Čo ochutnať v USA? Takto chutí typická americká kuchyňa

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo ochutnať v USA? Keď komukoľvek poviete, že sa chystáte do USA, každý vám povie, aby ste tam nepribrali. Krajina, kde aj na fľaši s vodou nájdete informáciu o tom, že obsahuje 0 kalórií. Je to však s Amerikou tak zlé, ako si všetci myslia? Rozhodol som sa napísať článok o tom, ako to s jedlom v USA vyzerá naozaj.


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:


Čo ochutnať v USA v Amerike? Toto je typická americká kuchyňa

Čo ochutnať v USA? Po svojej poslednej návšteve Ameriky som svoje návštevy USA prestal počítať. Krajinu za veľkou mlákou som navštívil viackrát ako Prahu a stále nevidel všetko. O USA existuje mnoho stereotypov typu, že Američania nepatria medzi múdrych ľudí, sú obézni a bohatí. Ako to však býva, ide o polopravdy. Keď žije v jednej krajine viac ako 320 miliónov obyvateľov, ťažko všetkých hodiť do jedného vreca. Ako je to však s jedlom? Ani to sa, našťastie, nedá zhrnúť na hamburgery a hranolčeky.


ANKETA: Boli ste už v USA?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Je Amerika iba o hamburgeroch a hranolčekoch? Prečítajte si čo ochutnať v USA v Amerike

Čo ochutnať v USA? Takto chutí typická americká kuchyňa
Čo ochutnať v USA? Takto chutí typická americká kuchyňa.

Východ USA potvdzuje americký stereotyp o nezdravom jedle

Východ USA potvrdzuje stereotyp, ktorý panuje o jedle. Hamburgery, hranolčeky, šišky, sladené nápoje a hot dogy. Práve na východe USA sú tie najznámejšie mestá, ako New York, Boston, Washington D.C. a Chicago.

Pre túto oblasť sú typické:

 • hranolčeky,
 • hamburgery,
 • pizza,
 • šišky

Pizza za dolár v New Yorku

Kto by nechcel ochutnať známe newyorské hotdogy s papričkami chalapeňos, bezodnú zmrzlinu, či pizzu za dolár? Tá je, mimochodom, v New Yorku veľmi populárna. Odporúčam navštíviť pizzeriu 2 Bros pizza na Manhattane. Nielen, že trojuholník stojí iba jeden dolár, je veľký a chutí naozaj dobre.

Ak však chcete zažiť americkú klasiku, vybehnite z centra na Coney Island. Tu sa vždy rád zastavím na tradičný hamburger s limonádou v Nathan’s Famous. V prípade, že vás pizza omrzí a chcete ochutnať niečo sladké, vždy sa môžete zastaviť v ktoromkoľvek Dunkin‘ Donuts na perfektnú šišku, ktorú miluje aj Homer Simpson – na kalórie však nepozerajte. Čo ale jedia New Yorčania, keď chcú niečo zdravšie? Odvezú sa metrom na sever Manhattanu, do časti Harlem. Žije tu veľa obyvateľov z Afriky, ktorí si okrem svojich tradičných odevov priniesli aj svoje ranné trhy, ktoré sú plné čerstvého ovocia za pár centov.

Mne veľmi v New Yorku chutí jesť v Whole Foods Market, kde je varené jedlo o veľmi vysokej kvalite a primeranej cene. Prečítajte si koľko stojí výlet do New Yorku.

Čo ochutnať v USA v Amerike?

čo vidieť v new yorku
New York milujem.

Americká kuchyňa juhu je ovplyvnená Strednou Amerikou a Kubou. Nájdete tu tacos.

Pre túto oblasť sú typické:

 • latinsko-americké jedlá, najmä tacos,
 • quesadilla,
 • ovocie

Ak sa posunieme smerom na juh, okrem počasia sa zmení aj to, čo si Američania dávajú na tanier. Celý juh USA je ovplyvnený Latinskou Amerikou a najmä Mexikom. Ak máte chuť na perfektné tacos, guacamole či čerstvú papáju, zamierte na Floridu, či do Texasu (ktorý bol kedysi súčasťou Mexika). Prečítajte si históriu tacos.

V prípade, že si chcete precvičiť svoju španielčinu, je vysoko pravdepodobné, že práve na Floride narazíte na potomkov Kubáncov. Florida je vstupnou bránou do Strednej a Južnej Ameriky a práve z Miami nájdete mnoho priamych letov do Mexika, Panamy, Kostariky, Kolumbie a okolia. Nečudo, že aj miestne jedlo je „latino“. Po ceste na pláž v Miami Beach sa zastavte v ktoromkoľvek stánku s ovocím. Za pár dolárov si kúpite tak zdravé raňajky, až vám nikto neuverí, že ste v USA. Vypýtajte si po španielsky a možno dostanete zľavu.

Po ceste na pláž v Miami Beach sa najete pekne zdravo

Čo sa oplatí vidieť v Miami
Street food v Miami.

V Los Angeles panuje zdravá strava a kult tela

Pre túto oblasť sú typické:

 • vata s papierom a voda.

Zlatá Kalifornia. V Los Angeles chcete dve veci – byť hviezdou filmového plátna a mať super telo. Potom príde sláva, peniaze a psychické zrútenia na titulke magazínov. Mne sa nič z toho zatiaľ nepodarilo, haha. Prečítjte si čo vidieť v Los Angeles.

Podobne ako Florida, či Texas, aj Kalifornia je veľmi ovplyvnená Mexikom. Predsa len, hranica Tijuana – San Diego je najrušnejšou hranicou sveta. Ak sa pozriete na plánik Kalifornie, všimnete si, že väčšina miest má španielske názvy, ako Los Angeles, San Diego či San Francisco. Práve v Los Angeles sa mi stalo, že som si musel v reštaurácii objednať po španielsky, keďže mladá čašníčka nehovorila po anglicky.

čo vidieť v los angeles chodník slávy
L.A. nie je o jedle. Tu sa neje. Radšej.
tacos
Skvelé tacos.

Kult tela panuje najmä v L.A., kde sa mexické reštaurácie prelínajú s vonkajšími fitness centrami a ľuďmi bez tričiek na korčuliach, ktorí si to so slúchadlami v ušiach (alebo vlastným reproduktorom), fičia pozdĺž pobrežia v Santa Monice a Venice Beach. Do ruky burrito a idete.

Čo ochutnať v San Franciscu?

O tom čo vidieť v San Franciscu mám fakt perfketný článok. Toto mesto nemá s Mexikom spoločné nič. Zabudnite na španielčinu a pripravte si čínštinu. San Francisco je hrdé na svoju najväčšiu komunitu Aziatov mimo Ázie. Sadnite si do reštaurácie a vypýtajte si anglické menu – inak nebudete vedieť, čo si objednávate.

Kto by povedal, že v San Franciscu kúpite tú najlepšiu hubovú polievku v bochníku? Neveril som vlastným očiam, no predávajú ju všade. Počasie v San Franciscu je studené a často tu prší, čo je perfektné pre rast húb. Stačí zamieriť do Muir Woods za mestom a ocitnete sa obkľúčení obrovskými sekvojami a hubami vo vlkhom lese. Dobrú chuť.

Typická havajská kuchyňa a poké zo surového lososa a tuniaka

Pre túto oblasť sú typické:

 • surová ryba,
 • zelenina,
 • sladké palacinky s makadamovým sirupom,
 • exotické ovocie,
 • káva Kona.

Havajské ostrovy nemajú s USA spoločné hádam nič. Ide o jediný štát v USA, ktorý má vlastný jazyk. Každý, kto precestoval USA a potom išiel na Havaj potvrdí, že Havaj nie je USA. Ľudia sú tu iní, mentalita iná a, samozrejme, aj jedlo.

O tradičnom jedle poké, čo je surová ryba s avokádom ste už počuli. Nedávno v Bratislave otvorili reštauráciu Poke bar, kde robia typické havajské jedlo. Havajská kuchyňa je ovplyvnená najmä Áziou. Nájdete tu veľa jedla z čerstvých rýb. Na Havaji rastie aj veľa makadámovníkov.

Na raňajky teda odporúčam palacinku (naozaj, stačí vám jedna) so sirupom a makadámovými orechmi. Ja som tu pracoval ako dobrovoľník na kávovej bio farme.

Prečo ísť na Havaj
Havaj odporúčam každému. Aj kvôli jedlu.
havajské poké
Havajské poké.

Typické havajské jedlo alebo čo ochutnať v USA

Čo ma však na Havaji zaujalo je najviac, ze sa stačí prejsť parkom a do úst vám padajú čerstvé mandarínky, pomaranče a moja milovaná guava. Ochutnali ste už guava džús?

Aké sú tradičné americké jedlá?

Ak by som sa mal však zamyslieť nad tým „najtradičnejším“ jedlom z USA, napadá mi moja obľúbená pochúťka s názvom PB&J (peanut butter and jelly – arašidové maslo z džemom). Na túto delikatesu sú Američania patrične hrdí – stačí si kúpiť toastový chlieb, arašidové maslo a jahodový, či hroznový džem. Dobrú chuť! Tradičné americké jedlá vým budú chutiť.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.