Čo komu spravili (diabolské) cestovky, že chce každý cestovať bez nich?

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie bez cestovky je v poslednej dobe stále viac v kurze a šíri sa ako mor. Nič proti tomu nemám, no mám pocit, že v poslednej dobe sa ľudia začali pozerať na cestovky ako na diabolské firmy z úplného spodku pekla, ktoré chcú z každého z nás vytrieskať všetky peniaze za niečo, čo si môžeš spraviť aj sám. Tak prečo si to ale nespravíš?

PS: V tomto článku nie je žiadna zaplatená reklama a akákoľvek podobnosť s niekym konkrétnym je úplne (ne)náhodná =)

Cestovanie bez cestovky je ako mor na internete

Tento článok som chcel napísať už dlho.

cestovanie bez cestovky
Sú cestovky fakt tak hrozné?

Počas mojej blogerskej kariéry som za posledných päť rokov spolupracoval s niekoľkými cestovkami, či už na marketingovej alebo copywriterskej úrovni. Značky ako Bubo, Satur či cestovka Soda a pod. ma usvedčili v tom, že cestovanie bez cestovky môže (ale nemusí) byť hovadina.

Sám som bol jednou cestovnou kanceláriou, ktorej som písal texty na web, poprosený, aby som sa nepodpísal svojim menom pod články. Keď som sa opýtal, že prečo, bolo mi povedané, že „Vy blogeri často propagujete cestovanie bez cestovky.“ To nie je pravda. Alebo je? No, nie všetci.

Prečo? Vysvetlím.

Minule som si sadol s Ľubošom Fellnerom, riaditeľom cestovky Bubo, vrámci jednej kampane na súťaž o cestu okolo sveta, a na rovinu som sa ho opýtal otázku: „Čím sú cestovky stále úspešné, hoci dnes každý propaguje cestovanie bez cestovky a každý si vie kúpiť letenku za euro a ísť na Malorku?„. Ľuboš povedal toto:

Ľudia si kupujú kvalitu. Je to ako keď zariaďuješ byť. Vieš ísť do IKEA a sám si postaviť stôl do stredu izby. Keď ale chceš niečo pekné, či zariadiť kanceláriu, potrebuješ bytového architekta. Človek, ktorý chce cestovať kvalitne, musí mať profesionála.

Tu sa môžeme baviť o tom, čo je myslené pod pojmom „cestovať kvalitne“ a na druhej strane si myslím, že aj jednotlivec vie začiť perfektné zážitky rovnako kvalite, no kým sa zorientuje v krajine, kde sa nachádza, prejde nejaký ten čas. Minimálne pár dní. Hovorím z vlastnej skúsenosti a v tomto je veľká výhoda cestoviek oproti solo cestovateľom.

Tu teda prichádzajú na rad sprievodcovia z cestoviek, ktorí všetko poznajú, majú kontakty a svojho klienta berú iba na overené miesta a vedia odporúčiť napríklad aj dobré reštaurácie v Londýne. Myslím si, že pointa cestovky nespočíva v hľadaní leteniek a ubytka, ale služieb okolo toho a v šetrení času svojmu klientovi. Cestovky sú tiež vhodné pre ľudí, ktorí nemajú s kým ísť.

„Ísť na dovolenku cez cestovku nie je hanba.“ Milan Bez Mapy

Sám vo veľkom využívam cestovné kancelárie, najčastejšie v podobe celodenných výletov v meste, kde som. Cestovky som využil na Kube, ktoré mi zorganizovali celodenný výlet z Havany na Kube do Viňales, v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike, kde sme išli mikrobusom na Mys dobrej nádeje, či výlet do Londýna so sprievodcom. Na druhej strane, mám napríklad známu, Maťu Magulovú, ktorá sa vo väčšom venuje know-how cestovaniu bez cestovky, no na takej normálnej (a hlavne prirodzenej) úrovni – robí si svoj biznis, píše knihy, no otvorene nenabáda ľudí na to, aby si o cestovkách mysleli, že sú to deti Satana, ktoré by mali za kopytá visieť za kostolom.

Tu je príklad videa, ktoré som v roku 2016 natočil s Crazy Sexy Fun Traveler na Filipínach. Obaja cestujeme solo, no využitu služieb cestovných kancelárií sa ani jeden z nás nebráni.

Prečo sa teda ľudia pozerajú na cestovky ako na diabolské firmy, ktoré chcú každého iba obrať o peniaze a prečo si myslia, že služby sú zadarmo? Nie sú.

Sám som sa stretol s niekoľkými negatívnymi reakciami na to, že si za svoje marketingové konzultácie pýtam hodinovú sadzbu a že som vypol možnosť poslať mi správu na Facebooku. Ľudia mali veľa otázok, ktoré si vedeli jednoducho vygúgliť, typu aké má rozmery príručná batožina? Rozhodol som sa, že to už nebudem robiť za nich, keďže mi odpovedanie na správy zabralo aj dve hodiny denne. Dve nezaplatené hodiny. A čo z toho? Nič.

Osobne si myslím, že ľudia na Slovensku sa musia konečne naučiť platiť aj za nehmotné veci, ako sú služby a informácie, ktoré potrebujú. A tak je to aj v prípade cestoviek. Navyše, niekedy môže byť cestovanie cez cestovku lacnejšie, keďže majú zazmluvnené hotely a chartrové lietadlá, ktoré naplniť musia.

Najviac ma ale dostáva, keď vidím niekoho propagovať na internete cestovanie bez cestovky s argumentmi, že na tebe cestovka zarobí peniaze. Následne zorganizujem dvojhodinovú konzultáciu, kde ti nájdem letenky a ubytko (čo si vieš spraviť sám) a podám ti faktúrku na 65 € za to, že som za teba otvoril Skyscanner. Ehm?


Sú tri typy ľudí, s ktorými sa stretávam nielen na internete (so vzorovou fotografiou)

 1. Hejter cestoviek, ktorý nepôjde cez cestovku ani keby mu do kolena vŕtali.
 2. Človek, ktorý si vyberá podľa aktuálnych ponúk a vie si zvážiť pre, proti a vyberať.
 3. Človek, ktorý ide iba cez cestovku. Tu však môže vzniknúť problém.

Takto vyzerá typický hejter cestoviek a toto robí:

cestovanie bez cestovky
Hejter cestoviek v Kolumbii.

Idem si vybrať 5 dní dovolenky. Chcem niekam ísť, neviem kam, no viem, že chcem ísť bez cestovky. Hodiny trávim hľadaním letenky, píšem travel blogerom, či mi nepomôžu (zadarmo), neviem, ako je to s tou príručnou batožinou v Ryanair, lebo to menili, neviem, v ktorej časti mesta sa mám ubytovať a v konečnom dôsledku kúpim drahú letenku s hotelom na okraji mesta. Nespravím si on-line check in a na letisku zaplatím 40 €. Mám zlý rozmer batožiny a doplatím ďalších 30 €. Nadávam a hľadám, koho by som obvinil. Svoj čas na dovolenke zabijem sedením v metre, lebo nebývam v centre mesta a noc pred odletom domov spím na letisku, lebo som si kúpil letenku s odletom o piatej ráno.

 • Moja rada pre hejtera cestoviek: Skús sa zamyslieť nad tým, či to silou-mocou vyhýbanie sa cestovkám naozaj nepreháňaš. Niekedy je profesionál naozaj lepší ako spackaný výlet a vyhodené peniaze za nespravený on-line check-in.

Človek, ktorý si vyberá podľa aktuálnych ponúk

cestovanie bez cestovky
Na celodennom výlete na Mys dobrej nádeje s cestovkou.

Cestovanie cez cestovku mi nevadí, ak viem, že sa ponuka oplatí a program cestovky mi vyhovuje. Nechcem ležať nonstop na pláži a chcem aj niečo vidieť. Nechcem sa ale naháňať a na dovolenke si aj rád odpočiniem. Pozriem si letenky a porovnám ich s ponukou cestovky. Ak nájdem cez cestovku výhodný balíček, idem s nimi. Ak nie, idem bez cestovky. Prípadne si letenky a ubytovanie zorganizujem sám, no na jednotlivé mini výlety využívam miestne cestovky.

 • Nemám čo dodať. Presne takto to robím ja a sám som bol cez cestovku na viacerých výletoch v rôznych častiach sveta.

Človek, ktorý chodí iba cez cestovku

milan bardun bezmapy blog
Nemám čas riešiť letenky, chcem oddych pri mori.

Chodím zásadne iba cez cestovku. Obvykle si neviem, alebo nemám časť, na kupovanie leteniek, chcem zážitky, odpočinok a nejaký ten čas bez stresu. Moja práca je psychicky náročná a hľadám niečo, kde nemusím pohnúť prstom pre to, aby som si odpočinul.

 • Moja rada pre ľudí, čo chodia iba cez cestovku: Je to fajn, len niekedy potom vznikne problém, keď budeš musieť ísť niekam sám. Či už pracovne, alebo za rodinou. Tento problém nastáva už pri robení on-line checkinu, rozmeroch batožiny, priority, neprirority, a podobne. Nemám výhrady voči cestovaniu s cestovkou, no sem-tam je super vybehnúť na víkend do Milána, už len kvôli tomu, aby si vedel, ako to funguje a neostal paf, keď ta pošle šéf na služobku lietadlom. Vyskúšaj si aj cestovanie bez cestovky, no neber cestovky ako jedinú možnosť.

Ako spoznám dobré cestovné kancelárie?

Samozrejme, nie je cestovka ako cestovka a vždy sa nájdu aj čierne ovce, ktoré idú na klientov ako masovka a posielajú ich do hotelov a miesta, ktoré nemajú overené. Stačí si zapnúť televízne noviny v lete, kde sú tak obľúbené reportáže od ľudí, ktorí písali sťažnosti na cestovné kancelárie. Preto sa pri výbere cestovnej kancelárie sústreď na toto:

 1. Má cestovná kancelária poistenie proti insolventnosti? (pravdepodobne áno, je to povinné).
 2. Má už sa sebou jeden, či dva úspešné výlety?
 3. Má dobré referencie a skúsenosti ľudí?
 4. Máš dobrý pocit z komunikácie? Pre mňa je komunikácia, či už telefonická alebo mejlová, kľúčom k tomu, aký obraz si o ľuďoch a firmách vyváram v hlave.

Cestovanie bez cestovky a môj záver

Aby som to zhrnul, mne vôbec nevadí, keď chce niekto cestovať bez cestovky. Práve naopak. Aj svojich čitateľov chcem učiť k samostatnosti a k tomu, aby ich nemusel niekto vodiť za ručičku v momente, ako prejdú hranicu s Rakúskom.

Na druhej strane, Slovákov je 6 miliónov a ak by bol každý rovnaký, bola by to nuda. Viem sa vžiť do role bankového riaditeľa, ktorý chce svojich 21 dní dovolenky minúť na maximum, nestrácať čas hľadaním leteniek, ubytovania a čítaním recenzií. Tu prichádzajú na rad cestovné kancelárie, ktoré majú svoje destinácie overené a za svojho klienta zariadia všetko. Samozrejme, nie zadarmo.

Keď teda nabudúce uvidíš niekde extra super duper ponuku na výlet s cestovkou, zamysli sa, či by si išiel. Lebo cestovanie bez cestovky už dávno nie je machrovina a sám by som sa nechal nahovoriť na all inclusive v Egypte, ak by to bolo za dobrú cenu a nemusel by som nič vybavovať. Predsa len, niekedy dobre padne niečo také aj mne. Ja si to viem nakombinovať a nevidím problém s cestovkou/bez cestovky iba čiero bielo. Skús to aj ty.

13 COMMENTS

 1. Ak by predsa, nerozhodni sa pre CK Satur. Hrozná cestovná kancelária. Veľmi zlé služby, predražené ceny. Zaplatíte za to, čo vôbec nedostanete. Namiesto hotela bývate v chajde a peniaze vám nevrátia. Nepríjemný a neprofesionálny prístup. Neodporúčame využívať jej služby!

 2. Aj trochu chápem tú nedôveru voči cestovkám, lebo negatívne skúsenosti sa predsa šíria rýchlejšie ako pozitívne. Minulý týždeň sa tiež kolegovia v práci rozprávali ako v tom istom hoteli bol lepší servis a kvalifikovanejší delegát pre rakúskych dovolenkárov ako pre slovenských. Ale neodsudzovala by som takto každú jednu cestovku.
  Ja osobne cestovky nepoužívam, lebo ma baví vyhľadávať si sama kam pôjdeme, aké ubytovanie, čo tam budeme robiť…. celý týždeň byť iba v all inclusive rezorte alebo sa stále prispôsobovať 20tim ďalším ľudom by som asi nezvládla. Ale samozrejme, pokiaľ by som chcela precestovať viac miest v nedostupnejšej krajine ako je napr. Zanzibar, tak by som už skôr rozmýšľala nad cestovkou. To už by som sa sama neodvážila.
  Vďaka za článok 🙂

  • pekne si to napisala a tom porovnavani slovenskych a rakuskych cestoviek a delegatov som pocul uz vela, treba si ale uvedomit, ze Slovak chce ist na dovolenku za 300 €, Rakusan za 3000 €.

 3. Ja nie som cestovatel, riesim len rodinne dovolenky pri mori najma taliansko . A tam proste plati, ze SK cestovky su predrazene bez pridanej hodnoty. Ked idem priamo na IT agenziu tak usetrim minimalne tretinu ceny SK cestovky na to iste miesto. Niekto to napr. riesi cez CZ cestovky – tie su niekedy lacnejsie ako SK cestovky.
  Ide predovsetkym o vypocet ceny. Agenzia IT da pevnu sumu na apartman. SK cestovka cenu rozdeli na osoby a rozne poplatky . Takze je niekedy aj tazke dojst ku konecnej sume .

  • na tvojom mieste by som to riešil naozaj sám a bez agentúr a cestoviek …do Talianska lacnú letenku kúpiš za pár šupov v predstihu …ste rodina , približný termín si musíte zrejme určiť a objednať si apartmán , zrejme bez stravy nie je problém ….

 4. Dobrý článok a detto môj názor na vec . Tiež som alergický na základné otázky ..batožina , kde kúpiť letenky ako a čo …heknúť ..samozrejme , že hack to ani nie je .., ísť za euro na Malorku a potom sa na letisku modliť aby meškalo lietadlo , batožina a následné hurá na odškodné , tu sa mi už stráca zmysel cestovania . Sám som skôr sólo cestovatel …ak sa tak môžem nazvať po 94 videných , ale nie precestovaných krajinách , ale na ceste bežne využívam služby lokálnych cestoviek . Veľmi si už cesty ani neplánujem , dobrá letenka tak kupujem …ale pozriem aj nejaké cestovky , stane sa , že je dobrá ponuka a prakticky do tej ceny napr. s polpenziou sa ani sám nedostanem tak ju kľudne zoberiem . Asi toľko k veci .

  • jj presne o tomto hovorim, vsimam si, ze ludia casto hejtuju cestovky uplne zbytovne, aj ked je mi jasne, ze na Slovensku mame roznu uroven kvality. Avsak, pride mi nespravodlive hadzat vsetky do jedneho vreca a tvarit sa ako najvacsi pan, ked kupim letenku za euro.

 5. Tiez sme vyuzovali cestovne kancelarie aj cez Bubo som bol v USA ale vadilo nam byt viazany casovo na inych ludi aj na casy…mne sa napriklad pacilo niekde dlhsie a zniesol by som dlhsiu dobu v niektorom meste….a ked cestujem samostatne som si panom svojho casu idem kam mne sa paci a vsetko si riadim sam…cestovanie bez cestovky ma hlavne vyhody v tomto…ale ked niekedy pozeram ceny cestoviek…napriklad zanzibar na 12 dni pre 2 osoby all inlclusive s turkish airlines za 1670 eur by som sam nikdy nedal samostatne..

 6. Ja som ešte nikdy necestoval s cestovkou. Nie z dôvodu hejterstva, ale jednoducho mám rád tu výzvu ísť do neznáma, zariadiť si veci sám. Služby cestovnej kancelárie som vyskúšal len pri vybavovaní víz do Ruska, nakoľko sa v tej birokracii vyznajú viac ako ja. 🙂

 7. Videla som Tvoj post na FB, ale najprv som si chcela prečítať článok, tak koment píšem tu. V zásade máš pravdu. ČO urobili komu cestovky? Nuž, každý asi zbiera výsledky práce, ktorú urobil, resp. neurobil. Tie, ktoré ponúkali kvalitné a inovatívne služby to ustoja a tie, ktoré sa chcú len nabaliť, postupne zaniknú. Mám známeho, ktorý postavil z ničoho jednu z najväčších a najlepších cestoviek v Taliansku. Teda, nebolo to z ničoho, bolo to z vášne pre cestovanie a hlavne pre USA, ktorá bola dlho jeho top destináciou. Momentálne je jednotkou na trhu aj pokiaľ ide o svadobné cesty a cestuje s ním napr. Chiellini alebo Bonucci. Ten človek je v práci prakticky non-stop, lebo firma je ako jeho tretie dieťa. Keď niekde niečo rupne (napr. nedávno požiare v Kalifornii, štrajky, kalamity, prírodné katastrofy), tak dá svojim klientom stopercentnú asistenciu. To nie je maličkosť, pokiaľ ide o extotické a vzdialené destinácie.
  Pokiaľ ide o mňa, ja som cestovala s cestovkami veľa a skúsenosti mám aj také, aj také. Plus bol pre mňa vždy delegát, ktorý bol miestny a vedel povedať o tom-ktorom mieste oveľa viac, ako nejaká brigádnička zo Slovenska, ktorá si niečo málo naštudovala z papierov a v zásade len predcvičovala aerobik, keď sa nazbieralo dostatok ľudí, ochotných poskakovať v 37 stupňovej horúčave.
  Sama som išla napr. do Ríma, do Madridu, do Barcelony a pod. alebo na predĺžené víkendy do Lignana, lebo na nejaké motanie sa po meste alebo trojdňové ležanie pri mori naozaj cestovku nepotrebuješ.
  Jednoducho, záleží na tom, ako je človek vnútorne nastavený, koľko času a peňazí je ochotný investovať, kam ide s akým cieľom atď atď.
  P.s. Za vetu „sem-tam je super vybehnúť na víkend do Milána“ máš u mňa červený bod 🙂

  • Ahoj, Katka. Pozdravujem do Milána. Ono, každý sa cíti na niečo iné. Ako som napísal, mne cestovky vyhovujú v plánovaní lokálnych výletov, kde jendoducho miestne autobusy chodia zle, alebo cojaviemco. Kazdemu tak, na co sa citi, len ma trosku mrzi ten vseobecny slovensky hejt cestoviek.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.