bez batožiny.

Letecké spoločnosti, ktoré lietajú do Patagónie v Chile

 • Latam je národná Čílska letecká spoločnosť, ktorá má pravidelné letenky do Patagónie, no za najvyššie ceny, obvykle je batožina v cene
 • JetSmart a SKY sú nízkonákladové letecké spoločnosti
Lietadlo leteckej spoločnosti Aerolíneas Argentinas na letisku v El Calafate
Lietadlo leteckej spoločnosti Aerolíneas Argentinas na letisku v El Calafate

Návšteva Patagónie v Argentíne a kam ísť

Argentínska Patagónia ma oslovila viac. Jednak mi príroda príde krajšia a dramatickejšia, cenovo je tiež dostupnejšia než tá strana v Chile.

San Carlos de Bariloche

Bariloche moje milované. Ležiace v argentínskej časti na severe Patagónie, je nádherná oblasť s bohatou prírodou a množstvom aktivít. Samotné mesto je super ako základňa na výlety, no ak očakávate divokú Patagóniu, tu ste ešte moc na severe. Bariloche má krásne hory a jazerá, no na ľadovce tu je teplo. Zato jazerá majú fenomenálne.

Určite nevynechajte výlet autobusom do Llao llao a odtiaľ pešo na túru smerom Cerro Llao Llao – Punto Panorámico, ktoré je hneď vedľa, historickú štvrť Colonia Suiza, Mirador Lago Moreno, piváreň Cerveza Patagonia – Cerveceria Bariloche, lanovku na Cerro Catedral a perfektnú horúcu čokoládu v Refugio 1931.

TIP: Keď tu budete, pripravte si veľa nervov na miestne autobusy. V Bariloche som bol dvakrát a odteraz nepochopil, kedy a ako chodia autobusy. Majú super sieť, ktorá vás dostane všade, no veľmi nízku frekvenciu. Počas turistickej sezóny sú busy totálne plné a meškajú.

Bariloche na mňa vždy pôsobilo ako také malé Tirolsko. Drevené domy, červené muškáty v oknách a veľmi veľa Európskeho vplyvu. Má silné historické spojenie s nemeckou komunitou. V polovici 20. storočia prišli do Bariloche nemeckí prisťahovalci, čo prispelo k formovaniu a rozvoju mesta. Ich kultúra, tradície a architektúra zostali zachované a dodnes majú výrazný vplyv na atmosféru a charakter mesta. V meste nájdete nemecké reštaurácie, pekárne, a dokonca aj festivaly, ako napríklad Oktoberfest.

Hotel Llao Llao pokladám za jeden z najkrajších na svete
Hotel Llao Llao pokladám za jeden z najkrajších na svete
Túry v okolí Llalo Llao v Bariloche
Túry v okolí Llalo Llao v Bariloche
Cerveza Patagonia je krásna piváreň v horách za Bariloche. Návšteva Patagónie je aj o pive.
Cerveza Patagonia je krásna piváreň v horách za Bariloche. Návšteva Patagónie je aj o pive.
Cerveza Patagonia a výhľady s pivom
Cerveza Patagonia a výhľady s pivom
Výhľady na jazerá v okolí Bariloche
Výhľady na jazerá v okolí Bariloche

El Calafate, výlet k ľadovcu Perito Moreno a El Chaltén

El Calafate je moja najobľúbenejšia časť Patagónie v celej Argentíne. Hoci samotné mesto nestojí za veľa a „nič tu nie je“, to čo je v jeho okolí, rozhodne stojí za zmienku. Samozrejme, ľadovec Perito Moreno, ktorý je absolútnou samozrejmosťou, no mňa veľmi zaujala aj túra na Cerro Wilichi, ktoré nájdete aj pod názvom Cerro Huyliche, okruh som dal za 6 hodín a 17 minút, no skoro mi odpadli nohy.

Prevýšenie je sem-tam drsné. Vezmite si vodu a jedlo, po ceste je presne 0 obchodov a tie dva zákazy vstupu, ktoré stretnete po ceste, ignorujte 🙂 Po ceste si všimnite aj Piedra de los sombreros a nezľaknite sa kráv a koní vo voľnej prírode. A ani tých poletujúcich supov nad hlavami. Toto je Patagónia! Z Calafate ľudia chodia aj na výlety k El Chaltén, čo je tak na jednu noc. To som ale neabsolvoval.

 • TIP: V reštaurácii La Lechuza Pizza y Pastas majú nenormálne pizze a červené víno. Odporúčam sa tu zastaviť rovno po túre na Cerro Wilichi.
Ľadovec Perito Moreno v El Calafate v Argentíne
Ľadovec Perito Moreno v El Calafate v Argentíne
Ľadovec Perito Moreno v El Calafate v Argentíne a Milan Bez Mapy
Ľadovec Perito Moreno v El Calafate v Argentíne a Milan Bez Mapy
túra na Cerro Wilichi, ktoré nájdete aj pod názvom Cerro Huyliche
túra na Cerro Wilichi, ktoré nájdete aj pod názvom Cerro Huyliche
Túra na Cerro Wilichi, ktoré nájdete aj pod názvom Cerro Huyliche
Túra na Cerro Wilichi, ktoré nájdete aj pod názvom Cerro Huyliche
V reštaurácii La Lechuza Pizza y Pastas majú nenormálne pizze a červené víno. Návšteva Patagónie je aj dobré jedlo.
V reštaurácii La Lechuza Pizza y Pastas majú nenormálne pizze a červené víno. Návšteva Patagónie je aj dobré jedlo.
Trek na Cerro Huyliche v El Calafate
Trek na Cerro Huyliche v El Calafate

Ushuaia a Tierra Del Fuego

Tierra del Fuego je argentínska provincia, ktorá sa nachádza na juhu krajiny. Táto oblasť je pomerne odľahlá a zahrňuje ostrov Tierra del Fuego a ostrovy. Je známa svojou prírodou, ktorá zahŕňa hory, jazerá, lesy a pobrežné oblasti.

Hlavné mesto provincie, Ushuaia, je považované za najjužnejšie mesto na svete a je východiskovým bodom pre plavby do Antarktídy. Taktiež je tu niekoľko národných parkov, ktoré ponúkajú možnosti na turistiku a pozorovanie divokej prírody. Tierra del Fuego má bohatú históriu spojenú s pôvodnými kmeňmi, ako sú Jaganovia a Onovia, a bola miestom raného osídlenia európskymi objaviteľmi.

No a mňa Ushuaia zaujala najmenej zo všetkého. Príroda je tu veľmi podobná Štrbskému plesu a ide hlavne o prístavné mesto 🙂 Ak sem ale pôjdete, urobte si trek na ľadovec Glaciar Martial, Tren del Fin del Mundo a výlet k Laguna Esmeralda.

Návšteva Ushuaia podľa Milana Bez Mapy
Návšteva Ushuaia podľa Milana Bez Mapy
Laguna Esmeralda v horách nad Ushuaia
Laguna Esmeralda v horách nad Ushuaia
Ľadovec Martial
Ľadovec Martial
Návšteva Ushuaia podľa Milana Bez Mapy
Návšteva Ushuaia podľa Milana Bez Mapy

Ako naplánovať výlet do Patagónie v Argentíne a aký zvoliť okruh a itinerár

V Argentíne si viete urobiť krásny okruh Patagóniou, odletieť z Buenos Aires rovno na juh do Ushuaia, odtiaľ preletieť do El Calafate, pokračovať lietadlom na sever do Bariloche a vrátiť sa do Buenos Aires. Prípadne opačne.

Ak sem idete prvýkrát alebo nemáte dosť času, odporúčam vynechať Ushuaia a ísť priamo do El Calafate a pokračovať do Bariloche. Väčšine cestovateľov však úplne stačí návšteva El Calafate a ľadovca Perito Moreno.

Návšteva Patagónie v Chile a kam ísť

Patagónia v Chile má pekné zákutia, no treba si uvedomiť, že je cenovo na tom vyššie než v Argentíne.

Punta Arenas a život Martina Kukučína v Čile

Prečítajte si môj článok o tom čo vidieť v Punta Arenas a kam ísť. V tomto meste som strávil nejaký ten čas a absolvoval niekoľko výletov, ktoré spomínam v článku. Určite nevynechajte vrak lode Lord Lonsdale, túru do rezervácie Reserva Nacional Magallenas, výlet loďou do mesta Porvenir na ostrove Tierra Del Fuego či tučniaky na ostrove Isla Magdelenas.

V porovnaní s Ushuaia, ktorá je neďaleko, mi príde Punta Arenas oveľa zaujímavejšie mesto, aj kvôli tomu, že tu žil Martin Kukučín. V mojom článku o živote Martina Kukučína v Chile píšem aj to, kde sa nachádza jeho dom a ako ho navštíviť.

Puerto Natales a národný park Torres del Paine

Puerto Natales je mesto nachádzajúce sa na juhu Čile, pri pobreží fjordov Patagónie. Je to vstupná brána do slávneho Národného parku Torres del Paine. Väčšina návštevníkov sa do tohto národného parku vydáva z Puerto Natales, rovnako ako ja.

Park ponúka turistické trasy, ľadovce, jazerá a impozantné skalné formácie ako sú „Towers“ a „Cuernos“. Môžete sem ísť prenajatým autom alebo cez nejakú cestovku, ktorá vám to tu ukáže. Ja som zvolil druhú možnosť.

Národný park Torres del Paine
Národný park Torres del Paine
Národný park Torres del Paine
Národný park Torres del Paine
Národný park Torres del Paine
Národný park Torres del Paine
Dom Martina Kukučína v Punta Arenas v Čile
Dom Martina Kukučína v Punta Arenas v Čile
Túra do rezervácie Reserva Nacional Magallenas. Návšteva Patagónie môže byť rozmanitá.
Túra do rezervácie Reserva Nacional Magallenas. Návšteva Patagónie môže byť rozmanitá.
Návšteva Punta Arenas podľa Milana Bez Mapy
Návšteva Punta Arenas podľa Milana Bez Mapy

Ako naplánovať výlet do Patagónie v Chile a aký zvoliť okruh a itinerár

Ak plánujete navštíviť Patagóniu v Chile, odleťte do Punta Arenas, kde sa ubytujte na niekoľko dní a urobte si výlety podľa môjho článku. Odtiaľ sa diaľkovým autobusom presuňte do Puerto Natales a zorganizujte si výlet do Torres del Paine. Z Puerto Natales viete odletieť naspäť do Santiaga.

Je lepšie ísť do Patagónie v Argentíne alebo v Chile? Kde je krajšie?

Za mňa je jednoznačne lepšia návšteva Patagónie na území Argentíny. Tu vám napíšem aj pár dôvodov:

 • Patagónia v Argentíne je lacnejšia, všeobecne vie byť Argentína veľmi lacná krajina pre turistu, ak sa vám podarí dobre zameniť peniaze. Pozn. pojem „veľmi lacná“ je v jednej vete s Patagóniou smiešny. Ceny sú tu stále vysoké, no nie tak ako v Chile.
 • Patagónia v Argentíne má viac miest, kde môžete ísť a čo vidieť. Ak máte obmedzený čas, odporúčam určite nevynechať El Calafate, no ak máte času viac, Bariloche a Ushuaia vie ponúknuť tiež krásny program.
 • Národné parky v Argentíne nie sú tak striktne strážené ako v Chile. Vysvetlím. Veľa národných parkov v Chile nemôžete navštíviť bez sprievodcu či s oficiálnym guideom. Všade sú vyznačené chodníčky a v praxi to vyzerá tak, že sa ľudia hýbu v konvojoch ako teliatka. Samozrejme, je to kvôli ochrane prírody, no ja mám rád v prírode slobodu a tú som našiel len v Argentíne, kde sa viete s rešpektom k prírode pohybovať ako sa vám páči.

Koľko stojí výlet a s akými výdavkami rátať keď ma čaká návšteva Patagónie?

Poďme si tu dať vzorový itinerár a nástrel cien s predstavou toho, koľko to môže celé dokopy stáť. Ide o orientačné ceny a dá sa to aj lacnejšie, ak si nájdete ubytovanie v hosteloch

 1. Spiatočná letenka do Buenos Aires z Viedne – 750 Eur
 2. Kombinovaná letenka z Buenos Aires do El Calafate, z El Calafate do Bariloche a z Bariloche do Buenos Aires – 400 Eur
 3. Ubytovanie na 3 noci v El Calafate pre dvoch – 180 Eur
 4. Ubytovanie na 3 noci v Bariloche pre dvoch – 300 Eur
 5. Výdavky na výlety, jedlo, dopravu – 500 Eur

Spou mi takýto výlet na týždeň v Patagónii vyjde na 2130 Eur. Cestujte.

Milan Bez Mapy

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.